"Άλωσε" την Δράμα η Ζάκυνθος

Με γκολ του Γιώργου Σκαθαρούδη στο 54ο λεπτό, η Ζάκυνθος των 10 παικτών επικράτησε 1-0 της Δόξας στην Δράμα και πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη μετά από τέσσερις ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι δύο ομάδες (κυρίως η Δόξα) έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα, ενώ η Ζάκυνθος διαμαρτύρεται για το μη καταλογισμό πέναλτι σε ανατροπή του Παύλου Κυριακίδη στο 14ο λεπτό.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Κολονέλο άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό με σουτ του Σκαθαρούδη και άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 63ο όταν ο Φράνκο Ότα σημάδεψε το δοκάρι του Κώστα Δαύκου.

Ο Φράνκο Τορεζάνι λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίος παίκτης για την Ζάκυνθο, αφού αντίκρισε δύο κίτρινες μέσα σε τρία λεπτά και αποβλήθηκε στο 75', αλλά ο Γεννάδιος Ξενοδόχοφ εξουδετέρωσε όλες τις προσπάθειες των "μαυραετών" στο τελευταίο τέταρτο.

Δόξα Δράμας (Βασιλακάκης): Δαύκος, Στεργιανός, Κυριακίδης, Μιλένκοβιτς, Λιαπάκης (43' Κικόφ), Βλασόπουλος, Ρούτσης (60' Διαμαντόπουλος), Χιντασέλι, Κασσός, Ετόφ, Στόικος.

Ζάκυνθος (Κολονέλο): Ξενοδόχοφ, Φωτιάς, Μπίρης, Αποστόλου, Κυριακίδης, Τορεζάνι, Ότα (80' Πέρελμαν), Ψαρρής, Σκαθαρούδης (68' Κοτάτης), Σολφερίνο.

Στιγμές από το γήπεδο Δόξας Δράμας

Πριν από τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του φιλάθλου Θεόφιλου Κομνηνού, ο οποίος "έφυγε" από τη ζωή πριν από τρία χρόνια. Οι παίκτες των δύο ομάδων άφησαν λουλούδια στο κάγκελο της Θύρας 4, ενώ εκείνοι της Δόξας χάρισαν μία φανέλα με τις υπογραφές τους στον πατέρα του αδικοχαμένου νέου και άλλη μία στους οργανωμένους οπαδούς της ομάδας.

(54' Σκαθαρούδης)

Απόλλων Καλαμαριάς - Αναγέννηση Καρδίτσας (15:00)

Πιερικός - Αναγέννηση Γιαννιτσών (15:00)

17:54
Θα παρακολουθήσετε την αναμέτρηση της Δόξας Δράμας με την Ζάκυνθο η οποία ανοίγει την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Football League.
18:01
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
18:12
10': Σουτ από τον Κυριακίδη η μπάλα έφυγε άουτ.
18:23
Δόξα Δράμας: Δαύκος, Στεργιανός, Κυριακίδης, Μιλένκοβιτς, Λιαπάκης, Βλασόπουλος, Ρούτσης, Χιντασέλι, Κάσσος, Ετόφ, Στόικος.

Ζάκυνθος: Ξενοδόχοφ, Φωτιάς, Μπίρης, Αποστόλου, Κυριακίδης, Τορεζάνι, Όττα, Ψαρρής, Σκαθαρούδης, Σολφερίνο.
18:32
Μέτριο το θέμα στο γήπεδο της Δράμας με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες χωρίς μέχρι στιγμής αποτέλεσμα.
18:41
33': Σουτ από τον Οττά ο Δαύκος έδιωξε με δυσκολία.
18:44
43': Αναγκαστική αλλαγή για την Δόξα. Ο Κίκοφ στην θέση του τραυματία Λιαπάκη.
18:45
Ημίχρονο στην Δράμα. Δόξα Δράμας-Ζάκυνθος 0-0.
19:02
Ξεκίνησε το δεύτερο ημιχρονο.
19:10
54': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η Ζάκυνθος ανοίγει το σκορ με τον Σκαθαρούδη. Δόξα Δράμας-Ζάκυνθος 0-1.
19:31
63': Ευκαιρία για την Ζάκυνθο με το σουτ του Όττα να σταματάει στο δοκάρι.
19:42
60-40 είναι η κατοχή της μπάλας υπέρ της Δόξας Δράμας.
19:42
76': Κόκκινη κάρτα στον Τορεζάνι της Ζακύνθου.