"Πολυβόλο" ο Ηρακλής

Την πέμπτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του και, μάλιστα, με το εμφατικό 6-0 επί του Πιερικού πανηγύρισε ο Ηρακλής, ο οποίος πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την Νίκη Βόλου (παίζει την Δευτέρα με την Κέρκυρα). Άνετο πέρασμα της Αναγέννησης από την Καβάλα, ο Φωκικός σόκαρε τον Ηρακλή Ψαχνών.

Νότιος όμιλος

Ο Φωκικός εκμεταλλεύθηκε για έβδομη φορά την έδρα του (σε εννέα αναμετρήσεις) και επικρατώντας 1-0 του προερχόμενου από εννέα αγωνιστικές χωρίς ήττα Ηρακλή Ψαχνών, έπιασε την Καλλιθέα στην τέταρτη θέση. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σημειώθηκε στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιμπάν Τραβέρσο, ενώ η αποβολή του Μιχάλη Φράγκου στο 89' δεν επηρέασε τους γηπεδούχους.

Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Επισκοπή και Αχαρναϊκός, σε μία αναμέτρηση με λιγοστές φάσεις εξαιτίας και του δυνατού ανέμου που επηρέασε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Στις καθυστερήσεις η κρητική ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Στέφανο Μαρτσάκη.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Φωστήρας, αυτή τη φορά με θύμα τον καταδικασμένο Βύζαντα. Ο Γιάννης Κάργας άνοιξε το σκορ στο 37' και τρία λεπτά αργότερα ο Νίκος Ζιάμπαρης διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με κεφαλιά.

Η Γλυφάδα παρατάχθηκε πλήρης στο Αίγιο, όμως, ο Παναιγιάλειος βρήκε τον τρόπο να τη νικήσει με 2-1 και να αναρριχηθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας. Ο Γιάννης Μπουρλάκης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Βασίλης Ταμπάκης ισοφάρισε στο 68', αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Γιάννης Ιωάννου... αποκατέστησε την τάξη.

Βόρειος όμιλος

Μισή ώρα χρειάστηκε ο Ηρακλής για να λύσει το γόρδιο δεσμό, όταν όμως το έπραξε, δεν κοίταξε πίσω. Το αυτογκόλ του Σωτήρη Καραγκούνη δυσκόλεψε τον Πιερικό, ο οποίος δέχθηκε και δεύτερο γκολ από τον Ντάριο Ζαχόρα. Η αρχή για το δεύτερο σερί διασυρμό του συλλόγου της Κατερίνης (μετά το 1-5 από τον Αιγινιακό) είχε ανοίξει. Τα γκολ των Μπέντζαμιν Ονουάτσι, Νίκου Πουρτουλίδη και Τάι, μέσα σε 13 λεπτά, απέδειξαν του λόγου το αληθές, ενώ ο Κοσμάς Τσιλιανίδης διαμόρφωσε το τελικό 6-0 στις καθυστερήσεις.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας για να κάμψει την αντίσταση της Καβάλας και να αναρριχηθεί στην 3η θέση. Ο Γιάννης Χλωρός σκόραρε στο 14' και το 31', ενώ ο Σωκράτης Μπουντούρης κλείδωσε τη νίκη στο 43'. Ο Αντώνης Καπνίδης μείωσε προσωρινά με δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Τάσος Γεωργακόπουλος έγραψε το τελικό 1-4 με ωραία ατομική ενέργεια.

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη μετά από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες πανηγύρισε ο Απόλλων Καλαμαριάς. Θύμα του ήταν ο Βατανιακός, ο οποίος έμεινε νωρίς-νωρίς πίσω στο σκορ από τον Δημήτρη Πόποβιτς και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο Χρήστος Αθανασιάδης διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 60ό λεπτό.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Φράνκο Τορεζάνι, η Ζάκυνθος επικράτησε 2-1 του Εθνικού Γαζώρου και επανήλθε στις επιτυχίες μετά από τέσσερις απώλειες. O Ιταλός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 23' με κοντινή προβολή, ο Δημήτρης Γαϊδαρτζής ισοφάρισε άμεσα, αλλά ο Τορεζάνι "ξαναχτύπησε" στο 51'.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο ισόπαλο χωρίς γκολ ματς της Δράμας. Δόξα και Τύρναβος έχασαν ευκαιρίες για να πανηγυρίσουν τη νίκη, αλλά ο Ορέστης Μένκα και ο Δημήτρης Πρίφτης βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα.