Αφυπνίστηκε στο φινάλε η Κέρκυρα

Ιδιαίτερα δύσκολη αποδείχθηκε η αποστολή της Κέρκυρας στα Γιαννιτσά, καθώς μέχρι το 74ο λεπτό ήταν ισόπαλη 1-1 με την ουραγό Αναγέννηση, αλλά στο τελευταίο τέταρτο έβαλε τρία γκολ, επικράτησε 4-1 και διατηρήθηκε στο +6 από τη δεύτερη Νίκη Βόλου.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου προηγήθηκε στο 14' με σουτ του Ζόραν Μπαλντοβάλιεβ, αλλά η Αναγέννηση ισοφάρισε άμεσα με κεφαλιά του Άγγελου Χαρμάνα και ισορρόπησε για τα καλά την αναμέτρηση.

Ο γόρδιος δεσμός λύθηκε στο 74ο λεπτό όταν μετά από φάση διαρκείας ο Κώστας Γεωργακόπουλος ξανάδωσε το προβάδισμα στην Κέρκυρα, η οποία στη συνέχεια εκμεταλλεύθηκε τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων για να σημειώσει, τελικά, μία εμφατική νίκη.

Στο 87ο λεπτό ο Θωμάς Κουλούρης βρήκε τον Δημήτρη Καραδέμητρο κι εκείνος κλείδωσε τους τρεις βαθμούς για τους "Φαίακες", ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπαλντοβάλιεβ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με σουτ.

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Καραογλανίδης, Χατζόγλου, Καρτάλ, Παλάσκας, Λυσίτσας (54' Σιδηρόπουλος), Ιβανίδης, Μπαξεβάνος, Χαρμάνας (86' Σάρρος), Λαμπάκης, Καράμπελας, Αναστασίου (60' Χατζηστεφάνου).

Κέρκυρα: Βρονταράς, Βλάχος (46' Κουλούρης), Βενέτης, Ραπτάκης, Κουτσόπουλος, Σίμιτς (79' Καραγιαννίδης), Ανδρεόπουλος, Καραδέμητρος, Γκόμες, Μπαλντοβαλίεβ, Γυφτοκώστας (62' Γεωργακόπουλος).