Επέστρεψαν στις νίκες τα Ψαχνά, πρώτη απώλεια για Ηρακλή

Τους πρώτους του βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα της Football League έχασε ο Ηρακλής, ο οποίος έμεινε στο μηδέν με τον Εθνικό Σερρών στο "Καυτανζόγλειο". Νωρίτερα ο Ηρακλής Ψαχνών επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης στην Εύβοια με 2-1, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Ηρακλής Ψαχνών - Απόλλων Σμύρνης 2-1

Σε ένα κακό ματς χωρίς πολλές φάσεις ο Ηρακλής Ψαχνών επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης στην Εύβοια παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα στον πρώτο όμιλο της Football League.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν τυχεροί και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 14' με κοντινό πλασέ του Παλιολόγου, στην μοναδική ευκαιρία τους στο πρώτο μέρος, το οποίο πάντως δεν μας χάρισε πολλές συγκινήσεις.

Μια ασυνεννοησία των παικτών του Απόλλωνα στην επανάληψη είχε ως αποτέλεσμα ο Γουόρντεν να κάνει 2 τα τέρματα των γηπεδούχων στο 53', με την "ελαφρά ταξιαρχία" να μειώνει σε 2-1 τέσσερα λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Κυβελίδη. Από εκείνο το σημείο η αναμέτρηση απέκτησε νέο ενδιαφέρον, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς τελικά να καταφέρνουν να πάρουν κάτι περισσότερο από το ματς.

Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Φοιρός):Μελίσσας, Παληγεώργος, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ραπτάκης, Πατσατζόγλου Β., Μπακομήτρος, Φλίγκος (87' Σικαλιάς), Ράντι (90'+2' Κοτίτσας), Κόσουτιτς (65' Γκεμίσης), Γουόρντεν.

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Κωστένογλου):Κουτσόπουλος, Κύργιας, Γκόλιας, Γεωργίου, Κοτσώνης (58' Νανία), Χατζής, Γκονζάλες (46' Λαγός), Φαρινόλα (83' Κυριάκος), Κυβελίδης, Βάντερσον, Ανγκούλο.

Ηρακλής - Εθνικός Σερρών 0-0

Την πρώτη του φετινή βαθμολογική απώλεια υπέστη ο Ηρακλής, ο οποίος έμεινε στο μηδέν με τον Εθνικό Σερρών στο "Καυτανζόγλειο". Οι γηπεδούχοι είχαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης την κατοχή και τις ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ που θα τους χάριζε τη νίκη και το απόλυτο στον δεύτερο όμιλο της Fooball League.

Με αυτό το βαθμό, ο "Γηραιός" "συγκατοικεί" στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με την Λαμία, ενώ ο Εθνικός, που κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε, ισοβαθμεί στους τέσσερις με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και τον Πιερικό.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος):Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Τόσκας (57' Σμίλτος), Πουρτουλίδης, Σιατραβάνης, Τσιλιανίδης (57' Κάσσος), Περόνε, Λουκίνας (76' Πασάς).

Εθνικός Σερρών (Μάκης Κατσαβάκης):Κραβαρίτης, Κωφοκότσιος, Δέντσας, Τσουβαλτσίδης, Πλαβούκος (89' Νικολίτσας), Κουκόλης, Μαρίνου, Τσιλούλης (90'+5' Πάλλας), Σαββίδης, Χατζηδημητρίου (90'+7' Παπαδόπουλος), Μερεσιώτης

