Νίκη πλέι οφ για τη Λάρισα, όρθιος στη Λαμία ο Ηρακλής

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16', ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (1-1) στο ντέρμπι του Βορείου ομίλου με τη Λαμία. Η Λάρισα επικράτησε με το εμφατικό 4-0 του Εθνικού Σερρών και μπαίνει σε τροχιά πλέι οφ στο Βόρειο όμιλο, ενώ ο Απόλλων Καλαμαριάς σημείωσε την ευρύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Football League κόντρα στη Ζάκυνθο. Χωρίς γκολ οι τρεις αναμετρήσεις στο Νότιο όμιλο. "Λευκή" ισοπαλία στο αχαϊκό ντέρμπι.

Βόρειος όμιλος

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετές μονομαχίες, αρκετές εξ αυτών σκληρές, η Λαμία άνοιξε το σκορ στο 16' με σκόρερ τον Ντελέκο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να απαντήσει στο 28' με τον Λουκίνα χωρίς αποτέλεσμα, με την ισοφάριση να έρχεται τελικά στο 69' από τον ίδιο παίκτη μετά από άστοχη έξοδο του Μπλάζιτς, "παγώνοντας" το ΔΑΚ που έκτοτε... σίγησε. Από το σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν μέχρι τα τελευταία λεπτά, κατά τα οποία το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ της νίκης. Τελικά αυτό δεν ήρθε ποτέ και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 4-0

Η ΑΕΛ είχε από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Πίντο. Οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματά τους με τη συμπλήρωση του 20λέπτου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελιομάρ, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-0 με γκολ του Μπόγιοβιτς. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου έριξε ρυθμούς με τον Πίντο να γράφει το τελικό 4-0 με δυνατό σουτ στο 88'.

Απόλλων - Ζάκυνθος 5-0

Την πιο εμφατική νίκη του στη Football League σημείωσε ο Απόλλων Καλαμαριάς, ο οποίος έκανε επίδειξη δύναμης στο ματς με την Ζάκυνθο, επικρατώντας με 5-0. Το σκορ άνοιξε στο 64' ο Φιγκερόα, ο Καράμπελας έγραψε στο 67' το 2-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Κωστούλας έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του με πλασέ. Η Ζάκυνθος δεν μπορούσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πετύχουν και τέταρτο γκολ στο 79' ξανά με τον Κωστούλα. Το τελικό 5-0 σημείωσε ο Παπαδόπουλος στο 87'.

Νίκη και για τον Πιερικό στο ματς με τον Φωκικό στην Άμφισσα (0-2). Τα γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσαν οι Πολυχρονάκης στο 24' και Σταματής σε κενή εστία. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση Αιγινιακός - Τύρναβος.

Νότιος όμιλος

Απογοητευτική ήταν η εικόνα στις αναμετρήσεις του Νοτίου ομίλου, καθώς παρά τα δοκάρια και τις μεγάλες ευκαιρίες, καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με αποτέλεσμα το μηδέν να παραμείνει και στα τρία παιχνίδια των 15:00.

Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0

Ισόπαλο 0-0 ήρθε και το αχαϊκό ντέρμπι ανάμεσα σε Παναχαϊκή και Παναιγιάλειο στο "Παμπελοποννησιακό στάδιο". Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με επεισοδιακό τρόπο μετά την αποβολή του προπονητή της Παναχαϊκής, Δημήτρη Σπανού εξαιτίας της εισβολής του στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι, αν και αγωνίζονταν με παίκτη παραπάνω από το 71', δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος.

15:00 Απόλλων 1926 - Ζάκυνθος 5-0

(64' Φιγκερόα, 67' Καράμπελας, 70',79' Κωστούλας, 87' Παπαδόπουλος)

15:00 Φωκικός - Πιερικός 0-2

(24' Πολυχρονάκης, 67' Σταματής)

15:00 ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 4-0

(12' Πίντο, 20' Ελιομάρ, 30' Μπόγιοβιτς, 88' Πίντο)

18:00 Λαμία - Ηρακλής 1-1

(16' Ντελέκος - 28' Λουκίνας)

15:00 Αγροτικός Αστέρας - Αναγέννηση Καρδίτσας

Το LIVE:

14:55
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη των αναμετρήσεων της Football League.

