Προελαύνουν Παναιγιάλειος και Ηρακλής, απώλεια ο Ολυμπιακός Βόλου

Την πρώτη του απώλεια στο πρωτάθλημα μετά από εννέα συνεχόμενες επιτυχίες υπέστη ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος έμεινε στο 2-2 με τον Φωκικό. Ο Ηρακλής, αντίθετα, πανηγύρισε την πέμπτη διαδοχική νίκη του, με θύμα τον Βατανιακό (3-1), ενώ με το ίδιο σκορ ο Παναιγιάλειος "άλωσε" την Καλλιθέα.

Νότιος όμιλος

Στις εννέα νίκες σταμάτησε το σερί του Ολυμπιακού Βόλου στο πρωτάθλημα, αφού ο Φωκικός απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι διαθέτει πολύ ισχυρή έδρα. Ο Όμαρ Άλβαρες άνοιξε το σκορ με εκτέλεση φάουλ στο 12ο λεπτό και είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ, αλλά αστόχησε σε πέναλτι στο 28'. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το συνήθη Μάριο Γκούρμα στο 39', οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα στο 81' με τον Μιχάλη Φράγκο, στα τελευταία λεπτά όμως, οι "ερυθρόλευκοι" κυριάρχησαν. Αρχικά ο Θανάσης Δεινόπαπας έστειλε την προειδοποιητική βολή (δοκάρι στο 83'), εν συνεχεία ο Θανάσης Πινδώνης ισοφάρισε 2-2 (στο 86') και, τέλος, ο Αλέξανδρος Νικολιάς νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Ματία Λανζάνο (στο 88').

Εύκολο έργο είχε η Επισκοπή απέναντι στην καταδικασμένη Γλυφάδα, η οποία είχε δοκάρι στο 38' με τον Βασίλη Ταμπάκη, εν συνεχεία όμως, παραδόθηκε στις ορέξεις των παικτών του Κώστα Ανυφαντάκη. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Γιάννης Δρακάκης άνοιξε το σκορ, στο 52ο λεπτό ο Γκαστόν Γκονσάλες κλείδωσε τη νίκη και στο τελευταίο δεκάλεπτο... χάθηκε ο έλεγχος. Ο κρητικός σύλλογος σκόραρε στο 81' με τον Στέφανο Μαρτσάκη, το 87' με τον Δημήτρη Σουμπασάκη και το 91' με τον Γκονσάλες, ενώ οι φιλοξενούμενοι απλώς διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 με τον Βασίλη Ταμπάκη.

Εμφατική ήταν η πρώτη νίκη του Αχαρναϊκού εν έτει 2014, καθώς ο Βύζας δεν αποδείχθηκε δύσκολο εμπόδιο. Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 32ο λεπτό με προβολή του Κώστα Νεόφυτου, ενώ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Μανώλης Σκούφαλης διπλασίασε τα γκολ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Γιώργος Καλογερόπουλος με σουτ από πλάγια θέση στο 68ο λεπτό.

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χρήστου Πατσατζόγλου στο 90ό λεπτό χάρισε στον Ηρακλή Ψαχνών τη νίκη με 1-0 επί της Παναχαϊκής, σε μία αναμέτρηση που άρχισε με δεκάλεπτη καθυστέρηση και ολοκληρώθηκε μέσα σε μεγάλη ένταση. Ο δυνατός αέρας δεν επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές να δημιουργήσουν και όλα έδειχναν ότι δύσκολα θα υπάρξει σκορ στο Πανθεσσαλικό, όμως, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι στην εκπνοή (το κέρδισε ο Στέλιος Κρητικός, ο οποίος αποβλήθηκε λίγο αργότερα) και ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες.

Έχοντας τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του, ο Παναιγιάλειος πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του ( 3-1 την Καλλιθέα στο "Γ. Λαμπράκης") και διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής από το δεύτερο Ηρακλή Ψαχνών. Η αχαϊκή ομάδα πήρε προβάδισμα δύο γκολ με τους Βασίλη Μπούνα (κοντινή προβολή στο 24') και Δημήτρη Ακπαρίδη (κεφαλιά στο 38'), ενώ η μείωση του σκορ από τον Λούκας Γκαλάν (στο 61' με πέναλτι) δεν την πτόησε. Αντιθέτως ο Μπούνας "ξαναχτύπησε" στις καθυστερήσεις με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Βόρειος όμιλος

Ένα δίλεπτο χρειάστηκε ο Ηρακλής για να πάρει σαφές προβάδισμα επί του, καλοστημένου αμυντικά, Βατανιακού και εν τέλει να επικρατήσει 3-1 στο Καυτανζόγλειο. Ο "γηραιός" προηγήθηκε στο 39ο λεπτό με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τάι και διπλασίασε τα γκολ με προβολή του Ντάριο Ζάχορα στο 41ο, ενώ στο 66ο ο Σάββας Σιατραβάνης προσέθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να σημειώσουν το γκολ της τιμής με κεφαλιά του Παναγιώτη Γιαξή.

Η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στο Πανθεσσαλικό, όπου ο "ακέφαλος" Αιγινιακός (σ.σ. ο τεχνικός Κώστας Νικολαΐδης παρακολούθησε το ματς από τα δημοσιογραφικά μπουθ λόγω τιμωρίας) επικράτησε 1-0 της Νίκης Βόλου. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά αδυνατούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη και καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων, με συνέπεια να υποστούν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 81ο λεπτό μετά από αντεπίθεση από τα δεξιά και πλασέ του ανενόχλητου Νίκου Ζούρκου.

Ο Απόλλων Καλαμαριάς αγωνίστηκε με 10 παίκτες στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης της Δράμας, ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει το 1-0 και να πανηγυρίσει τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο 26ο λεπτό ο Δημήτρης Πέλκας τους έδωσε το προβάδισμα με εκπληκτική ατομική προσπάθεια. Η αποβολή του Δημήτρη Πόποβιτς στο 69' δυσκόλεψε το έργο των παικτών του Αλέξη Αλεξίου, ωστόσο το σκορ δεν μεταβλήθηκε.

Μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη πανηγύρισε η Καβάλα. Η γρήγορη αποβολή του Γιάννη Λαζαρίδη (υπέπεσε σε πέναλτι) στοίχισε στον Πιερικό, ο οποίος πάντως άργησε να μείνει πίσω στο σκορ, αφού ο Δημήτρης Παπατολίκας απέκρουσε την εκτέλεση του Κύδωνα Καρλόπουλου. Οι "αργοναύτες" προηγήθηκαν τελικά στο 75ο λεπτό με σουτ του Αντώνη Καπνίδη και κλείδωσαν τη νίκη στο 84', όταν ο Βασίλης Πάλλας διαμόρφωσε το 2-0 με κεφαλιά.