"Καθάρισε" σε ένα ημίχρονο η Καλλιθέα, νίκη στο φινάλε η Καρδίτσα

Αν και αγωνίστηκε για περίπου 25 λεπτά με παίκτη λιγότερο, η Καλλιθέα επικράτησε εντός έδρας των Χανίων με 2-0, σημειώνοντας την 3η συνεχόμενη νίκη της σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Νίκη-ανατροπή στο φινάλε για την Καρδίτσα στο ματς με τα Τρίκαλα.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της (δύο στο πρωτάθλημα και μία στο Κύπελλο) σημείωσε η Καλλιθέα, η οποία επικράτησε εντός έδρας των Χανίων με 2-0, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν για περισσότερο από 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Το σκορ για την ομάδα του Νίκου Παντέλη άνοιξε πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο ο Μπέλης με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Λεβέντη, πιστοποιώντας το πολύ καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι δεν προέβαλαν αντίσταση σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα ο Μπέλης να σημειώσει και δεύτερο γκολ στο 37΄.

Τα Χανιά... ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στους αντιπάλους τους, ενώ μετά την αποβολή του Πίκολο στο 68΄θα μπορούσαν να είχαν εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημά τους, κάτι που τελικά δεν έκαναν και το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Καλλιθέα: Κατσούλης, Λεβέντης, Τσώνης, Πίκολο, Ρουσάκης, Τεγούσης, Μπέλης (63' Σταύρου), Φράγκος (87' Παγώνης), Τζάκσον, Αρναρέλλης (69' Μούχταρης), Λουκάνοβιτς.

Χανιά: Μπλάζιτς, Χατζηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Ηρακλής (20' Νύκταρης), Σάντερσον, Μασάδο, Σαΐν (58' Λίτα), Δεινόπαπας (46' Τσούτσης), Γκέσιος.

Αναγέννηση Καρδίτσας - Τρίκαλα 2-1

Μεγάλη νίκη για την Αναγέννηση Καρδίτσας κόντρα στα Τρίκαλα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 51', όταν τα Τρίκαλα κέρδισαν αμφισβητούμενο πέναλτι και ο Κουσκουνάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η απάντηση της ομάδας από την Καρδίτσα ήταν άμεση. Στο 55 ο Μπλέντι εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε εύκολα στην περιοχή και εκεί ο Γκόλιας σκόραρε από κοντά, κάνοντας το 1-1.

Στις καθυστερήσεις κι ενώ όλα έδειχναν πως το 1-1 θα είναι το τελικό σκορ, ο Υφαντής, έπειτα από εξαιρετικό τακουνάκι του Μπλέντι τσίμπησε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και παρά την προσπάθεια του Σικαλιά, διαμόρφωσε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Σάββας, Δημόπουλος, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Καραχάλιος, Σκαθαρούδης (73' Μαυριάς), Μοσχάκης (73' Υφαντής), Τσούκαλος (84' Τσίτας), Μπιτέλης, Μπλέντι.

Τρίκαλα: Σικαλιάς, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ζώνας, Ρεπετσάς, Ριζογιάννης, Δουκάκης (67' Γκμπαλέ), Μουμίν, Κουσκουνάς (90' Νιάρος), Στεφάνοβιτς (75' Αρσενίεβιτς), Γκονζάλες.