Χανιά - ΑΕΚ 0-2 (VIDEOS)

Τα φάουλ του Πέτρου Μάνταλου στο τελευταίο τέταρτο λειτούργησαν ευεργετικά για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 2-0 των Χανίων στο βαρύ αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Γηπέδου Περιβολίων και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η ΑΕΚ είχε 64% κατοχή κι επτά τελικές στο πρώτο ημίχρονο έναντι καμίας των Χανίων, ωστόσο οι δύο αξιόλογες φάσεις της αποτέλεσαν προϊόν του... αέρα (στο 6ο λεπτό με κόρνερ του Έντερ Μπαρμπόσα) κι ασυνεννοησίας μεταξύ των Δημήτρη Ρίζου-Βαγγέλη Γκότοβου (στο 30', δεν το εκμεταλλεύθηκε ο Βαγγέλης Πλατέλλας).

Οι Σταύρος Πεταυράκης και Μιχάλης Μπακάκης ανέβαιναν συχνά-πυκνά από τις πτέρυγες, προκειμένου να ενισχύσουν τη γραμμή κρούσης, όμως οι σέντρες τους δεν προκάλεσαν φθορές, ενώ οι Πλατέλλας και Μπαρμπόσα είχαν κακές επιλογές.

Ο Μιγκέλ Κορδέρο, αντίθετα, ήταν εξαιρετικός στο ανασταλτικό κομμάτι και εύστοχος στις μεταβιβάσεις του, αλλά δεν είχε την απαιτούμενη στήριξη στο δημιουργικό σκέλος, δεδομένου ότι η αμυντική λειτουργία των Χανίων κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα.

Το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε καλό ρυθμό, με συνέπεια ο Τραϊανός Δέλλας να περάσει τον Ντάρκο Ζόριτς στον αγωνιστικό χώρο και να αλλάξει τη διάταξη από 4-2-3-1 σε 4-1-2-3, δίνοντας ρόλο αριστερού μπακ στον Νίκο Γεωργέα (σ.σ. μέχρι εκείνη τη στιγμή έπαιζε στα χαφ).

Η επικίνδυνη αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 66ο λεπτό θορύβησε την Ένωση, η οποία άσκησε πίεση στα αντίπαλα καρέ. Τελικά, η νίκη της επετεύχθη με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Μάνταλου στο 75ο λεπτό (σ.σ. αργότερα παραδέχθηκε ότι ήθελε να κάνει σέντρα) και μία κεφαλιά του αμαρκάριστου Δημήτρη Κολοβέτσιου στο 86ο από ακόμα ένα φάουλ του Μάνταλου (αδράνησαν Ρίζος και Αλέξανδρος Παπατζίκος).

Με λάθη η διαιτησία, καθώς ο βοηθός Τιμολέων Γεωργακόπουλος ανέκοψε δύο φορές με ανύπαρκτο οφσάιντ τους παίκτες της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, ο ρέφερι Κώστας Καριοφύλλης δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Κολοβέτσιου στο 51' για παρατεταμένο τράβηγμα του Παπατζίκου (ομολογουμένως, δύσκολη απόφαση).

Χανιά (Σ. Παπαδόπουλος): Ρίζος, Παπατζίκος, Εσόνο, Μανωλάς, Γκότοβος, Σιλιγαρδάκης, Γκούμας (80' Καραγιάννης), Καμινιώτης, Γουέλκαμ, Κρητικός (53' Καραλής), Πάγκαλος.

ΑΕΚ (Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης (64' Ζόριτς), Κορδέρο, Γεωργέας, Πλατέλλας (87' Nτακόλ), Μάνταλος, Μπαρμπόσα (90' Ρόβας), Αραβίδης.

16:00 Ολυμπιακός Βόλου - Απόλλων Καλαμαριάς 3-2

(7' Κούτσι, 57' Μακρυδημήτρης, 59' Μπιτάνγκ - 27' Ευσταθίου, 56' Τσούτσης)

17:41
Καλησπέρα σας. Από εδώ θα παρακολουθήσετε live την αναμέτρηση των Χανίων με την ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική της Football League.
17:43

Χανιά
: Ρίζος, Παπατζίκος, Εσόνο, Μανωλάς, Γκότοβος, Σιλιγαρδάκης, Γκούμας, Καμινιώτης, Γουέλκαμ, Κρητικός, Πάγκαλος.