Το live των αγώνων

15:59
Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Φοιρός): Μελίσσας, Παληγεώργος, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ραπτάκης, Πατσατζόγλου Β., Μπακομήτρος, Φλίγκος, Ράντι, Κόσουτιτς, Γουόρντεν.
Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Κωστένογλου): Κουτσόπουλος, Κύργιας, Γκόλιας, Γεωργίου, Κοτσώνης, Χατζής, Γκονζάλες, Φαρινόλα, Κυβελίδης, Βάντερσον, Ανγκούλο.
16:00
Με την αναμέτρηση στα Ψαχνά, ανάμεσα στον τοπικό Ηρακλή και στον Απόλλωνα Σμύρνης ανοίγει η αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Football League.
16:04
1' Το παιχνίδι ξεκίνησε στην Εύβοια.
16:07
8' Χαμηλό τέμπο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
16:11
11' Ο Φαρινόλα σούταρε μέσα και δεξιά από την περιοχή των Ψαχνών, αλλά το σουτ που επιχείρησε χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μελίσσα.
16:12
14' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Κοτσώνη.
16:13
14' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Ηρακλή Ψαχνών. Ο Ράντι εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Φλίγκος βρήκε με τον κεφάλι τον Παλιολόγο, από οποίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ.
16:18
17' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Βασίλη Πατσατζόγλου.
16:18
18' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Παληγεώργο.
16:21
23' Ο Απόλλων έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά το γκολ που δέχτηκε.
16:23
24' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Γκονζάλες έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Κυβελίδης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.
16:28
27' Ο Βάντερσον εκτέλεσε φάουλ, ο Κοτσώνης έπιασε κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας των Ψαχνών, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.
16:37
39' Σουτ του Φλίγκου έξω από την περιοχή, ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.
16:44
45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
16:45
45'+1' Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.
17:01
46' ΑΛΛΑΓΗ για τον Απόλλωνα. Ο Λαγός αντί του Γκονζάλες.
17:01
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
17:07
50' Ο Απόλλων Σμύρνης επιδιώκει να βρει διαδρόμους προς την εστία του Μελίσσα.
17:10
53' ΓΚΟΛ 2-0 για τον Ηρακλή Ψαχνών. Κάθετη πάσα του Ράντι στον Παπαδόπουλο, ο οποίος έβγαλε συρτή σέντρα από αριστερά, ασυνεννοησία μεταξύ του Κοτσώνη και του Κουτσόπουλου που είχε ως αποτέλεσμα ο πρώτος να στείλει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα.
17:15
57' ΓΚΟΛ 2-1 για τον Απόλλωνα. Ο Λαγός χτύπησε φάουλ από αριστερά, ο Μελίσσας πραγματοποίησε άστοχη έξοδο σε μονομαχία αέρος με τον Χατζή, από την αναμπουμπούλα επωφελήθηκε ο Κυβελίδης, που με κοντινό πλασέ μείωσε.
17:15
58' Σουτ του Ράντι έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.
17:15
58' ΑΛΛΑΓΗ για τον Απόλλωνα. Ο Νανία αντί του Κοτσώνη.
17:21
65' ΑΛΛΑΓΗ για τα Ψαχνά. Ο Γκεμίσης στη θέση του Κόσουτιτς.
17:23
65' ΔΟΚΑΡΙ για τα Ψαχνά. Ο Φλίγκος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Χατζής άθελά του έπιασε κεφαλιά προς την εστία της ομάδας του, με τη μπάλα να βρίσκει το αριστερό δοκάρι.
17:30
74' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Γκεμίση.
17:34
Επικράτησε ένταση για περίπου δύο λεπτά. Ο Βάντερσον έσπρωξε λίγο τον Φλίγκο και ο αντίπαλος του έπεσε "θεαματικά", με αποτέλεσμα να επικρατήσει αναταραχή και να χρειαστεί να μπουν μέσα ακόμα και παράγοντες των δύο ομάδων για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.
17:35
78': Το σουτ του Βάντερσον πέρασε λίγο άουτ. Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα να ισοφαρίσει.
17:35
Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πιέζει ο Απόλλωνας για την ισοφάριση.
17:38
83': Αλλαγή για τον Απόλλωνα, αποχωρεί ο Φαρινόλα και τη θέση του παίρνει ο Κυριάκος.
17:41
Ο Απόλλωνας εξακολουθεί να πιέζει ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης.
17:44
88': Αλλαγή για τον Ηρακλή Ψαχνών: ο Σικαλιάς παίρνει τη θέση του Φλίγκου.
17:46
Ολοκληρώθηκε το 90λεπτο. Τέσσερα θα είναι τα λεπτά του έξτρα χρόνου.
17:49
92': Τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους: ο Κοτίτσας πήρε τη θέση του Ράντι.
17:50
Η τελευταία ήττα για τον Απόλλωνα ήταν στις 19  Οκτωβρίου.
17:50
Ελάχιστα δευτερόλεπτα απομένουν για τη λήξη.
17:50
Κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ Μελίσσα για καθυστερήσεις.
17:51
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ηρακλής Ψαχνών - Απόλλων Σμύρνης 2-1.
17:54
Μείνετε μαζί μας. Σε λίγα λεπτά ξεκινάει η αναμέτρηση του Ηρακλή με τον Εθνικό Σερρών στο "Καυτανζόγλειο".
18:00
Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Τόσκας, Πουρτουλίδης, Σιατραβάνης, Τσιλιανίδης, Περόνε, Λουκίνας.

