ΑΕΚ - ΑΕ Διμηνίου 5-0 (VIDEOS)

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΑΕ Διμηνίου, την οποία νίκησε 5-0 σε φιλική αναμέτρηση στο Πήλιο, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τη νέα σεζόν στη Football League.

Η ΑΕΚ επικράτησε της ΑΕ Διμηνίου με 5-0, στο πρώτο της φιλικό στα πλαίσια της προετοιμασίας της στο Πήλιο. Ο Τραϊανός Δέλλας είχε μια πρώτη ευκαιρία να τσεκάρει αγωνιζόμενους κόντρα σε αντίπαλο τους ποδοσφαιριστές του, οι οποίοι άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.

Οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας ευκαιρίες από το πρώτο κιόλας λεπτό. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στα πρώτα 15 λεπτά οι προσπάθειες για γκολ ήταν 7-0 υπέρ της ΑΕΚ. Το σκορ τελικά άνοιξε για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, ο 17χρονος Στράτος Σβάρνας με όμορφη κεφαλιά μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα του Μάνταλου από τα δεξιά.

Η Ένωση δεν σταμάτησε να "σφυροκοπεί" την άμυνα της ΑΕ Διμηνίου και το 2-0 ήρθε στο 26' με τον Ιβάν Μπρέσεβιτς.

Και χωρίς να προλάβουν να συνέλθουν οι παίκτες του Κώστα Παπαστεργίου, δέχθηκαν και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά από τον Μπαρμόσα στο 29ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ έχασε άλλες τρεις μεγάλες ευκαιρίες να κάνει το 4-0, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

Αυτό που άλλαξε όμως ήταν η 11άδα με την οποία βγήκε η Ένωση στο δεύτερο μέρος. Ο Δέλλας άλλαξε πλήρως την ομάδα στο ημίχρονο, προκειμένου να δει αγωνιζόμενους όσους περισσότερους παίκτες μπορούσε. Ο επιθετικός μονόλογος της ΑΕΚ συνεχίστηκε, με τους "κιτρινόμαυρους" να απειλούν συνεχώς τα καρέ της ΑΕ Διμηνίου.

Μετά από κάποιες αποτυχημένες προσπάθειες, τελικά οι παίκτες του Δέλλα σημείωσαν το 4-0 με τον Ντακόλ στο 73'. Ο Βραζιλιάνος πέτυχε ένα υπέροχο, με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας.

Η ΑΕΚ συνέχιζε να πιέζει και στο 84' ήρθε και το 5-0 με τον Αραβίδη να σκοράρει το ωραιότερο τέρμα στην αναμέτρηση, με μακρινό σουτ.

Μπορεί η δυναμικότητα της ομάδας του Διμηνίου να ήταν αρκετά χαμηλή, αλλά ο αγώνας αποτέλεσε μια καλή "προθέρμανηση" ενόψει του φιλικού κόντρα στη Νίκη Βόλου την Κυριακή (17/8) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου.

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο: Βούρας, Γεωργέας, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Σβάρλας, Μάνταλος, Κορδέρο, Πλατέλλας, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Μπρέσεβιτς

H AEK στο δεύτερο ημίχρονο: Π. Ντούνης, Μπακάκης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Σαρρής, Ρόβας, Φαγιέ, Ζόριτς, Ντούνης, Αραβίδης, Ντακόλ

Δέλλας: "Δημιουργούμε ευκαιρίες"

Ήταν... κεκλεισμένων των θυρών!

Ομαδική φωτογραφία με Δέλλα

Το live του φιλικού

17:23
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό προετοιμασίας της ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕ Δημηνίου στο Πήλιο
17:26
Έχουμε τις 11άδες των δύο ομάδων
17:26
AEK (T. Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Σβάρνας, Μάνταλος, Κορδέρο, Πλατέλλας, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Μπρέσεβιτς

ΑΕ Διμηνίου (Κ. Παπαστεργίου): Κοντογιάννης, Τσαντόπουλος, Αποστολίδης, Ταμπακόπουλος, Τανάγιας, Μαυρίδης, Αξιώτης, Φαρασόπουλος, Κανδύλας, Φιλατζικιώτης, Ανατολής
17:31
Και στους πάγκους των δύο ομάδων θα κάθονται οι:
Αναπληρωματικοί ΑΕΚ:  Π. Ντούνης, Μπακάκης, Σαρρής, Ρόβας, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Φαγέ, Μ. Ντούνης, Ζόριτς, Αραβίδης, Ντακόλ, Τσεβάς, Τζανετόπουλος

