"Διπλό" της Νίκης στην Δράμα, έσωσε την παρτίδα η Παναχαϊκή

Το γκολ του Γιάννη Λίτση στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αστέρα Μαγούλας χάρισε στην Παναχαϊκή το βαθμό (1-1 στο Παμπελοποννησιακό), την ίδια στιγμή που ο Τύρναβος επικρατούσε εύκολα του Βατανιακού με 3-0. Λίγο αργότερα η Νίκη Βόλου περνούσε νικηφόρα από τη Δράμα (2-0 την Δόξα).

Νότιος Όμιλος

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη επί του Λεβαδειακού στο κύπελλο, ο Αστέρας Μαγούλας απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Παναχαϊκή στο Παμπελοποννησιακό. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σπύρου Έβερετ στο 5ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ η προβολή του Γιάννη Λίτση στο 88' χάρισε το βαθμό στην ομάδα του Τίμου Καβακά. Να σημειωθεί ότι στο 78ο λεπτό αποβλήθηκε ο σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Η επιστροφή του Αχαρναϊκού στη δεύτερη κατηγορία μετά από 25 χρόνια δεν συνδυάστηκε με νίκη, αφού ο Παναιγιάλειος τον νίκησε 1-0 στο Μενίδι με γκολ του συνήθη Κώστα Φλίγκου (στο 47' με σουτ έπειτα από σέντρα του Λεωνίδα Σκαρτσίλα και προσωρινή απομάκρυνση του Αποστόλη Ανδρούτσου).

Ο Τάσος Τριανταφύλλου έχασε πέναλτι στο 4ο λεπτό, αλλά έβαλε αυτό που... έπρεπε (στο 70ό) και χάρισε τη νίκη στον Ηρακλή Ψαχνών επί των Χανίων με 2-1. Το σκορ είχε ανοίξει στο 2ο λεπτό με αριστερό σουτ του Ντάνιελ Γκμπαγκουιντί, ενώ ο Σωτήρης Τσάτσος είχε ισοφαρίσει προσωρινά με σουτ στο 29ο λεπτό. Σημειώνεται ότι στην εκπνοή του αγώνα ο Γιάννης Λουκίνας έχασε τρομερή ευκαιρία για να σώσει την παρτίδα.

Βόρειος Όμιλος

Ο Ισαάκ Χοβέ είχε πολλά κέφια στην Δράμα και χάρη στις ασίστ του η Νίκη Βόλου επικράτησε 2-0 της Δόξας. Με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου ο Ισπανός βρήκε τον Χρήστο Τζιώρα κι εκείνος με προβολή άνοιξε το σκορ, ενώ στο 54ο λεπτό τροφοδότησε τον Αντόνιο Ανιέτε που διπλασίασε τα γκολ της θεσσαλικής ομάδας. Οι γηπεδούχοι είχαν αγγίξει την ισοφάριση στο 17ο λεπτό όταν ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος με προβολή σημάδεψε το δοκάρι του Μανώλη Αποστολίδη.

Ο Τύρναβος δεν αντιμετώπισε δυσκολίες κόντρα στον Βατανιακό, τον οποίο νίκησε 3-0 στο Αλκαζάρ. Το πέμπτο σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες της θεσσαλικής ομάδας προήλθε από το πόδι του Νίκου Τσούκαλου στο 33ο λεπτό και κατέληξε στα δίχτυα του Άρη Βλάχου, ενώ στο 49' ο Κώστας Κουρτεσιώτης διπλασίασε τα γκολ με πέναλτι και στο 88' ο Άκης Γεωργίου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 45', εξάλλου, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Παύλου Βαγγελή.

Με το δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο Εθνικός Γαζώρου που επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού. Οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στο αριθμητικό μειονέκτημα (αποβλήθηκε ο Φαμπίνιο στο 61') και στο 76ο λεπτό ο Νταβόρ Σκέριαντς σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με πλασέ. Η ομάδα των Σερρών θα μπορούσε να σκοράρει και στις καθυστερήσεις αν το δυνατό σουτ του Ιβάν Ναστέφσκι δεν τράνταζε το δοκάρι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Βύζας Μεγάρων - Πανηλειακός 1-2

(43' Αρναρέλης - 4' Κωνσταντινίδης, 31' Καλαϊτζίδης)

Αχαρναϊκός - Παναιγιάλειος 0-1

(47' Φλίγκος)

Ηρακλής Ψαχνών - Χανιά 2-1

(3' Γκμπαγκουιντί, 70' πέν. Τριανταφύλλου - 29' Τσάτσος)

Τύρναβος - Βατανιακός 3-0

(33' Τσούκαλος, 49' πέν. Κουρτεσιώτης, 88' Γεωργίου)

15:48
Η αυλαία του νέου πρωταθλήματος που έχει δύο ομίλους φέτος άνοιξε την Παρασκευή στα Μέγαρα με τον Πανηλειακό να επικρατεί με 2-1 του Βύζαντα Μεγάρων.