14:59
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Tόλιος, Λιόλιος, Αραμπατζής, Μπερτέν, Γιαζιτζόγλου, Ρίκκα, Φαμπίνιο, Πέντα, Ντεβέσα, Γουέλκαμ, Καζάκης.

ΤΥΡΝΑΒΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πρίφτης, Καραμανλής, Λαμπρόπουλος, Γκούρτσας, Αλεξίου, Ντατίδης, Παπασάββας, Μιλουτίνοβιτς, Σουλιώτης, Στεργιανός, Ποκόνγκ.
15:00
ΑΠΟΛΛΩΝ 1926 (Μάκης Δανδίκας): Βρονταράς, Χατζηλιάδης, Κατσιαρός, Βαγγελόπουλος, Παπαστεριανός, Ακασού, Παναγιωτούδης, Τσούτσης, Καράμπελας, Φιγκερόα, Αναστασίου.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ντάνι Ακίνο): Πολίτης, Κυριακίδης, Ουνγιαλίδης, Νόνης, Καλλιβωκάς, Κρισμάρεβιτς, Πέττας, Λέκκας, Ευθυμιάδης, Κρολ, Βαρέλα.

15:01
ΦΩΚΙΚΟΣ (Αχιλλέας Μανέτας): Αμουτζάκης, Κουλός, Χαντάκιας, Πολυχρονάκης, Ευαγγελιδάκης, Ζαχαρόπουλος, Ντούνης, Κυριακάκης, Ντάμπος, Γεωργουσόπουλος, Μεγάλος.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Θωμάς Γράφας): Παπατολίκας, Λαμπάκης, Καραγιαννίδης, Καρτσαμπάς, Τσουμάγκας, Παλιάτσιος, Μπουζούκης, Μπαξεβάνος, Μυστακίδης, Σταματής, Γιαννούλης.
15:02
ΑΕΛ (Σούλης Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Σαρακατσάνος, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Καρανίκας, Μελισσάς, Πινδώνης, Σέρτζιο, Ελιομάρ, Πίντο, Μπόγιοβιτς.

ΕΘΝIΚΟΣ ΣΕΡΡΩΝ (Αλέξης Αλεξίου): Γούπος, Δέντσας, Χατζηδημητρίου, Κουκόλης, Τσιλούλης, Μπλέντι, Σαββίδης, Αγγελίδης, Κρουσταλέλης, Κρεββατάς, Κοντσίδης.
15:03
ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντέλης): Μοσχονάς, Λεβέντης, Παγώνης, Πίκολο, Γιαννίτσης, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης, Φράγκος, Μασάδο, Μιχαλόπουλος, Τσίτας

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Μουράτ Σεροπιάν): Λυμπερόπουλος, Μουσταφίδης, Κολόκας, Τούτοριτς, Κιοσές, Σβόγιτς, Όμο, Παβίσεβιτς, Κουτσοσπύρος, Βλαχόπουλος, Μηλιώτης
15:03
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Παγούδης, Μωυσιάδης, Ζώνας, Ταμπάκης, Γέσιτς, Καλογερόπουλος, Χριστόπουλος, Αθανασίου, Παπατόλιος, Ιωαννίδης, Ιορδανίδης

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Κυριάκος Γρηγοράκης): Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Γκούμας, Οικονομόπουλος, Παγώνης, Καραγιάννης, Γκονζάλες, Κρητικός, Εσόνο, Ανδρέου, Γκότοβος.
15:04
ΑΛΙΜΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Σταυριανός, Καρακώστας, Γαβριήλ, Νικολόπουλος, Τσατσαρής, Καλαϊτζίδης, Μπεριέξ, Παντελής, Σαγανάς, Καραμέρης, Ιωάννου

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Γιάσμικο Βέλιτς): Γουναρίδης, Πετράκος, Δελήμπασης, Δουμάνης, Νικόλτσης, Μποτωνάκης, Λάμπρου, Βουρβαχάκης, Μανουσάκης, Βουτσιώτης, Νικολακάκης
15:05
Είμαστε στο πέμπτο λεπτό, σε όλα τα ματς.
15:06
5' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0
5' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0
5' Άλιμος - Παναχαϊκή 0-0

5' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 0-0
5' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0
5' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 0-0
5' Φωκικός - Πιερικός 0-0
15:10
7' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0 Ζήτησε πέναλτι η γηπεδούχος ομάδα, για πέναλτι σε κόρνερ του Γέσιτς. Δεν κινδυνεύουν, αλλά και δεν μπορούν για το κάτι παραπάνω.
15:12
9' Άλιμος - Επισκοπή 0-0 Καλό σουτ του Παντελή, εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Γουναρίδης.
15:13
12' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0 Η πρωτοβουλία στην Καλλιθέα, με τους Μιχαλόπουλο και Μασάδο να προσπαθούν να παραβιάσουν την εστία του Λυμπερόπουλου.
15:15
5' Φωκικός - Πιερικός 0-0 Καμία φάση, 50 μόνο φίλαθλοι στο γήπεδο της Άμφισσας.
15:16
16' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0 Δεν έχουμε κάποια μεγάλη φάση στην Πιερία.
15:17
12' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 1-0 ΓΚΟΛ! Ο Μπόγιοβιτς ανοίγει το σκορ για την ΑΕΛ. Με κεφαλιά, η μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά περνά τη γραμμή.
15:21
20' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 0-0 Με Φικγερόα, απειλούν στο πρώτο 20λεπτο οι "Πόντιοι".
15:23
21' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 2-0 ΓΚΟΛ!  Δεύτερο γκολ για την ΑΕΛ με τη συμπλήρωση 20 λεπτών. Καθαρίζει το ματς η θεσσαλική ομάδα. Ο Ελιομάρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
15:24
Κάναμε μία βόλτα από όλα τα γήπεδα. Ας κάνουμε και μία ανακεφαλαίωση.
25' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0
25' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0
25' Άλιμος - Επισκοπή 0-0

25' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 2-0
25' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0
25' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 0-0
25' Φωκικός - Πιερικός 0-0

15:25
25' Φωκικός - Πιερικός 0-1 ΓΚΟΛ! Αυτογκόλ από τον Πολυχρονάκη. Μπροστά η ομάδα της Κατερίνης.
15:27
Γκολ μέχρι τώρα σε Λάρισα (2) και Άμφισσα (1).
15:32
32' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 3-0 ΓΚΟΛ! Ο Μπόγιοβιτς μετά από πάσα του Πινδώνη, βάζει και τρίτο γκολ στην ομάδα των Σερρών.
15:33
Πάμε ξανά μία βόλτα από τα γήπεδα της Football League.
15:35
33' Φωκικός - Πιερικός 0-1 Προβάδισμα του Πιερικού μετά από αυτογκόλ του Πολυχρονάκη. Αναγκαστική αλλαγή και για το Φωκικό.
15:36
35' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0 Πλήρης ισορροπία, ανάμεσα στις δύο ομάδες. Και ελάχιστες φάσεις.
15:37
35' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 0-0 Χωρίς γκολ και φάσεις και στην Καλαμαριά.
15:38
35' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 3-0 Όσα γκολ δεν έχουν μπει στα άλλα ματς, έχουν μπει στο "Αλκαζάρ". Μπόγιοβιτς (2) και Ελιομάρ τα τέρματα της θεσσαλικής ομάδας.
15:39
37' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0 Ο Βλαχόπουλος πέρασε τον Ρουσάκη από δεξιά, γύρισε την μπάλα στην περιοχή στον Κουτσοσπύρου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, φαίνεται να απέκρουσε ο Μοσχονάς, αλλά ο διαιτητής έδωσε άουτ. Μηδέν εις το πηλίκο, κι εδώ.

15:41
38' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0 Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Αχαρναϊκό, με τον Παπατόλιο να σημαδεύει το δοκάρι των Χανίων.
15:41
38' Άλιμος - Επισκοπή 0-0 Καμία φάση, μόνο σκληρά μαρκαρίσματα στον Άλιμο.
15:43
Πάμε να δούμε τα αποτελέσματα λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου:
43' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0
43' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0
43' Άλιμος - Επισκοπή 0-0

43' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 3-0
43' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0
43' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 0-0
43' Φωκικός - Πιερικός 0-1
15:45
43' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0 O Αχαρναϊκός χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με την εκτέλεση πέναλτι του Γέσιτς να απομακρύνεται από τον Σικαλιά.
15:49
Ημίχρονο σε όλες τις αναμετρήσεις των 15:00. Γκολ μόνο σε Λάρισα και Άμφισσα. Τα 3 από τα 4, στο Αλκαζάρ.