Εθνικός Σερρών (Μάκης Κατσαβάκης): Κραβαρίτης, Κωφοκότσιος, Δέντσας, Τσουβαλτσίδης, Πλαβούκος, Κουκόλης, Μαρίνου, Τσιλούλης, Σαββίδης, Χατζηδημητρίου, Μερεσιώτης
18:00
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Καυτανζόγλειο.
18:05
6' Εκτέλεση φάουλ από τον Περόνε, έδιωξε εντυπωσιακά ο Κραβαρίτης.
18:12
10' Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Τσουβαλτσίδη, η μπάλα έφυγε άστοχα άουτ.
18:13
12' ΚΙΤΡΙΝΗ στον Τόσκα.
18:14
15' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Τσουβαλτσίδη.
18:20
20' Σουτ του Σιατραβάνη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρχικά από τα χέρια του Κραβαρίτη, αλλά με δεύτερη προσπάθεια ο γκολκίπερ του Εθνικού Σερρών τη μπλόκαρε σταθερά.
18:25
25' Τακουνάκι του Σιατραβάνη στον Λουκίνα, ο οποίος έπιασε συρτό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
18:31
31; Ο Περόνε μπήκε στην περιοχή του Εθνικού, η μπάλα έφτασε στον Σιατραβάνη, ο οποίος σούταρε από δεξιά με δύναμη, αλλά ήταν πολύ άστοχος.
18:41
38' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Σαββίδη.
18:41
41' Καλοτραβηγμένο σουτ του Τσιλιανίδη λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
18:42
44' Εκτέλεση φάουλ από τον Τσουβαλτσίδη, ο Χουάντερσον μπλόκαρε τη μπάλα.
18:46
45'+1' Εκτέλεση φάουλ από τον Τόσκα, μπλόκαρε ο Κραβαρίτης.
18:46
45'+1' Έληξε το πρώτο ημίχρονο.
19:01
19:05
49' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Σαραμαντάς σούταρε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο.
19:07
51' Εντυπωσιακή ενέργεια από τον Χατζηδημητρίου, που μπήκε στην περιοχή του Ηρακλή και με σουτ από τα αριστερά υποχρέωσε σε δύσκολη επέμβαση τον Χουάντερσον.
19:13
55' Δυνατό σουτ του Πουρτουλίδη, η μπάλα κόντραρε στον Λουκίνα και έφυγε πάνω από το οριζόντιο.
19:13
56' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ηρακλή. Ο Σμίλτος αντί του Τόσκα.
19:13
57' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ηρακλή. Ο Κάσσος αντί του Τσιλιανίδη.
19:21
63' Αρκετές διακοπές στο ματς, έχει πέσει ο ρυθμός.
19:21
65' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Κουκόλη.
19:31
75' Ο Μπουκουβάλας έδωσε στον Πουρτουλίδη, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή του Εθνικού Σερρών, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι.
19:32
76' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ηρακλή. Ο Λουκίνας εκτός, στη θέση του ο Πασάς.
19:42
Παραλίγο να κάνει τη ζημιά στον Ηρακλή στην αντεπίθεση ο Εθνικός Σερρών, με το σουτ του Μαρίνου μέσα από την περιοχή να κοντράρεται και οι φιλοξενούμενοι να κερδίζουν κόρνερ.
19:44
Ο Κραβαρίτης βρίσκεται ξαπλωμένος στο χορτάρι πιάνοντας τον τετρακέφαλό του και ο διαιτητής δίνει άδεια στο ιατρικό επιτελείο των φιλοξενουμένων να μπει στον αγωνιστικό χώρο. Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Ηρακλή που κάνουν λόγο για σκόπιμη καθυστέρηση.
19:44
Σηκώθηκε ο Κραβαρίτης και συνεχίζει κανονικά στο ματς.
19:45
Κίτρινη κάρτα για τον Πλαβούκο ο οποιός αργεί να αποχωρήσει από το γήπεδο τη στιγμή της αλλαγής του.
19:46
Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους: ο Νικολίτσας παίρνει τη θέση του Πλαβούκου.
19:46
Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα. Επτά θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:48
Βρισκόμαστε ήδη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.
19:49
Ο Ηρακλής αδυνατεί να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων, ούτε καν πλησιάζει στην αντίπαλη περιοχή στα τελευταία λεπτά.
19:50
Δοκάρι για τον Ηρακλή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων!
19:52
Ο Πάλλας παίρνει τη θέση του Τσιλούλη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων για τους φιλοξενούμενους.
19:52
Κίτρινη κάρτα για τον Περόνε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.
19:53
Ο Περόνε είδε την κίτρινη κάρτα επειδή μούτζωσε τον διαιτητή για μία υπόδειξη οφσάιντ!
19:54
Ο Παπαδόπουλος μπήκε στη θέση του Χατζηδημητρίου για τον Εθνικό Σερρών.
19:54
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ηρακλής - Εθνικός Σερρών 0-0.
19:55
Ο Ηρακλής είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ και να φτάσει στη νίκη.
19:56
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας για το live στις αναμετρήσεις Ηρακλής Ψαχνών-Απόλλων Σμύρνης (2-1) και Ηρακλής-Εθνικός Σερρών (0-0). Καλό σας βράδυ.