ΑΕΚ
: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Γεωργέας, Πλατέλλας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.
17:51
Ο καιρός έχει βελτιωθεί τις τελευταίες ώρες καθώς έχει σταματήσει η βροχόπτωση.
17:59
Σέντρα στο ματς
18:00
Ο Δημήτρης Μελισσανίδης παρακολουθεί το ματς από μπουθ.
18:03
Για πρώτη φορά εφέτος ο Γεωργέας αγωνίζεται ως βασικός και, μάλιστα, ως αμυντικό χαφ. Υπενθυμίζεται ότι ο Δέλλας τον υπολόγιζε ως δεξί μπακ στην έναρξη της σεζόν.
18:04
Η ΑΕΚ έχει ευνοϊκό αέρα στο πρώτο ημίχρονο.
18:06
6ο λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ του Μπαρμπόσα από δεξιά, η μπάλα παίρνει πολύ φάλτσο λόγω του αέρα και περνά εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρίζου.
18:12
12ο λεπτό: Κίτρινη στον Γκούμα για χέρι.
18:13
Ο αγωνιστικός χώρος βρίσκεται σε καλή κατάσταση παρά τη δυνατή βροχή που έπεφτε στα Χανιά τις προηγούμενες ώρες.
18:14
Κατάμεστο το Δημοτικό Γήπεδο Περιβολίων.
18:18
Μοιρασμένο το ματς μέχρι στιγμής. Αμφότερες οι ομάδες έχουν δώσει βάση στην αμυντική τους λειτουργία.
18:20
21ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Μπακάκη, η μπάλα κοντράρει στον Γκότοβο και καταλήγει σε κόρνερ.
18:22
23ο λεπτό: O βοηθός ανακόπτει τον Μάνταλο με ανύπαρκτο οφσάιντ.
18:22
Πεταυράκης και Μπακάκης προωθούνται συχνά-πυκνά από τις πτέρυγες για να ενισχύσουν τη γραμμή κρούσης.
18:26
27ο λεπτό: Kάθετη πάσα του Κρητικού, ο Κολοβέτσιος προλαβαίνει τον Καμινιώτη και παραχωρεί κόρνερ.
18:27
Ντούσαν Μπάγεβιτς και Δημήτρης Μελισσανίδης σε μπουθ του γηπέδου
18:27
Άρχισε ξανά η βροχή στα Χανιά.
18:29
30ό λεπτό: Aσυνεννοησία μεταξύ του Ρίζου και του Γκότοβου, ο Πλατέλλας μπαίνει στη φάση, αλλά δεν καταφέρνει να δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα στα καρέ των Χανίων.
18:30
Η βροχή δυναμώνει και δυσκολεύει το έργο των ποδοσφαιριστών.
18:32
32ο λεπτό: Δυνατό βολ πλανέ του Μάνταλου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
18:36
37ο λεπτό: Νέο λάθος του δεύτερου βοηθού, ο οποίος υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ τον Πλατέλλα.
19:08
51ο λεπτό: Σκάψιμο του Μάνταλου, η μπάλα βρίσκει στον ώμο του Παπατζίκου, αλλά ο διαιτητής καταλογίζει φάουλ. Λάθος απόφαση.
19:10
51ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Παπατζίκος κρατά παρατεταμένα από τη φανέλα τον Κολοβέτσιο κι ο Ρίζος μπλοκάρει. Ο διαιτητής λέει παίζετε.
19:12
53ο λεπτό: O πρώην άσος της ΑΕΚ, επί Λίνεν, Kαραλής στη θέση του Κρητικού.
19:13
56ο λεπτό: Koντρόλ με το στήθος και σουτ του Μάνταλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πολύ πάνω από τα δοκάρια.
19:18
60ό λεπτό: Κίτρινη στον Καμινιώτη.
19:19
61o λεπτό: Κίτρινη και στον Γεωργέα.
19:21
64ο λεπτό: Ο Ζόριτς στη θέση του Πεταυράκη.
19:22
Σε ρόλο αριστερού μπακ, πλέον, ο Γεωργέας.
19:24
66ο λεπτό: Γύρισμα του Πάγκαλου από αριστερά, ο Γεωργέας βάζει σωτήρια το πόδι του κι ανακόπτει την τελευταία στιγμή, ο Ανέστης αποκρούει με τα πόδια.
19:32
75ο λεπτό: Ο Μάνταλος ανοίγει το σκορ με τρομερή εκτέλεση φάουλ από έξω αριστερά.
19:33
Η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά, ο Ρίζος βρισκόταν λίγα βήματα πιο μπροστά και παρά την εκτίναξή του δεν κατάφερε να αποσοβήσει το μοιραίο.
19:37
80ό λεπτό: Kίτρινη στον Μάνταλο.
19:37
80ό λεπτό: O Kαραγιάννης στη θέση του Γκούμα.
19:42
ΓΚΟΛ! Χανιά - ΑΕΚ 0-2
19:43
84ο λεπτό: Κίτρινη στον Μανωλά.
19:44
86ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από αριστερά, ο ολομόναχος Κολοβέτσιος εκμεταλλεύεται την αδράνεια του Ρίζου και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά κλειδώνει τη νίκη για την ΑΕΚ.
19:44
Ο Κολοβέτσιος έτρεξε στον πάγκο για να πανηγυρίσει το γκολ με τους συμπαίκτες του.