16:00
Πάμε και στην Πάτρα, όπου όλα είναι έτοιμα για την αναμέτρηση της Παναχαϊκής με τον Παναιγιάλειο, για το Νότιο όμιλο.
16:04
46' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0
46' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0
46' Άλιμος - Επισκοπή 0-0
5' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0

46' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 3-0
46' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0
46' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 0-0
46' Φωκικός - Πιερικός 0-1
16:05
Πάμε να δούμε ενδεκάδες από την Πάτρα:
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός):Γεωργακόπουλος, Χούσα, Κάργας, Άλλα, Χαρτσιάς, Γκαντιάγκα, Μπαλού, Στεργίδης, Μπουντόπουλος, Ζλατκόφσκι, Κυβελίδης

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης):Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Ιωάννου, Ακπαρίδης, Ρουμπουλάκου, Ουρτάδο, Γκοτσούλιας, Πιζ, Μίλιεβιτς, Φουρτάδο, Μπουρλάκης
16:08
52' Φωκικός - Πιερικός 0-1 Μεγάλη ευκαιρία για τον Πιερικό. Ο Αμουτζάκης θα κάνει μία εκπληκτική απόκρουση στο πλασέ του Σταματή.

16:09
53' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0 Δεν έχουμε κάποια μεγάλη φάση στο Αιγίνιο, στο δεύτερο μέρος.
16:10
54' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 3-0 Προσπαθεί και για τέταρτο γκολ η ΑΕΛ, αλλά δεν τα καταφέρνει. Ήδη θεωρείται βέβαια η νίκη.
16:11
55' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 0-0 Ένα σουτ του Καράμπελα, για τους γηπεδούχους, η μόνη φάση στο δεύτερο ημίχρονο.
16:13
57' Άλιμος - Επισκοπή 0-0 Μετά την εκπληκτική σέντρα του Σαγανά, ο Μποτωνάκης θα αποτρέψει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.
16:17
Μετά από ένα τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο των αναμετρήσεων των 15:00 και ένα τέταρτο στο πρώτο ημίχρονο στην Πάτρα, δεν έχει αλλάξει κάτι πέρα από τα τρία γκολ της ΑΕΛ και το αυτογκόλ του Φωκικού.
16:17
60' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 0-0 Κόκκινη για τη νησιωτική ομάδα. Ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα.
16:19
Πάμε να δούμε μία σύντομη ανασκόπηση των ματς, μέχρι τώρα:
60' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0
60' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0
60' Άλιμος - Επισκοπή 0-0
20' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0

60'' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 3-0
60' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0
60' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 0-0
60' Φωκικός - Πιερικός 0-1

16:21
Προκαλεί εντύπωση το γεγονός ότι και τα τέσσερα - μέχρι τώρα - γκολ της Football League έχουν σημειωθεί σε ματς του Βορείου ομίλου. Στο Νότιο δεν έχουμε κανένα γκολ.
16:21
Και πέμπτο γκολ, για τη Football League. Κι αυτό σε ματς του Βορείου ομίλου.
16:23
65' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 1-0 ΓΚΟΛ! Οι "Πόντιοι" ανοίγουν το σκορ, εκμεταλλευόμενοι ταχύτατα το αριθμητικό πλεονέκτημα. Με τον Φιγκερόα.
16:25
67' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 2-0 ΓΚΟΛ! Δεύτερο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Έχουν καταρρεύσει οι Ιόνιοι μετά την αποβολή.
16:26
70' Φωκικός - Πιερικός 0-2 Διπλασιάζει τα τέρματά του ο Πιερικός. Κλειδώνει τη νίκη, στην Άμφισσα.
16:30
71' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 3-0 ΓΚΟΛ! Και τρίτο γκολ για τον Απόλλωνα. Η Ζάκυνθος έχει παραδοθεί ολοκληρωτικά μετά την αποβολή.
16:32
Πάμε να δούμε μία σύντομη ανασκόπηση των μέχρι τώρα αποτελεσμάτων:
60' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0
60' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0
60' Άλιμος - Επισκοπή 0-0
20' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0

