Σπουδαία νίκη του Πανσερραϊκού στη Λάρισα

Με γκολ του Φελίπε ντα Κόστα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Πανσερραϊκός επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στη Λάρισα, σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και έπιασε τον Απόλλωνα στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Ξέφρενος ήταν ο ρυθμός που έδωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, καμία εξ αυτών όμως, δεν δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες. Ο Πανσερραϊκός, πάντως, άνοιξε το σκορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ντα Κόστα στο 44ο λεπτό.

Εμφανώς βελτιωμένη παρατάχθηκε η ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, ασκώντας έντονη πίεση προς τα καρέ του Φώτη Κουτζαβασίλη. Τα αλλεπάλληλα γεμίσματα των παικτών της, ωστόσο, δεν απέδωσαν καρπούς, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να επαναλάβει τον περυσινό της θρίαμβο στην "AEL FC ARENA".

ΑΕΛ (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Γιώτας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (79' Δημόπουλος), Μπλέντι (46' Δεινόπαπας), Τσίγκας, Χασομέρης, Αλεξάντροβιτς (46' Κρητικός).

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Παρασκευαϊδης, Μπριλάκης, Παντελιάδης, Τοντόροφ (79' Τσούτσης), Σιάκκας, Δ. Τριανταφύλλου, Κ. Τριανταφύλλου, Κόντος (92' Καρασαλίδης), Ντα Κόστα (68' Ράνιτς), Μπανγκουρά.

# Οι οργανωμένοι οπαδοί της ΑΕΛ εξέφρασαν την αλληλεγγύη τους σε έναν φυλακισμένο οπαδό του Ηρακλή, ο οποίος είχε συλληφθεί σε επεισόδια ενός αγώνα με τον Ολυμπιακό Βόλου. "Τρία χρόνια και 10 μήνες. Γιατί; Λευτεριά στον οπαδό του Ηρακλή", ανέφερε το σχετικό πανό.

# Οι Νίκος Νταμπίζας και Στέλιος Βενετίδης παρακολουθούν την αναμέτρηση της "AEL FC ARENA".

Θρασύβουλος - Απόλλων Σμύρνης (15:00)

Βύζας Μεγάρων - Αναγέννηση Γιαννιτσών (15:00)

Ρεπό: Εργοτέλης

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

17:52
Καλησπέρα σας
17:53
Θα παρακολουθήσετε την αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Πανσερραϊκό η οποία ανοίγει την αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Football League
17:56
Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΑΕΛ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Γιώτας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας, Μπλέντι, Τσίγκας, Χασομέρης, Αλεξάντροβιτς.

Πανσερραϊκός: Κουτζαβασίλης, Παρασκευαϊδης, Μπριλάκης, Παντελιάδης, Τοντόροφ, Σιάκκας, Δ. Τριανταφύλλου, Κ. Τριανταφύλλου, Κόντος, Ντα Κόστα, Μπανγκουρά.
17:56
Διαιτητής είναι ο Φουκάκης (Ηρακλείου), με βοηθούς τους Νικολάκακη (Ηρακλείου) και Δουδούμη (Φθιώτιδας)

18:25
27': Σουτ από τον Μπλέντι η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κουτζαβασίλη
18:31
Απουσιάζουν οι μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με το παιχνίδι να είναι κυρίως στον χώρο του κέντρου με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες
18:38
Πλησιάζουμε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την ΑΕΛ να είναι πιο δραστήρια αλλά να μην μπορεί να βρει τις λύσεις για να πετύχει ένα γκολ, καθώς ο Πανσερραϊκός έχει κλείσει καλά τους διαδρόμους προς τα καρέ του. Έτσι παραμένει το 0-0
18:41
44':ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Καταπληκτικό γκολ από τον Ντα Κόστα για τον Πανσερραϊκό με απευθείας εκτέλεση φάουλ. ΑΕΛ-Πανσερραϊκός 0-1
18:46
45': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα, ο Κουτζαβασίλης έδιωξε με τις γροθιές.