Φωστήρας - Παναχαϊκή 1-2

Ακάθεκτη συνεχίζει η Παναχαϊκή στη Football League επικρατώντας με 2-1 εκτός έδρας του Φωστήρα και κάνοντας το 3/3. Δεν μπορούν να σηκώσουν κεφάλι οι παίκτες του Βαζέχα που παραμένουν στην τελευταία θέση με 0 βαθμούς.

"Φουριόζα" μπήκε η Παναχαϊκή στο δημοτικό στάδιο του Ταύρου κόντρα στο Φωστήρα, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντα Κόστα επιχείρησε να ευστοχήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα κόντραρε, ο Πατινιώτης σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Φωστήρας δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός στο πρώτο μέρος, με την Παναχαϊκή να είναι αυτή που έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, έχοντας παράλληλα τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Στην επανάληψη ισορρόπησαν κάπως το ματς οι γηπεδούχοι.

Οι παίκτες του Βαζέχα κατάφεραν να πετύχουν το πρώτο τους γκολ στη φετινή σεζόν στο 66ο λεπτό με τον Τσεμπέτσι. Ο Μουστογιάννης έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά και ο συμπαίκτης του με πλασέ μέσα από την περιοχή και αριστερά ισοφάρισε.

Η χαρά των γηπεδούχων ωστόσο κράτησε περίπου 12 λεπτά, καθώς η Παναχαϊκή έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Μαρουκάκη. Ο Μπαλού από τα δεξιά έσπασε την μπάλα και ο επιθετικός των φιλοξενούμενων με πλασέ έγραψε το 2-1 και έδωσε συνέχεια στο σερί νικών της ομάδας του. Αντίθετα, ο Φωστήρας παρέμεινε για ακόμη ένα ματς χωρίς βαθμό.

Φωστήρας (Κ. Βαζέχα): Γκέκας, Γρομητσάρης, Κρητικός, Μήτκας, Μουστογιάννης, Μπίρης, Τεγούσης (73' Μπελέρης). Ψυχογιός (48' Σιώπης), Τσεμπέτσι, Μεντί, Ράμα (82' Ποτουρίδης)

Παναχαϊκή (Δ. Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Άλλα, Κάργας, Χάρτσιας, Μπαλού, Γκαντιάγκα, Ζλατκόφσκι (46' Σκερλετίδης), Ντα Κόστα (60' Αναστόπουλος), Πατινιώτης, Μαρουκάκης (87' Χούσα)