Ασταμάτητος ο Ηρακλής, "κάζο" για ΑΕΛ, χέρι-χέρι Λαμία-Ολυμπιακός Βόλου

Ο Ηρακλής επέστρεψε στις νίκες νικώντας τον Απόλλωνα 1926 με 3-0, ενώ η ΑΕΛ υπέστη ήττα-σοκ στην Καρδίτσα από την Αναγέννηση με 1-0. Χέρι-χέρι Λαμία και Ολυμπιακός Βόλου μετά τις νίκες κόντρα σε Αιγινιακό (0-1) και Φωκικό (1-0) αντίστοιχα.

Αν. Καρδίτσας - ΑΕΛ 1-0

Η Αναγέννηση έκανε την έκπληξη και πήρε σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ με 1-0. Η Λάρισα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Πασχάλη Μελισσά, η οποία τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου στο 12ο λεπτό. Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ακόμα μία καλή στιγμή και πάλι με τον Μελισσά, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από την εστία των γηπεδούχων. Ο ρυθμός του αγώνα, όσο περνούσε η ώρα, έπεφτε, κάτι που βοήθησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με όμορφο πλασέ του Όλιβερ Πέεφ. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τη συγκεκριμένη ήττα να τους βάζει σε μπελάδες όσον αφορά την είσοδο στα Play Off.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Παπαργυρίου, Φωτιάς, Οικονόμου, Νίκιτς, Βουτσιάς, Σαΐν, Τζέκος, Μπιτέλης, Πέεφ

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Μελισσάς, Πινδώνης, Σερζίνιο, Ελιομάρ, Πίντο, Μπόγιοβιτς

Ηρακλής - Απόλλων 1926 3-0

Ο Ηρακλής επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία στη Λαμία κόντρα στην ομώνυμη ομάδα με 1-1, κερδίζοντας με εμφαντικό τρόπο τον Απόλλωνα 1926 στο "Καυταντζόγλειο". Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Νίκος Ζιαμπάρης στο 32' με γυριστό σουτ, ενώ στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι Σάββας Σιατραβάνης (70') και Κοσμάς Τσιλιανίδης (89") έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του "Γηραιού". Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έχει "κλειδώσει" την 1η θέση στην κανονική διάρκεια και πλέον στοχεύει στην -όσο το δυνατόν- μεγαλύτερη διαφορά από τον τρίτο της βαθμολογίας.

Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Σιατραβάνης, Τσιλιανίδης, Πασάς, Λουκίνας

Απόλλων 1926 (Δανδίκας): Βρονταράς, Χατζηλιάδς, Κατσιαρός, Βαγγελόπουλος, Δήμου, Ακασού, Παναγιωτούδης, Καράμπελας, Φιγκερόα, Αναστασίου, Κωστούλας

Εθνικός Σερρών - Πιερικός 3-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρεββατά, ο οποίος σημείωσε δύο πρώτα γκολ στην αναμέτρηση, ο Εθνικός Σερρών κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 του Πιερικού. Ο Τσιλούλης το τρίτο γκολ. Οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός πως έχουν υποβιβαστεί και μαθητικά στην Γ' Εθνική, πήραν μία νίκη γοήτρου κόντρα στην ομάδα από την Κατερίνη.

Εθνικός Σερρών (Αλεξίου): Γούπος, Σαββίδης, Δέντσας, Κορνελάτος, Δούμτσιος, Τσιλούλης, Μπλέντι, Ελευθεριάδης, Αγγελίδης, Κοντσίδης, Κρεββατάς

Πιερικός (Γράφας): Παπατόλικας, Λαμπάκης, Καρτσαμπάς, Καραγιαννίδης, Ντόσης, Τσιάρας, Μπαξεβάνος, Γιαννούλης, Μυστακίδης, Γιαννόπουλος, Παλιάτσιος

Αιγινιακός - Λαμία 0-1

Η Λαμία πήρε μία σημαντική νίκη στη προσπάθεια που κάνει για είσοδο στα Play Off της Football League, επικρατώντας με 1-0 του Αιγινιακού χάρη σε κεφαλιά του Φατιόν στο 50ο λεπτό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, ενώ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες, εξαιτίας των αποβολών των Φαμπίνιο και Ροντρίγκο στο 84' και 91' αντίστοιχα.

Αιγινιακός (Διγκόζης): Τόλιος, Ροντρίγκο, Μπερτέν, Γιαζιτζόγλου, Κ. Αχαλινόπουλος, Ρίκκα, Φαμπίνιο, Πέντα, Ντεβέσα, Πόποβιτς, Καζάκης

Λαμία (Δερμιτζάκης): Γεωργίου, Ζουλιώτης, Κακαράς, Λεάντρο, Κωστόπουλος, Φατιόν, Ντελέκος, Πέρεθ, Βασιλόγιαννης, Γιενγκά, Γκούρμα

Ολυμπιακός Βόλου - Φωκικός 1-0

Σε τροχιά Play Off παρέμεινε ο Ολυμπιακός Βόλου, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον αξιόμαχο Φωκικό, νικώντας με 1-0. Ο Μπαλντοβαλίεφ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, με κοντινό πλασέ, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Αμουτζάκη.

