Πιο κοντά στα πλέι οφ η Παναχαϊκή, ανεβαίνει η Καλλιθέα

H Παναχαϊκή επικράτησε 3-1 του Φωστήρα στην Πάτρα και πλησίασε ακόμα περισσότερο στο στόχο των πλέι οφ, ενώ η Καλλιθέα έκαμψε την αντίσταση των Χανίων στο "Σ. Γιαλαμπίδης" με 1-0, συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία.

1ος όμιλος

Αγκαλιά με την είσοδο στα πλέι οφ βρίσκεται η Παναχαϊκή μετά και τη νίκη επί του Φωστήρα (3-1), το έργο του οποίου δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο αναφορικά με τη μάχη της παραμονής. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με πέναλτι του Λεωνίδα Κυβελίδη, αλλά ο Αλέξανδρος Σμυρλής ισοφάρισε στο 39ο με προβολή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι, πάντως, δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν βαθμούς ενόψει του ματς με την ΑΕΚ και με τη σέντρα του δευτέρου μέρους ο Λυμπέρης Στεργίδης τους ξανάδωσε το προβάδισμα με εκπληκτική ατομική ενέργεια. Εν συνεχεία, ανέλαβε δράση ο Γιώργος Μπουντόπουλος, ο οποίος είχε δοκάρι στο 54ο λεπτό και στο 69' έδωσε έτοιμο γκολ στον Κυβελίδη.

Παναχαϊκή (Σπανός): Γεωργακόπουλος, Ασίγκμπα, Γκαντιάγκα, Άλμπι, Σούλης, Κοντοχρήστος, Αναστασόπουλος, Στεργίδης (76' Ντα Κόστα), Ζλατκόφσκι (52' Κορέτας), Μπουντόπουλος, Κυβελίδης (76' Μαρουκάκης).

Φωστήρας (Βαζέχα): Μπότος, Παντελάκης (50' Ζυγογιάννης), Βλάχος, Αχείμαστος, Γενιτσαρίδης, Μπελέρης, Μουστόγιαννης, Ράμα, Σιώπης (62' Ιμεράι), Σμυρλής, Γκάτσεσα (70' Ποτουρίδης).

Το γκολ του Αλέξανδρου Αρναρέλλη στο 10ο λεπτό χάρισε στην Καλλιθέα τη νίκη με 1-0 επί των Χανίων στο "Σ. Γιαλαμπίδης" του Ταύρου και κατ' επέκταση την είσοδο στην εξάδα (συγκατοικεί με τον Παναιγιάλειο). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην ισοφάριση με τον Γκαστόν Γκονσάλες στο 28', αλλά μέχρι το 80' ήταν ακίνδυνοι. Η αμυντική γραμμή των -τυπικά- γηπεδούχων στάθηκε καλά (εξαιρετικός ο Τάσος Ρουσάκης), με συνέπεια να απειληθούν μόνο στις καθυστερήσεις (το σουτ του Γκονσάλες πέρασε άουτ).

Καλλιθέα (Παντέλης): Μοσχονάς, Λεβέντης, Πίκολο, Γιαννίτσης, Παγώνης, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης (76' Σταμόπουλος), Αρναρέλλης, Μπέλης (63' Μασάντο), Μιχαλόπουλος, Τσίτας (84' Τσίγκας).

Χανιά (Σ. Παπαδόπουλος): Σικαλιάς, Γανωτής, Γκότοβος, Κοντέων, Εσόνο, Ενγκουέμ, Ρόχας (46' Αλέκου), Οικονομόπουλος (75' Γκούμας), Γκονσάλες, Κρητικός, Πάγκαλος.