Ηρακλής - Τύρναβος 3-0

Ο Ηρακλής επικράτησε 3-0 του Τυρνάβου στο Καυτανζόγλειο, επανήλθε στις εντός έδρας επιτυχίες μετά από το 2-2 με τον Πιερικό και αύξησε στους εννέα βαθμούς τη διαφορά από την Λαμία, η οποία την Κυριακή (8/2) έχει δύσκολη αποστολή στην Λάρισα.

Ο "γηραιός" είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο χρειάστηκε να περάσουν 36 λεπτά για να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία (πλασέ του Σάββα Σιατραβάνη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι).

Ο Σιατραβάνης, μάλιστα, αποχώρησε τραυματίας στο 41', τέσσερα δηλαδή λεπτά προτού ο Ηλίας Τσιλιγκίρης ανοίξει το σκορ με πλασέ, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Ντιέγκο Ρομάνο και γύρισμα του νεοεισελθόντα Πασχάλη Κάσσου από δεξιά.

Στο πρώτο ημίχρονο οι τελικές ήταν 6-1, τα κόρνερ 6-0 και η κατοχή 61%-39%, στατιστικά που μαρτυρούν την ανωτερότητα του Ηρακλή, ο οποίος έδωσε χώρους στον Τύρναβο, αλλά απειλήθηκε μόλις μία φορά (στο 65' με τον Στεργιανό).

Δύο λεπτά αργότερα, ο Εμάνουελ Περόνε έδωσε αριστερά στον Παύλο Κυριακίδη, εκείνος έβγαλε τη σέντρα, ο Κάσσος σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά και, ουσιαστικά, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, ενώ στο 89' ο Γιάννης Λουκίνας έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με αριστερό σουτ, έπειτα από ασίστ του Ρομάνο.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Στάμου, Ζιάμπαρης, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Κυριακίδης, Τσιλιγκίρης (82' Πασάς), Σιατραβάνης (41' Κάσσος), Ρομάνο, Περόνε (71' Λουκίνας).

Τύρναβος (Χαραλαμπίδης): Πρίφτης, Στεριανός, Κισκαμπάνης, Καραμανλής, Λαμπρόπουλος, Μπιλά (54' Παπασάββας), Γκούρτσας, Ντατίδης, Μιλουτίνοβιτς (46' Εμμανουήλ), Παληγεώργος, Ποκόνγκ (76' Αλεξίου).