Αχαρναϊκός:
Βασιλειάδης, Αθανασόπουλος, Μωυσιάδης, Ογκουνσότο, Νιάρος, Ανδράλας, Βλάχος, Αναστασίου, Παραράς, Μιρτσέτα, Σάνον.

Παναιγιάλειος: Ανδρούτσος, Αγουρίδης, Παπαχρήστος, Ιωάννου, Ακπαρίδης, Μαυρόπουλος, Γκοτσούλιας, Μπούνας, Σκαρτσίλας, Φλίγκος, Λαζανάς.

16:08
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ηρακλής Ψαχνών άνοιξε το σκορ με τον Τσιμόντζι. Ηρακλής Ψαχνών-ΑΟ Χανιά 1-0.
16:09
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Αστέρας Μαγούλας πήρε το προβάδισμα στην Πάτρα με πέναλτι του Έβερετ. Παναχαϊκή-Αστέρας Μαγούλας 0-1.

Ηρακλής Ψαχνών:
Πουρής, Στουρνάρας, Φοντακάρο, Τζανής, Παλαιολόγος, Τσιμότζι, Μπακομήτρος, Κοιλάρας, Ντάνιελ, Κρητικός, Τριανταφύλλου.

ΑΟ Χανια: Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Μανωλάς, Παπατζίκος, Πυθαρούλης, Τσάτσος, Πότσι, Τσαρτσαρής, Μπουντόπουλος, Λουκίνας, Πάγκαλος.

16:17
Οι συνθέσεις του αγώνα Παναχαϊκή-Αστέρας Μαγούλας:

Παναχαϊκή:
Λαζαρίδης, Σπίνουλας, Βιγιαρέχο, Κωστόπουλος, Μπερτέν, Μαραγκουδάκης, Κοντογουλίδης, Κιάσσος, Πλέγας, Μπόζιτς, Γκαντιάγκα.

Αστέρας Μαγούλας: Κασμερίδης, Κοτίτσας, Πολίτης, Στρατομήτρος, Νόνης, Εβέρετ, Κάστρο, Αλμίρ, Μαρτίνεθ, Κορνελάτος, Δημητριάδης.

16:19
Οι συνθέσεις του αγώνα Τύρναβος-Βατανιακός:

Τύρναβος:
Καραναστάσης, Σκούπρας, Γκαλίτσιος, Βανγκελί, Γεωργιόυ, Σαχινίδης, Μάγγος, Μπάρος, Κουρτεσιώτης, Τσούκαλος, Ντε Πάουλα.

Βατανιακός: Βλάχος, Κωτσιόπουλος, Γιαλαμίδης, Νταντάμης, Λαζαρίδης, Γιαλιτζής, Κουλίδης, Γιαννούλης, Μίλιεβιτς, Ποτουρίδης, Κυπαρίσσης.
16:20
Οι συνθέσεις του αγώνα Εθνικός Γαζώρου-Αιγινιακός:

Εθνικός Γαζώρου:
Μέλκας, Νύρλος, Κουκόλης, Δέντσας, Τζούριτς, Χατζηδημητρίου, Παγιωτίδης, Παπαδόπουλος, Ναστέφσκι, Σκέριαντς, Σρντιτς.

Αιγινιακός: Τόλιος, Πεκτάκης, Γιαζιτζόγλου, Σαμαράς, Δήμου, Ζούρκος, Φερνάντεζ, Φαμπίνιο, Μιλόσκοβιτς, Μιτρόφ, Σίκιμιτς.
16:31
Την Δευτέρα (30/9) θα διεξαχθούν άλλες έξι αναμετρήσεις. Τρεις για τον 1ο και τρεις για τον 2ο όμιλο.
16:32
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο ΑΟ Χανιά ισοφάρισε στα Ψαχνά με τον Τσάτσο. Ηρακλής Ψαχνών-ΑΟ Χανιά 1-1.
16:33
Το πρόγραμμα της Δευτέρας (30/9)

1ος όμιλος

Επισκοπή-Φωστήρας (16.00)
Φωκικός-Καλλιθέα (16.00)
Ολυμπιακός Βόλου –Γλυφάδα (16.00, OTE TV)

2ος όμιλος

Κέρκυρα-Αναγέννηση Γιαννιτσών (16.00)
Πιερικός-Απόλλων Καλαμαριάς (16.00)
Καβάλα-Ηρακλής (18.00, OTE TV)
16:42
Αυτή την ώρα αγωνίζεται και η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με την Θύελλα Ραφήνας για τον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής και δεν υπάρχει σκορ (0-0), με την ΑΕΚ να χάνει πέναλτι. Για τον όμιλο της ΑΕΚ, τελικά αποτελέσματα: Ηρόδοτος-Κηφισιά 3-1 και Πανναξιακός-Μανδραϊκός 0-0.
16:49
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Τύρναβος άνοιξε το σκορ με τον Τσούκαλο. Τύρναβος-Βατανιακός 1-0.
16:52
1ος όμιλος

