Χορταστικό ντέρμπι με νικητή τον Απόλλωνα

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που δεν έλειψε η ένταση, ο Απόλλων νίκησε 4-2 την ΑΕΛ και κλείδωσε την άνοδο στη Super League. Τέταρτη συνεχόμενη απώλεια για τον -τυχερό- Εργοτέλη (0-0 με τον Πανσερραϊκό), μοιρασιά στα Γιαννιτσά.

Απόλλων Σμύρνης - ΑΕΛ 4-2

Οι αριθμοί του πρώτου ημιχρόνου δεν είπαν την αλήθεια, αφού ο Απόλλων είχε κατοχή μπάλας 63%, έκανε 6 τελικές προσπάθειες (2 είχε η ΑΕΛ) και κέρδισε 7 κόρνερ έναντι κανενός των "βυσσινί", αλλά ισοφάρισε με τυχερό τρόπο. Η ανάπαυλα βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες, αφού οι "βυσσινί" προηγήθηκαν με δυνατό σουτ του Πάτρικ Αλεξάντροβιτς στο 20ό λεπτό και οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με αυτογκόλ του Θανάση Παπαγεωργίου. Η "ελαφρά ταξιαρχία" ανέτρεψε τα δεδομένα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιάννη Κατσίκη στο 48', αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με νέο δυνατό σουτ του Αλεξάντροβιτς. Το παιχνίδι βρισκόταν τεντωμένο σε μία κλωστή, αλλά η ομάδα που το ήθελε περισσότερο πήρε το τρίποντο. Στο 66ο λεπτό οι γηπεδούχοι έκρυψαν την μπάλα και ο Μιχάλης Μανιάς ξανάδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γιώργος Μπάρκογλου έγραψε το τελικό 4-2 με κεφαλιά.

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Διαμάντης, Δεληζήσης, Κύργιας, Καμαρά, Ρόβας, Κατσίκης (87' Μπάρκογλου), Τσιλιγκίρης (84' Τσεμπερίδης), Μανιάς, Φαρινόλα.

ΑΕΛ (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Σκόνδρας, Γιώτας, Νεμπεγλέρας, Χασομέρης (60' Τσιάρας), Μπλέντι (74' Τσίγκας), Τ. Κρητικός (56' Ζεκίνια), Αλεξάντροβιτς, Σ. Κρητικός.

Εργοτέλης - Πανσερραϊκός 0-0

Όσκαρ ατυχίας πρέπει να απονεμηθεί στον Αλέξανδρο Κόντο, ο οποίος σημάδεψε 2 φορές το οριζόντιο δοκάρι του Γρηγόρη Αθανασίου: στο 5ο λεπτό με μακρινό σουτ και στο 75ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Σε γενικές γραμμές ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες όπως ο αντίπαλός του. Η σημαντικότερη εξ αυτών χάθηκε στο 79ο λεπτό όταν ο Φώτης Κουτσαβασίλης απέκρουσε το πλασέ του Γιάννη Δωματά.

Εργοτέλης (Σίνισα Γκόγκιτς): Αθανασίου, Γιοβάνοβιτς, Σαρρής, Πίτσος, Τζανακάκης, Βερπακόφσκις (68' Πλουσής), Μπουχαλάκης, Δωματάς (80' Ευαγγέλου), Ρομάνο, Χαντί (59' Λαμπίν), Γκαντιάγκα.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Δ. Τριανταφύλλου, Καρασαλίδης, Μπριλάκης, Παντελιάδης, K. Τριανταφύλλου, Σιάκκας, Κοντός (93' Σερέκας), Σίμιτς (84' Γιαννόπουλος), Τσούτσης, Στεφανίδης (65' Τοντόροφ).

Αναγέννηση Γιαννιτσών - Νίκη Βόλου 1-1

Μετά από 3 συνεχόμενες νίκες η Νίκη Βόλου έχασε βαθμούς και μαζί την ευκαιρία να αποσπαστεί από τον Εργοτέλη. Μετά το ανιαρό πρώτο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και έχοντας 58% κατοχή μπάλας άρχισαν να επισκέπτονται τακτικά τα καρέ του Καραογλανίδη. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κώστας Φλίγκος σημείωσε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του, όμως, η Αναγέννηση Γιαννιτσών ισοφάρισε άμεσα με τον Γιώργο Σκαθαρούδη. Στα εναπομείναντα λεπτά αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο.

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Σάββας Κωφίδης): Καραογλανίδης, Τσιάμης, Καρπαθάκης, Βλαχόπουλος, Γκαρακλίδης (63' Σαμαρόπουλος), Σκαθαρούδης (86' Αντρεΐνι), Ζαγοριανός, Σαπανίδης (71' Καπνίδης), Σέρετης, Κυριακίδης, Σιδηρόπουλος.

