Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός Βόλου

Ο Ολυμπιακός Βόλου αιφνιδιάστηκε από τα Χανιά, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και επικρατώντας 2-1 να πανηγυρίσει την ένατη συνεχόμενη νίκη του. Με γκολ του συνήθη Ντάριο Ζάχορα, ο Ηρακλής επιβλήθηκε της Αναγέννησης στα Γιαννιτσά (1-0) και άφησε πίσω του τη βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Νότιος όμιλος

Ο Αχαρναϊκός αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τον προερχόμενο από τρεις συνεχόμενες εντός έδρας νίκες Ηρακλή Ψαχνών. Το τελικό 0-0 χαρακτηρίζεται δίκαιο από τη στιγμή που η ομάδα του Θωμά Γράφα δημιούργησε μόλις δύο κλασικές ευκαιρίες (στο 28ο και το 32ο λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με αριθμητικό μειονέκτημα εξαιτίας της αποβολής του Παναγιώτη Μπακομήτρου στο 79ο λεπτό.

Ούτε τα Χανιά κατάφεραν να σταματήσουν την ξέφρενη πορεία του Ολυμπιακού Βόλου σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Η ομάδα του Μουράτ Σεροπιάν άρχισε με... χάντικαπ ένα γκολ (σκόρερ ο Κώστας Πάγκαλος με κοντινή προβολή, έπειτα από σέντρα του Κώστα Σκάρου στο 2ο λεπτό), αλλά δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Μάριο Γκούρμα σέντραρε και ο Παπατζίκος έβαλε αυτογκόλ, ενώ στο 60ό λεπτό ο Θανάσης Δεινόπαπας διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με ωραίο πλασέ.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Επισκοπή την επίσκεψη στα Μέγαρα ( 3-0 τον Βύζαντα) και μείωσε στο ένα βαθμό τη διαφορά από τον τρίτο Ηρακλή Ψαχνών. Ο Στέλιος Δελήμπασης άνοιξε το σκορ με σουτ στο 8ο λεπτό, ο νεοαποκτηθείς (σ.σ. δανεικός από τον Πλατανιά) Γιώργος Γιακουμάκης διπλασίασε τα γκολ στο 22ο λεπτό και ο Γιάννης Δρακάκης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 53ο λεπτό.

Σε απόσταση αναπνοής από την τρίτη θέση βρίσκεται, πλέον, ο Παναιγιάλειος, ο οποίος επικράτησε 2-1 του Αστέρα Μαγούλας στο Δημοτικό Στάδιο Ελευσίνας. Στο ντεμπούτο του Δημήτρη Μαγκαφίνη, οι γηπεδούχοι όχι μόνο γλίτωσαν το γκολ (δοκάρι του Πολ Ουρτάδο στο 17', αλλά πέντε λεπτά προηγήθηκαν με εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Κανελλόπουλου. Η συνέχεια, πάντως, ανήκε στον αχαϊκό σύλλογο που ανέτρεψε τα δεδομένα με τους Βασίλη Μπούνα (60') και Λεωνίδα Σκαρτσίλα (68').

Τον πρώτο της βαθμό, μετά από επτά συνεχόμενες ήττες, πανηγύρισε η Γλυφάδα, αφού ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τον νεοαποκτηθέντα Άλντο Πασάι και κράτησε στο 0-0 τον Φωστήρα. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παναγιώτη Ζώνα (72') και Σωτήρη Λεοντίου (83'), ενώ η πιο σημαντική ευκαιρία καταγράφηκε στο 91ο λεπτό όταν ο Ανδρέας Αρκουμάνης απέκρουσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Αλέξανδρου Σμυρλή.

Το γκολ του Τάσου Κυριάκου στο 89ο λεπτό χάρισε στον Πανηλειακό μία πολύ σημαντική νίκη επί της Καλλιθέας με 1-0. Ύστερα από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο με 2-3 καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, οι δύο ομάδες δεν πήραν καλό βαθμό στο δημιουργικό κομμάτι, όμως αυτό ουδόλως απασχόλησε τον Νίκο Παντέλη που στο ντεμπούτο του αναδείχθηκε νικητής με εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου. Δύο λεπτά νωρίτερα η ομάδα του Κριστόφ Βαζέχα είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μάρσιο Πίκολο.

Βόρειος όμιλος

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρσέλο Πέντα, ο Αιγινιακός θριάμβευσε στο ντέρμπι της Πιερίας με τον Βατανιακό και άφησε πίσω του τον αποκλεισμό του Κυπέλλου από τον Πανιώνιο. Ο 28χρονος μέσος άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με σουτ και διπλασίασε τα γκολ στο 11ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 70ό λεπτό ο Κώστας Δερμητζόγλου διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με σουτ. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη μείωσε στο βαθμό τη διαφορά από την τέταρτη Αναγέννηση Καρδίτσας.

Λίγες ημέρες μετά τη συντριβή από τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι του Κυπέλλου, ο Ηρακλής επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Γιαννιτσών και αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας (σ.σ. εκκρεμεί η αναμέτρηση Απόλλων Καλαμαριάς-Νίκη Βόλου). Η ομάδα του Γκιγιέρμο Όγιος ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών της τον Ντάριο Ζάχορα (15' κλασική ευκαιρία, 33' δοκάρι, 44' γκολ), πήρε δίκαια το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βασίλη Μπαξεβάνου στο 75', αλλά άγχωσαν το "γηραιό", αφού είχαν διπλό δοκάρι στο 89ο λεπτό!

Ο ισχυρός σεισμός της Κεφαλλονιάς έγινε ιδιαίτερα αισθητός στην Κέρκυρα, όμως, ο Δημήτρης Καραδέμητρος φρόντισε να καλμάρει την ανησυχία των φιλάθλων του αγώνα με την Δόξα Δράμας. Ο συνήθης σκόρερ της πρωτοπόρου του Βορείου ομίλου εκτέλεσε τον Ορέστη Μένκα στο 37ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με προβολή στο 72', διατηρώντας την ομάδα του στο +10 από τον Ηρακλή.

Σε ένα λεπτό γράφτηκε η ιστορία της αναμέτρησης μεταξύ του Εθνικού Γαζώρου και της Καβάλας που έληξε ισόπαλη 1-1. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη δημιούργησε 3-4 καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν πρώτοι, στο 84' με λόμπα του Αντώνη Καπνίδη από το κέντρο! Ο Μιχάλης Ιορδανίδης πίστεψε ότι το ντεμπούτο του στον πάγκο των "αργοναυτών" θα ήταν επιτυχημένο, αλλά ο Αλέξης Νατσιόπουλος αποκατέστησε την τάξη στην επόμενη φάση.