Ηρακλής Ψαχνών-ΑΟ Χανιά 1-1

2ος όμιλος

Τύρναβος-Βατανιακός 1-0
17:07
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Παναιγιάλειος άνοιξε το σκορ στο Μενίδι με τον Φλίγκο. Αχαρναϊκός-Παναιγιάλειος 0-1.
17:16
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Δεύτερο γκολ για τον Τύρναβο με πέναλτι του Κουρτεσιώτη. Τύρναβος-Βατανιακός 2-0.
17:17
1ος όμιλος

Αχαρναϊκός-Παναιγιάλειος 0-1

2ος όμιλος

Τύρναβος-Βατανιακός 2-0
17:19
Για τον 5ο όμιλο της Γ' Εθνικής, τελικό αποτέλεσμα: Πανελευσινιακός-Μύκονος 4-0.
17:23
Για τον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής ημίχρονο: ΑΕΚ-Θύελλα Ραφήνας 1-0 και για τον 2ο όμιλο ημίχρονο: Κεραυνός Θεσπρωτικού-ΑΕΛ 1-1.
17:26
Ημίχρονο για τον 5ο όμιλο της Γ' Εθνικής: Ιωνικός-Ρούβας 2-0.
17:29
Ο αγώνας του 2ου ομίλου της Football League: Αναγέννηση Καρδίτσας-Ζάκυνθος θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη (2/10) στις 16.00.
17:30
1ος όμιλος

2ος όμιλος

17:30
Στις 18.00 θα ξεκινήσει και ο αγώνας Δόξα Δράμας-Νίκη Βόλου για τον 2ο όμιλο της Football League.
17:37
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ηρακλής Ψαχνών πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Τριανταφύλλου. Ηρακλής Ψαχνών-ΑΟ Χανιά 2-1.
17:40
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Εθνικός Γαζώρου άνοιξε το σκορ στις Σέρρες με τον Σκέριαντς. Εθνικός Γαζώρου-Αιγινιακός 1-0.
17:46
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η Παναχαϊκή ισοφάρισε με τον Λίτση. Παναχαϊκή-Αστέρας Μαγούλας 1-1.
17:52
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Τρίτο γκολ για τον Τύρναβο με τον Γεωργίου. Τύρναβος-Βατανιακός 3-0.
17:52
Τελικό αποτέλεσμα στην Πάτρα: Παναχαϊκή-Αστέρας Μαγούλας 1-1.
17:56
Τελικό αποτέλεσμα στο Αλκαζάρ: Τύρναβος-Βατανιακός 3-0.
17:57
Λήξη του αγώνα στο Μενίδι. Αχαρναϊκός-Παναιγιάλειος 0-1.
18:00
Οι συνθέσεις του αγώνα Δόξα Δράμας-Νίκη Βόλου:

Δόξα Δράμας:
Δαύκος, Στεργιανός, Θεοδωρέλης, Μιλένκοβιτς, Μπουτζίκος, Ρούτσης, Λιαπάκης, Βλασόπουλος, Κάσσος, Περπερίδης, Διαμαντόπουλος,

Νίκη Βόλου:
Αποστολίδης, Μπακάλης, Ρεπετσάς, Σοϊλέδης, Ζουλιώτης, Γιώτας, Γέσιτς, Ακασού, Ισαάκ, Ανιέτε, Τζιώρας.

18:02
Τελικό αποτέλεσμα στις Σέρρες. Εθνικός Γαζώρου-Αιγινιακός 1-0.
18:04
Τελικό αποτέλεσμα στα Ψαχνά. Ηρακλής Ψαχνών-ΑΟ Χανιά 2-1.
18:04
Ξεκίνησε ο αγώνας στην Δράμα. Δόξα Δράμας-Νίκη Βόλου 0-0.

18:17
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η Νίκη Βόλου άνοιξε το σκορ στην Δράμα με τον Τζιώρα. Δόξα Δράμας-Νίκη Βόλου 0-1.
18:19
Δοκάρι για την Δόξα Δράμας με τον Διαμαντόπουλο.
18:37
Στο 35ο λεπτό η αναμέτρηση στην Δράμα. Δόξα Δράμας-Νίκη Βόλου 0-1.

18:46
Τελικό αποτέλεσμα για τον 2ο όμιλο της Γ' Εθνικής: Κεραυνός Θεσπρωτικού-ΑΕΛ 1-3.
18:51
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στην Δράμα. Δόξα Δράμας-Νίκη Βόλου 0-1.
19:07
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Δράμα.

19:19
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η Νίκη Βόλου πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ανιέτε στο 54'. Δόξα Δράμας-Νίκη Βόλου 0-2.