Ηρακλής Ψαχνών - ΑΕΚ 1-3 (VIDEOS)

Με δύο γκολ του πρώτου σκόρερ της Χρήστου Αραβίδη, η ΑΕΚ νίκησε 3-1 τον Ηρακλή στα Ψαχνά και συνέχισε τον περίπατό της στην εφετινή football league. Το άλλο γκολ της ΑΕΚ ο Ζόριτς, έπιασε πέναλτι ο Ανέστης.

Η ΑΕΚ άργησε να μπει στο πνεύμα του ματς, κυρίως γιατί δεν είχε ταχύτητα στο παιχνίδι της. Δυσκολεύτηκε να κυκλοφορήσει γρήγορα την μπάλα ενώ και η διάταξη του αντιπάλου, με 11 παίκτες πίσω από την μπάλα σίγουρα δεν την βοήθησε.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα φρόντισε να σκοράρει πριν από το ημίχρονο αφού ο Αραβίδης άφησε κατά μέρους το ρόλο του δημιουργού που είχε στα προηγούμενα λεπτά και να βάλει το γνώριμο κοστούμι του εκτελεστή. Στο 43' λοιπόν ο Ελληνας φορ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Το σημείο-κλειδί του αγώνα ήταν το δίλεπτο 54'-56'. Ο Ηρακλής, μετά από λάθος εκτίμηση του Κολοβέτσιου, κέρδισε πέναλτι με τον Ράντι αλλά ο θύτης στη συνέχεια νικήθηκε στην εκτέλεση από τον Ανέστη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ζόριτς βρήκε δίχτυα από την έξοχη σέντρα του Σοϊλέδη και η ΑΕΚ αντί να δεχτεί την ισοφάριση, έκανε το 0-2!

Το υπόλοιπο του αγώνα είχε το χαρακτήρα χαλαρής αναμέτρησης. Ο Αραβίδης βρήκε δίχτυα ακόμα και σε εκτέλεση φάουλ στο 66' ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με ωραίο σουτ ο Πατσατζόγλου στο 69'.