60'' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 3-0
60' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0
60' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 3-0
60' Φωκικός - Πιερικός 0-2
16:33
Δεν έχουμε κανένα γκολ στο Νότιο όμιλο, όλα έχουν μπει στο Βόρειο. Εξαιρείται η αναμέτρηση του Πανηλειακού με το Φωστήρα, καθώς η ομάδα του Πύργου έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
16:34
79' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 3-0 Κόκκινη κάρτα! Ήταν στραβό το κλίμα για τον Εθνικό, το "έφαγε" κι η αποβολή.
16:37
79' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 4-0 ΓΚΟΛ! Πλήρης κατάρρευση για τη νησιωτική ομάδα, και τέταρτο γκολ οι "Πόντιοι". Το τρίτο, ο Κωστούλας,
16:39
84' Άλιμος - Επισκοπή 0-0 : Πάμε να δούμε τη φάση του 70ού λεπτού. Η Επισκοπή σημειώνει γκολ με τον Πετράκο, αλλά ο διαιτητής το ακυρώνει, για λόγο ανεξήγητο. Είχε προηγηθεί φάουλ υπέρ της Επισκοπής σε μαρκάρισμα στον Βουρβαχάκη, με τον ρέφερι να δίνει πλεονέκτημα. Αφού σημειώθηκε γκολ, ο Κουλούδης το πήρε πίσω το τέρμα, λέγοντας ότι πρέπει να εκτελεστεί το φάουλ που είχε κερδίσει ο Βουρβαχάκης.
16:41
85' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0 Πολλές αλλαγές από τους δύο τεχνικούς, λίγες φάσεις.
16:43
85' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0 Ισχύει, ότι και στην προηγούμενη περίπτωση. Πολλές αλλαγές, κακή ποιότητα, κανένα γκολ.
16:44
Είναι πραγματικά εντυπωσιακό αυτό που συμβαίνει. Κανένα γκολ σε τέσσερις αναμετρήσεις του Νοτίου ομίλου, 9 γκολ σε ισάριθμες του Βορείου.
16:45
89' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 4-0 ΓΚΟΛ! Ολοκληρώνει τη θριαμβευτική της εμφάνιση, η ΑΕΛ. Ο Πίντο μετά από σέντρα του Κοντοδήμου.
16:46
88' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 5-0 ΓΚΟΛ! Και πέμπτο γκολ οι γηπεδούχοι με τον Παπαδόπουλο μετά από σέντρα του Χατζηλιάδη.
16:48
Πάμε να δούμε μία σύντομη ανασκόπηση των αναμετρήσεων, μέχρι τώρα:
90' Αχαρναϊκός - Χανιά 0-0
90' Καλλιθέα - Ερμιονίδα 0-0
90' Άλιμος - Επισκοπή 0-0
45' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0

90'' ΑΕΛ - Εθνικός Σερρών 4-0
90' Αιγινιακός - Τυρναβος 0-0
90' Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 5-0
90' Φωκικός - Πιερικός 0-2
16:49
Υπενθυμίζεται ότι ο Φωστήρας έχει πάρει στα χαρτιά 3-0 την αναμέτρηση με τον Πανηλειακό, καθώς η ομάδα του Πύργου έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

