Η Νίκη Βόλου πήρε το ντέρμπι του Καυτανζογλείου

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για 65 λεπτά, η Νίκη Βόλου επικράτησε 2-1 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο και τον προσπέρασε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Σημαντική νίκη της Αναγέννησης Καρδίτσας επί της Κέρκυρας με 1-0.

Νότιος όμιλος

Με γκολ του Κώστα Νεοφύτου στο 52ο λεπτό, ο Αχαρναϊκός επικράτησε 1-0 της Γλυφάδας στο "Μ. Κρητικόπουλος". Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα είχε την κατοχή και δημιούργησε ευκαιρίες με τον Μανώλη Σκούφαλη, ωστόσο έπρεπε να περάσει αρκετή ώρα για να σκοράρει. Η αποβολή του Κυριάκου Δημακάκου στο 74' έγειρε ακόμα περισσότερο την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν τρία δοκάρια στο τελευταίο 20λεπτο με τους Νεόφυτο, Σάνον Γουέλκαμ και Γιώργο Ιορδανίδη.

Γλυφάδα (Μίχας): Πασάι, Δημακάκος, Αρκουμάνης, Ζώνας, Ταμπάκης, Μουστάκης, Δωροβίνης, Μπράχο, Κατσαμακίδης (57' Τσακύρης), Ραχίμ (89' Μαρκάκης), Παιδάκης (73' Μπότης).

Αχαρναϊκός (Βαζάκας): Παγούδης, Μωυσιάδης, Νιάρος, Αθανασίου, Ιορδανίδης, Ντάλας (46' Γουέλκαμ), Προβατίδης, Σκούφαλης (68' Ντος Σάντος), Νεόφυτος, Παραράς, Ντε Πάουλα (76' Χριστόπουλος).

Βόρειος όμιλος

Η Νίκη Βόλου αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 24ο λεπτό, ωστόσο πανηγύρισε παλικαρίσια νίκη στο Καυτανζόγλειο με 2-1 και προσπέρασε τον Ηρακλή στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με σουτ του Ισαάκ Χοβέ, εν συνεχεία όμως, ο "γηραιός" εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα της αποβολής του Άρη Σοϊλέδη και ισοφάρισε με ωραία προβολή του Λευτέρη Ιντζόγλου στο 42'. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς ανέκτησαν το προβάδισμα με προβολή του Αντόνιο Ανιέτε στο 50ό λεπτό, κατόπιν άντεξαν στην πίεση των παικτών του Γκιγέρμο Όγιος.

Ηρακλής (Όγιος): Χουάντερσον, Τάι, Κοντέων, Κοντοδήμος, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Ζαχόρα, Μπάμπα, Λίμα (56' Παπαστεριανός), Σιατραβάνης (66' Χιονίδης), Τσιλιανίδης (72' Ματσούκας).

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Τζιώρας (81' Γέσιτς), Μπακάλης, Σοϊλέδης, Μανουσάκης (88' Ρεπετσάς), Ζουλιώτης, Ακασού, Γιώτας, Γκοτοβός, Χοβέ (36' Πινέιρο), Ανιέτε.

Η επιστροφή των οργανωμένων μετά από πολύμηνη αποχή συνδυάστηκε με μία σπουδαία νίκη της Αναγέννησης επί της Κέρκυρας. Η σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου μέρους καταγράφηκε στις καθυστερήσεις, όταν το σουτ του Σωκράτη Μπουντούρη κόντραρε σε πόδι φιλοξενούμενου και χτύπησε στο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης στάθηκε πιο τυχερός στο 59ο λεπτό, καθώς η κεφαλιά του κατέληξε στα δίχτυα του Σπύρου Βρονταρά. Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν φάσεις στο τελευταίο ημίωρο, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και το συγκρότημα του Σάκη Θεοδοσιάδη επανήλθε στο -1 από τον Αιγινιακό.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Σάββας, Χατζηρίζος, Ρόβας, Οικονόμου, Αναστασόπουλος, Μίχος, Γκουγκούδης, Μπουντούρης (82' Σίμωσης), Γεωργακόπουλος (70' Χλωρός), Τιμόνοβ (52' Γήτας).

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Βρονταράς, Βενέτης (11' Ραπτάκης) Παρασκευαΐδης, Ζορμπάς, Σουάνης, Καραδέμητρος (61' Ναγιάρ), Γκόμες, Μπεριάν (46' Σίκιμιτς), Μπαλντοβάλιεβ, Κουτσόπουλος, Ανδρεόπουλος.

Το γρήγορο γκολ του Ηλία Μανίκα δεν έφτασε στον Πιερικό, ο οποίος ισοφαρίστηκε στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Εθνικό Γαζώρου και μπήκε σε περιπέτειες όσον αφορά τη μάχη της παραμονής. Ο 33χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ με συρτό διαγώνιο σουτ στο 13ο λεπτό, στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, έχασε κλασική ευκαιρία στο 65' με τον Ιβάν Ναστέβσκι και έφερε το ματς στα ίσα με συρτό σουτ του Δημήτρη Γαϊδαρτζή. Σημειώνεται ότι στο 66' ο Μίροσλαβ Μπουντίνοβ παραβίασε την εστία του Δημήτρη Παπατολίκα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Πιερικός (Καμπερίδης): Παπατολίκας, Καραγκούνης, Νίκου, Καρτσαμπάς (85' Μιχαηλίδης), Ιορδανίδης, Αποστολίδης, Παπατόλιος, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Νικολίτσης (15' Μπρίτο, 73' Τσιρλίδης), Ελευθεριάδης.

Εθνικός Γαζώρου (Κατσαβάκης): Μέλκας, Νύρλας, Κουκόλης, Μερεσιώτης (46' Γαϊδαρτζής), Δέντσας, Τζούριτς, Καράμπελας, Μπαργκά, Κωνσταντινίδης (76' Νατσιόπουλος), Σκέριαντς (46' Ναστέβσκι), Μπουντίνοβ.