Ολυμπιακός Βόλου (Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Καρράς, Μπουτζίκος, Μπάρμπας, Ιντζίδης, Τριανταφυλλάκος, Κυζιρίδης, Μπιτάνγκ, Θέος, Μπεριάν, Μπαλντοβαλίεφ

Φωκικός (Μανέτας): Αμουτζάκης, Καλλέργης, Ντάμπος, Ευαγγελιδάκης, Μαρκάκης, Χαλιώτης, Μεγάλος, Ντούνης, Κασνέτση, Χαντάκιας, Μπολμποσιάν

Το live

14:48
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμετρήσεων της 24ης αγωνιστικής της Football League.

14:59
Ντεμπούτο στον πάγκο του Αιγινιακού κάνει ο Άγγελος Διγκόζης.
15:02
1' Έναρξη σε όλες τις αναμετρήσεις.
15:09
8' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Σερρών! Ο Κρεββατάς πλάσαρε τον Παπατόλικα και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους!
15:17
12' Αιγινιακός - Λαμία: Εκτέλεση φάουλ από τον Βασιλόγιαννη, ο Φατιόν πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Τόλιος απέκρουσε.
15:18
13' Ολυμπιακός Βόλου - Φωκικός: Ο Μπαλντοβαλίεφ επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
15:20
15' Αιγινιακός - Λαμία: Κίτρινη κάρτα στον Πόποβιτς.
15:21
17' Ολυμπιακός Βόλου - Φωκικός: Σουτ του Καλλέργη, μπλόκαρε ο Ρίζος.
15:25
22' Ολυμπιακός Βόλου - Φωκικός: Ο Καρράς έκανε τη σέντρα, ο Μπαλντοβαλίεφ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ.
15:29
23' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου! Ο Θέος έκανε το σουτ, ο Αμουτζάκης απέκρουσε ασταθώς και ο Μπαλντοβαλίεφ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
15:36
31' Αιγινιακός - Λαμία: Εκτέλεση φάουλ του Πέρεθ, μπλόκαρε ο Τόλιος.
15:40
36' Δεύτερο ΓΚΟΛ για τον Εθνικό Σερρών! Ο Μπλέντι έκανε τη σέντρα και ο Κρεββατάς με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του!
15:51
45' Τέλος ημιχρόνου στις αναμετρήσεις.
16:00
Ξεκινούν κι οι αναμετρήσεις των 16:00.
16:00

16:04
1' Έναρξη του αγώνα στο Ηρακλής - Απόλλων και Αν. Καρδίτσας - ΑΕΛ.
16:06
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στις υπόλοιπες αναμετρήσεις.
16:11
50' ΓΚΟΛ για τη Λαμία! Ο Φατιόν με κεφαλιά δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους!
16:21
12' Δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Ελιομάρ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μελισσάς έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου!
16:35
78' 3-0 ο Εθνικός Σερρών! Ο Τσιλούλης με δυνατό σουτ δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων κόντρα στον Πιερικό!
16:38
32' Ο Ηρακλής ανοίγει το σκορ! Ο Ζιαμπάρης με γυριστό σουτ δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους!
16:47
45' Τέλος ημιχρόνου σε Θεσσαλονίκη και Καρδίτσα.
16:51
93' Τέλος αγώνα στις Σέρρες. Εθνικός Σερρών - Πιερικός 3-0.
16:55
Με 9 παίκτες συνεχίζει τον αγώνα ο Αιγινιακός μετά τις αποβολές των Φαμπίνιο και Ροντρίγκο.
16:58
90' Τέλος σε όλες τις αναμετρήσεις των 15:00.
17:06
45' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου σε Καρδίτσα και Θεσσαλονίκη.
17:32
Χωρίς φάσεις το δεύτερο ημίχρονο των αναμετρήσεων.
17:33
70' Δεύτερο ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή! Ο Σιατραβάνης βγήκε τετ α τετ με τον Βρονταρά και με όμορφο πλασέ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους!
17:35
77' Η Αναγέννηση Καρδίτσας ανοίγει το σκορ! Ο Όλιβερ Πέεφ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
17:50
93' Τέλος του αγώνα στην Καρδίτσα. Σπουδαία νίκη για την Αναγέννηση κόντρα στην ΑΕΛ.
17:52
89' Τρίτο ΓΚΟΛ ο Ηρακλής! Ο Τσιλιανίδης με όμορφο πλασέ δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του "Γηραιού" κόντρα στον Απόλλωνα.
17:55
93' Τέλος του αγώνα και στη Θεσσαλονίκη. Ηρακλής - Απόλλων 1926 3-0.