17:13
51' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0: Στο δεύτερο ημίχρονο, είμαστε, στην Πάτρα.
17:19
55' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0: Στο 47ο λεπτό ο Γκατιάνγκα έκανε τη σέντρα σουτ, αλλά δεν είναι τόσο καλή ώστε να ανησυχήσει τον Αθανασόπουλο.
17:27
65' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0: Κίτρινη κάρτα στον Γκοτσούλια και τον Ρουμπουλάκου.
17:34
72' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0: Με αριθμητικό πλεονέκτημα η Παναχαϊκή, μετά την αποβολή του Σκαρτσίλα. Είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε οκτώ λεπτά.
17:41
79' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0: Εντείνει την πίεσή της, η Παναχαϊκή, όμως γκολ δεν έχουμε στην Πάτρα.
17:47
85' Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0. Πιέζουν οι Πατρινοί, αλλά αυτή η πίεση δεν φέρνει αποτέλεσμα.
17:55
Στις καθυστερήσεις είμαστε στην Πάτρα, δεν έχουμε γκολ.
17:56
Πάμε και στη Λαμία και το ντέρμπι του Βορείου ομίλου ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Ηρακλή.
17:58
ΛΑΜΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Μπάζιτς, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Λεάντρο, Κόμνος, Φατιόν, Ντελέκος, Πέρεθ, Νικλητσιώτης, Νεόφυτος. Αν. Καμαρά.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Βαλεριάνος, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Τσιλιανίδης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Κυριακίδης, Τσιλιγκίρης, Λουκίνας.
17:59
Τελικό αποτέλεσμα: Παναχαϊκή - Παναιγιάλειος 0-0. Είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά δεν σκόραρε η Παναχαϊκή.
18:07
5' Λαμία - Ηρακλής 0-0. Είμαστε στο πέμπτο λεπτό στη Λαμία. Δεν έχουμε κάποια φάση.
18:16
15' Λαμία - Ηρακλής 0-0 Στο τέταρτο λεπτό, ο Τσιλιανίδης βγήκε μπροστά, αλλά ο Ρεπετσάς επενέβη σωτήρια και έδιωξε με τάκλιν.
18:18
16' Λαμία - Ηρακλής 1-0 ΓΚΟΛ! Ανοίγει το σκορ η γηπεδούχος ομάδας με τον Ντελέκο.
18:21
Ήταν ο Ντελέκος που έπιασε το δυνατό σουτ, εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον.
18:25
22' Σε περίπτωση που νικήσει, η γηπεδούχος ομάδας πλησιάζει τον Ηρακλή και αλλάζει τη βαθμολογία ενόψει πλέι-οφ.
18:29
23' Λαμία - Ηρακλής 1-0. Νέα ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Πέρεθ έκανε το γέμισμα, η έξοδος του Χουάντερσον ήταν άστοχη και το σουτ του Ρεπετσά, χτύπησε στο χέρι του Πουρτουλίδη.
18:36
28' Λαμία - Ηρακλής 1-0: Ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Λούκινας πέρασε τον Μπλάζιτς αλλά δεν περίμενε την κόντρα και απώλεσε μία σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει για λογαριασμό του "Γηραιού".
18:37
30' Λαμία - Ηρακλής 1-0: Κίτρινη κάρτα βλέπει ο σκόρερ της Λαμίας, Ντελέκος.
18:42
36' Λαμία - Ηρακλής 1-0: Κίτρινη κάρτα για τον Φατιόν, σε μαρκάρισμα πάνω στον Λούκινα.
18:49
Ημίχρονο στη Λαμία. Η τοπική ομάδα προηγείται με 1-0 του Ηρακλή χάρη στο γκολ του Ντελέκου.
18:57
Μόλις λήξει η αναμέτρηση θα αναρτηθεί ο ειδικός πίνακας των πλέι-οφ. Ο πρώτος κάθε ομίλου ξεκινά με το μπόνους των τριών βαθμών συν τη διαφορά του από τον τρίτο διαιρούμενη με το τρίο. Και ο δεύτερο διαιρεί τη διαφορά του από τον τρίτο με το τρία. Ο τρίτος, ξεκινά με μηδέν βαθμούς.
18:57
