Καθάρισε με το "καλημέρα" η Ζάκυνθος

Η Ζάκυνθος πήρε νωρίς-νωρίς προβάδισμα δύο γκολ επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς, εν τέλει επικράτησε 3-0 και πανηγύρισε την πέμπτη εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Κολονέλο προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Οικονόμου, το οποίο προήλθε από "χέρι" του Κώστα Αλμπάνη, και διεύρυνε το προβάδισμά της στο 6ο με δυνατό διαγώνιο σουτ του Γιώργου Σκαθαρούδη.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από δύο σοβαρούς τραυματισμούς παικτών της Ζακύνθου: στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Νταμιάν Σολφερίνο χτύπησε στη γνάθο και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για να κάνει ακτινογραφία, ενώ στο 58ο λεπτό ο Λι Κουάντιο πάτησε κατά λάθος τον Νίκο Πέττα, ο οποίος χρειάστηκε να κάνει τρία ράμματα στο πρόσωπο.

Στο ενδιάμεσο (56ο λεπτό) ο Στέφαν Βούκοβιτς έκλεψε την μπάλα από δεξιά και τροφοδότησε τον Φράνκο Ότα που πέρασε τον Δημήτρη Καρατζιοβαλή και σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ζάκυνθος:Ξενοδόχοφ, Στασινόπουλος, Οικονόμου, Αποστόλου, Πέττας (61' Κουνσόλο), Μπίρης (91' Νομικός), Φωτιάς, Σκαθαρούδης, Ότα, Τορεσάνι, Σολφερίνο (47' Βούκοβιτς).

Απόλλων Καλαμαριάς:Καρατζιοβαλής, Πιτσόκος, Αλμπάνης (47' Καπίας), Κισκαμπάνης, Μανουσαρίδης, Μωυσιάδης, Παρμαξίδης, Βέντζιος (27' Προβατίδης), Αθανασάκης, Βλάχος, Κουάντιο (61' Σακκάς).

# Αυτή ήταν η πρώτη ποδοσφαιρική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Ζάκυνθο και μεταδόθηκε τηλεοπτικά