Νίκη Βόλου (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Βούρας, Φλίγκος, Καρατζάς, Παππάς (68' Ουέλινγκτον), Πουρτουλίδης (87' Τζιώρας), Παπαδόπουλος, Ριζογιάννης, Τάντιτς (46' Λαλίν), Κυριάκος, Βέρτζος, Ψιάνος.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Ολυμπιακός Βόλου - Θρασύβουλος 3-1

(32' Γόγολος, 33' αυτ. Προβατίδης, 55' Ναντάγια / 54' Σταυροθανασόπουλος)

Ηρακλής - Βύζας Μεγάρων 3-0

(21', 64' Κιρόφσκι, 54' Σαββίδης)

Ηρακλής Ψαχνών - Καλλιθέα 0-0

Καλλονή - Καβάλα 2-1

(52', 72' Μανούσος / 79' Ντόσης)

Παναιτωλικός - Παναχαϊκή 4-3

(7' Μπόγιοβιτς, 20' Τζούνιορ, 33' Καμαρά, 63' πέν. Σίσιτς / 43' αυτ. Μπόγιοβιτς, 60' Παμπόε, 90' Βάντερσον)

Πιερικός - Φωκικός 3-1

(29' Αποστολίδης, 54' Ελευθεριάδης, 79' Γιαζιτζόγλου / 40' Γκόμες)

Εθνικός Γαζώρου - Δόξα Δράμας 1-0

(50' Καπίας)

(58' Σκαθαρούδης / 47' Φλίγκος)

(45+1' αυτ. Παπαγεωργίου, 48' πέν, Κατσίκης, 66' Μανιάς, 92' Μπαρκογλου / 20', 57' Αλεξάντροβιτς )

Ρεπό: Αναγέννηση Επανομής

Διαβάστε εδώ τι έγινε στους αγώνες της Κυριακής

ΤΟ LIVE ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

15:51
Καλησπέρα σας. Είμαστε εδώ για να σας μεταφέρουμε, όσα συμβαίνουν στα παιχνίδια της Football League. Θυμίζουμε τα ματς: Εργοτέλης-Πανσερραϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών-Νίκη Βόλου και Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ.
15:52
Οι ενδεκάδες:
Εργοτέλης (Σίνισα Γκόγκιτς):
Αθανασίου, Γιοβάνοβιτς, Σαρρής, Πίτσος, Τζανακάκης, Βερπακόφσκις, Μπουχαλάκης, Δωματάς, Ρομάνο, Χαντί, Γκαντιάγκα.
Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Δ. Τριανταφύλλου, Καρασαλίδης, Μπριλάκης, Παντελιάδης, K. Τριανταφύλλου, Σιάκκας, Κοντός, Σίμιτς, Τσούτσης, Στεφανίδης.
15:54
Ξεκίνησαν τα ματς: Εργοτέλης-Πανσερραϊκός και Αναγέννηση Γιαννιτσών-Νίκη Βόλου.
15:57
Να σας θυμίσουμε πως το Απολλών Σμύρνης-ΑΕΛ ξεκινά στις 19:00. Και σ' αυτό θα κάνουμε LIVE, οπότε μείνετε μαζί μας.
15:58
Εργοτέλης - Πανσερραϊκός: ΔΟΚΑΡΙ στο 5' είχαν οι φιλοξενούμενοι.

16:30
41': Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου, με τον Κυριάκο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον γκολκίπερ της Αναγέννησης να απομακρύνει με τα πόδια την μπάλα σε κόρνερ
16:51
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η Νίκη Βόλου άνοιξε το σκορ με πλασέ του Φλίγκου από κοντά από ασίστ του Κυριάκου. Αναγέννηση Γιαννιτσών-Νίκη Βόλου 0-1
17:02
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η Αναγέννηση Γιαννιτσών ισοφάρισε με τον Σκαθαρούδη. Αναγέννηση Γιαννιτσών-Νίκη Βόλου 1-1
17:08
Ευκαιρία για τον Εργοτέλη με την κεφαλιά του Βερπακόφσκις να φεύγει άουτ. Παραμένει το 0-0 στο Παγκρήτιο
17:21
Δεύτερο δοκάρι για τον Πνασερραϊκό στο 75' με τον Κόντο
17:27
Στις 7 θα ξεκινήσει και η τελευταία αναμέτρηση της αγωνιστικής αυτή του Απόλλωνα Σμύρνης και της ΑΕΛ

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Απόλλων Σμύρνης: Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Διαμάντης, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Καμαρά, Ρόβας, Κατσίκης, Τσιλιγκίρης, Μανιάς, Φαρινόλα.

ΑΕΛ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Σκόνδρας, Γιώτας, Νεμπεγλέρας, Χασομέρης, Μπλέντι, Τ. Κρητικός, Αλεξάντροβιτς, Σ. Κρητικός.
19:09
20': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με ωραίο δυνατό σουτ του Αλεξάντροβιτς έξω από την μεγάλη περιοχή. Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ 0-1
19:28
Υπάρχουν φίλαθλοι και των δύο ομάδων στις εξέδρες του γηπέδου της Ριζούπολης
19:29
Στο 40' η αναμέτρηση και παραμένει το 0-1 υπέρ της ΑΕΛ
19:35
45': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Απόλλωνας ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με αυτογκόλ του Παπαγεωργίου. Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ 1-1
19:36
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου
19:50
19:51
46': Πέναλτι για τον Απόλλωνα σε μαρκάρισμα του Παπαγεωργίου
19:52
47': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Κατσίκης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το Απόλλωνας Σμύρνης-ΑΕΛ 2-1
19:53
49': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Παγώνη να κάνει το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ
20:02
56': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Η ΑΕΛ ισοφάρισε πάλι με νέο δυνατό σουτ του Αλεξάντροβιτς. Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ 2-2
20:10
65': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Απόλλωνας πήρε και πάλι το προβάδισμα με γκολ του Μανιά. Απόλλωνας Σμύρνης-ΑΕΛ 3-2
20:11
Ματσάρα γίνεται στο γήπεδο της Ριζούπολης ανάμεσα σε δυο καλές και ιστορικές ομάδες
20:35
Στις καθυστερήσεις είναι η αναμέτρηση
20:36
92': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Απόλλωνας κάνει τέσσερα τα τέρματά του με γκολ του Μπάρκογλου. Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΛ 4-2