Στο πρώτο ημίχρονο, στη Λαμία, είδαμε αρκετές μονομαχίες ορισμένες εξ' αυτών σκληρές.
18:58
Τρεις κίτρινες κάρτες έδειξε ο διαιτητής Διαμαντόπουλος, μία σε παίκτη του Ηρακλή, δύο σε παίκτες της Λαμίας.
19:07
47' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Λαμία.
19:09
49' Λαμία - Ηρακλής 1-0
19:11
Η Λαμία συνεχίζει να προηγείται με το γκολ του Ντελέκου, από το πρώτο ημίχρονο.
19:14
54' Λαμία - Ηρακλής 1-0 Πολλά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο. Η Λαμία, συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία.
19:16
55' Λαμία - Ηρακλής 1-0  Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, με σουτ του Πέρεθ μετά από έξοχη κίνηση.
19:17
57' Λαμία - Ηρακλής 1-0 Με τον Μπουκουβάλα από τη δική του δεξιά επιθετική πτέρυγα προσπαθεί να δημιουργήσει κινδύνους, ο Ηρακλής.
19:19
59'  Λαμία - Ηρακλής 1-0  Νέο φάουλ για τη Λαμία. Πάλι ο Πέρεθ, πάνω από την μπάλα. Ανεκμετάλλευτο, όμως.
19:20
60'  Λαμία - Ηρακλής 1-0  Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Σιατραβάνης αντί του Τσιλιανίδη.
19:21
62'  Λαμία - Ηρακλής 1-0  Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης στη θέση του Νικλητσιώτη,
19:23
63'  Λαμία - Ηρακλής 1-0  Είναι φανερό ότι ο Ηρακλής θα προσπαθήσει να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και στα αμυντικά κενά, που αφήνει η Λαμία.
19:25
65'  Λαμία - Ηρακλής 1-0 Αλλαγές τακτικής από Δερμιτζάκη και Παπαδόπουλο. Να δούμε, πως μπορεί να αλλάξει το παιχνίδι των δύο ομάδων.
19:28
68'  Λαμία - Ηρακλής 1-0 Πολλά λάθη, κι από τις δύο πλευρές, κι ελάχιστο θέαμα.
19:29
69' Λαμία - Ηρακλής 1-1 ΓΚΟΛ! Με τον Γιάννη Λουκίνα και μετά από άστοχη έξοδο του Μπλάζιτς.
19:30
Τραγικό το λάθος του Μαυροβούνιου γκολκίπερ.
19:31
Άλλα είκοσι λεπτά μένουν για να δούμε, εάν θα έχει νικητή το ντέρμπι του Βορείου ομίλου.
19:32
72' Λαμία - Ηρακλής 1-1 Ξαφνικά επικρατεί σιγή στο ΔΑΚ Λαμίας, μετά τη ψυχρολουσία της ισοφάρισης.
19:33
74' Φάουλ από τα δεξιά, στο ύψος του κόρνερ για τη Λαμία.
19:34
74' Λαμία - Ηρακλής 1-1 Αλλαγή για τη Λαμία. Βγαίνει ο σκόρερ Ντελέκος, μπαίνει ο Αγγελόπουλος.
19:37
77' Λαμία - Ηρακλής 1-1  Πλέον και βάσει ενστίκτου, ο Ηρακλής οπισθοχωρεί για να διαφυλάξει το υπάρχον σκορ.
19:38
78' Λαμία - Ηρακλής 1-1  Κόρνερ για τον Ηρακλή.
19:39
79' Λαμία - Ηρακλής 1-1  Από τα αριστερά επιτίθεται η Λαμία.
19:41
81' Λαμία - Ηρακλής 1-1  Καλό σουτ του Ανρί Καμάρα, αλλά ο Χουάντερσον πέφτει και μπλοκάρει.
19:43
85' Λαμία - Ηρακλής 1-1 Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Γκούρμα στη θέση του Καμαρά.
19:45
85' Λαμία - Ηρακλής 1-1  Τελευταία λεπτά στη Λαμία. Να δούμε αν κρύβει κάποια έκπληξη το ματς.
19:47
87' Λαμία - Ηρακλής 1-1  Πιο ελεύθερο το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά. Η Λαμία κυνηγά το γκολ που θα της δώσει τη νίκη, ο Ηρακλής ψάχνει να βρει με τη σειρά του κι αυτός τα κενά για να φύγει με τη νίκη.
19:49
90' Λαμία - Ηρακλής 1-1  Φάουλ κερδίζει ο Μπαρτολίνι. Ροκανίζει ακόμη περισσότερο το χρόνο.
19:50
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, είμαστε στο πρώτο εξ' αυτών.
19:52
92' Λαμία - Ηρακλής 1-1  Δύο λεπτά ακόμη. Τίποτε δεν μπορεί να αλλάξει την μοίρα του παιχνιδιού, από την ισοπαλία.
19:53
94' Λαμία - Ηρακλής 1-1  Μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.