Αναπληρωματικοί ΑΕ Διμηνίου:  Zάντας, Tσουκαλής, Aναστασίου, Tόμπρας, Χονδρός, Σατελιάν, Χρυσανθόπουλος

17:34
17:37
Πέρυσι οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί ξανά σε φιλική αναμέτρηση, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 4-2
17:40
Σέντρα στο ματς. Ξεκινάει το παιχνίδι
17:42
(2') Σέντρα από τον Μπαρμπόσα από αριστερά, αλλά δεν βρίσκεται κανείς στην πορεία της μπάλας
17:44
Ο Μπρέσεβιτς μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπορεί να τελειώσει τη φάση
17:44
ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 5' με τον Μπαρμπόσα
17:45
Ο Πορτογάλος μπήκε ωραία από τα αριστερά, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕ Διμηνίου έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ
17:46
Ακόμη ένα κόρνερ για την ΑΕΚ, το δεύτερο στον αγώνα
17:47
Οι "κιτρινόμαυροι" πιέζουν πολύ στα πρώτα λεπτά
17:48
Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της ΑΕΚ, συνεργασία Μπαρμπόσα-Πλατέλλα-Πεταυράκη, αλλά η μπάλα περνάει άουτ
17:50
Ακόμα μία σέντρα, αυτή τη φορά από τα δεξιά, περνάει ανεκμετάλλευτη
17:53
(13') Πολύ καλή φάση για την ΑΕΚ. Το σουτ του Πλατέλλα φεύγει λίγο πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της ΑΕ Διμηνίου
17:55
Ακόμη μία χαμένη ευκαιρία για τους παίκτες της ΑΕΚ
17:55
Ο Μπρέσεβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Κοντογιάννη, αλλά ο κίπερ του Διμηνίου έβγαλε σε κόρνερ
17:59
Το 1-0 για την ΑΕΚ κάνει ο Στράτος Σβάρνας με κεφαλιά μέσα στην περιοχή, μετά από εξαιρετική σέντρα του Μάνταλου
18:09
Ο Μπαρμπόσα με σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κοντογιάννη
18:13
Ο Μπαρμπόσα βγάζει σέντρα-σουτ από τα αριστερά και παρά λίγο να πετύχαινε ένα εξαιρετικό γκολ. Η μπάλα πέρασε άουτ.
18:15
(36') Ο Πλατέλλας σουτάρει και ο Αποστολίδης διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος της ΑΕ Διμηνίου
18:26
Σουτ από τον Μπαρμπόσα στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, οι παίκτες της ΑΕ Διμηνίου διώχνουν πάνω στη γραμμή
18:49
Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Αραβίδη στο 53' !
18:49
Ωραία ανάπτυξη των "κιτρινόμαυρων" από τα δεξιά, αλλά ο Αραβίδης δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα
18:52
Σουτ από τον Μπακάκη στο 56', η μπάλα περνάει άουτ
18:56
Συρτό σουτ από τον Ντούνη, η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι της ΑΕ Διμηνίου
19:07
70' Ακόμη μία τελική για την ΑΕΚ. Το σουτ του Ντούνη φεύγει άουτ
19:09
72' Σέντρα του Ρόβα μέσα στην περιοχή, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει να την σπρώξει προς το τέρμα
19:09
ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με πανέμορφο σουτ του Ντακόλ
19:11
73' Ο Ντακόλ πετυχαίνει το ωραιότερο γκολ στην αναμέτρηση με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή
19:14
Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ
19:15
79' Ο Ντακόλ σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πάει πάνω στον τερματοφύλακα της ΑΕ Διμηνίου
19:21
84' Υπέροχο γκολ από τον Χρήστο Αραβίδη, με σουτ από την γωνία της περιοχής
19:23
87' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Τετ-α-τετ ο Ντούνης, αλλά διώχνει ο Τόμπρας
19:26
90' Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα στην αναμέτρηση
19:27
ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: AEK - AE Διμηνίου 5-0
19:27
Δείτε το 5ο γκολ της ΑΕΚ από τον Αραβίδη:
19:29
Σας ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας το φιλικό της ΑΕΚ. Το επόμενο προγραμματισμένο φιλικό για την Ένωση είναι κόντρα στη Νίκη Βόλου την Κυριακή (17/8)