Μοιρασιά στο ντέρμπι

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Παναχαϊκής και της ΑΕΛ. Οι "βυσσινί" προηγήθηκαν με αμφισβητούμενο γκολ του Τσιμπάμπα, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Βοσκόπουλο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στους "βυσσινί". Με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα κι έπειτα από απόκρουση του Πίτκα, ο Τσιμπάμπα δεν κατάφερε από το ύψος της μικρής περιοχής σε κενή εστία να πιάσει το σουτ. Σε γενικές γραμμές το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ελάχιστες.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ έστειλε την προειδοποιητική βολή με τον Ζεκίνια (εκτέλεση φάουλ, απέκρουσε ο Πίτκας) και στο 52ο λεπτό, έπειτα από γύρισμα του Χασομέρη ο Τσιμπάμπα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας των γηπεδούχων. Οι τελευταίοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αφού θεώρησαν ότι ο Κονγκολέζος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και τα ριπλέι φαίνεται να τους δικαιώνουν.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Φυντάνη δεν το έβαλαν κάτω και η απάντησή τους ήρθε σύντομα. Το ρολόι σημάδευε το 66ο λεπτό όταν μετά από γύρισμα του Βουνκ, ο Βοσκόπουλος με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια η Παναχαϊκή ανέβασε ρυθμούς και απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του κέντρου, ωστόσο δεν μπόρεσε να σημειώσει το νικητήριο γκολ. Στο 83ο λεπτό ο Μαπούκου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέρεμετ, αλλά ο βοηθός καταλόγισε -ορθώς- σε θέση οφσάιντ τον Κονγκολέζο.

Παναχαϊκή (Φυντάνης): Πίτκας, Σπίνουλας, Καραμανλής, Βοσκόπουλος, Κοιλιάρας, Βουνκ (87' Βασιλαντωνόπουλος), Ολίσε, Ουρτάδο (41' Σαλαμαστράκης), Μαπούκου, Ντίνας, Γκούρτσας (55' Ντιόγκο).

AEΛ (Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας, Ζεκίνια (91' Γιώτας), Τσιμπάμπα, Δεινόπαπας (82' Φρανκού), Χασομέρης (65' Καρανίκας).

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής

Παναχαϊκή - ΑΕΛ 1-1

(68' Βοσκόπουλος / 53' Τσιμπάμπα)

Κυριακή 04 Νοεμβρίου

Δόξα Δράμας - Αναγέννηση Γιαννιτσών (15:00)

Εθνικός Γαζώρου - Καλλιθέα (15:00)

Ηρακλής - Ηρακλής Ψαχνών (15:00)

Ολυμπιακός Βόλου - Αναγέννηση Επανομής (15:00)

18:37
Θα παρακολουθήσετε την αναμέτρηση της Παναχαϊκής με την ΑΕΛ η οποία ανοίγει την αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Football League
18:38
Η Παναχαϊκή είναι στην 17η θέση με έξι βαθμούς και η ΑΕΛ στην 1η με 12 βαθμούς
18:39
Ο Ηλίας Φυντάνης για την Παναχαϊκή θα παρατάξει στον αγωνιστικό χώρο τους: Πίτκα, Σπίνουλα, Καραμανλή, Βοσκόπουλο, Κοιλιάρα, Βούνκ, Ολισέ, Ουρτάδο, Μαπούκου, Ντίνα και Γκούρτσα.
18:40
Από την άλλη ο Μιχάλης Ζιώγας επέλεξε τους: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκη, Σκόνδρα, Παγώνη, Νεμπεγλέρα, Τσιάρα, Ζεκίνια, Τσιμπάμπα, Δεινόπαπα και Χασομέρη.
18:41
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κουτσιαύτης (Άρτας) με βοηθούς τους Αργυρό και Χριστοδούλου (Αθηνών)

18:53
2': Σουτ από τον Ζεκίνια η μπάλα έφυγε άουτ
18:55
3': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ να ανοίξει το σκορ. Ο Νεμπεγλέρας έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Πίτκας απέκρουσε και ο Τσιμπάμπα μόνος του απέναντι από το τέρμα έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ!
20:00
53': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ, όταν ο Χασομέρης μέσα από την περιοχή και πλάγια έκανε το πλασέ και ο Τσιμπάμπα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1
20:04
55': Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ. Με τον Ζεκίνια να ανοίγει την μπάλα στον Τσιμπάμπα και τον τελευταίο να την στέλνει άουτ
20:07
Το γκολ της ΑΕΛ αμφισβητήθηκε έντονα από τους Πατρινούς, καθώς στην παράλληλη σέντρα - σουτ του Χασομέρη, ο Τσιμπάμπα φαίνεται να είναι εκτεθειμένος. Δύσκολη η φάση πάντως.
20:14
68': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Η Παναχαϊκή ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Βοσκόπουλου από πάσα του Βούνκ. Παναχαϊκή-ΑΕΛ 1-1
20:37
Πέντε είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων με το 1-1 να παραμένει
20:42
Τέλος του αγώνα στην Πάτρα. Παναχαϊκή-ΑΕΛ 1-1
20:42
Με τον βαθμό που πήρε η ΑΕΛ έφτασε στους 13 και είναι μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Παναχαϊκή έφτασε στους επτά βαθμούς.