Εμφατικό διπλό του Αστέρα στο Ρέθυμνο

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στη Football League πανηγύρισε ο Αστέρας Μαγούλας που επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της αήττητης μέχρι πρότινος Επισκοπής. Η Ζάκυνθος είχε... αρχή και τέλος κόντρα στον Βατανιακό (2-0), στραβοπάτησε η Δόξα Δράμας (0-0 με τον Αιγινιακό).

Νότιος όμιλος

Ένα εξάλεπτο χρειάστηκε ο Αστέρας Μαγούλας για να κάμψει την αντίσταση της μέχρι πρότινος αήττητης και πρωτοπόρου Επισκοπής στο Δημοτικό Στάδιο του Γάλλου, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της ιστορίας του στη Football League με το εμφατικό 3-0. Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό με εξ επαφής προσπάθεια του Γιάννη Μαρίνου, ενώ λίγο αργότερα ο Πέτρος Δημητριάδης επωφελήθηκε από την αμυντική αδράνεια για να διπλασιάσει τα γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ανδρέας Κορνελάτος με "σκαφτό" πλασέ.

Με γκολ του Πάτρικ Ογκουνσότο στο 79ο λεπτό, ο Αχαρναϊκός πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του, αυτή τη φορά με θύμα την Γλυφάδα. Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, την οποία παρακολούθησαν οι Αλέξης Κούγιας και Γιώργος Βαζάκας, δεν είχε πολλές φάσεις, εν αντιθέσει με το δεύτερο. Στο 49' ο Ιγκόρ Μιρτσέτα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μενιδίου, στο 56' ο Μάκης Γκέζος ισοφάρισε με κεφαλιά και στο 79' ο Ογκουνσότο έγραψε το τελικό 2-1 με δυνατό σουτ.

Στο, επεισοδιακό, δεύτερο ημίχρονο γράφτηκε η ιστορία της αναμέτρησης του Φωκικού με τον Πανηλειακό. Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες με τους Γιώργο Θέο και Μιχάλη Φράγκο, προτού ο Δήμος Τζέκος ανοίξει το σκορ με εν κινήσει πλασέ στο 60ό λεπτό. Η ομάδα του Πύργου ισοφάρισε άμεσα με τον Δημήτρη Κοτσώνη, αλλά στο 85ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ανέστη Νάστου, ο οποίος υπέπεσε σε πέναλτι που μετουσίωσε σε γκολ ο Νεκτάριος Σκαρίμπας και διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Αντώνη Λιόση.

Βόρειος όμιλος

Υπό το βλέμμα 1.000 φίλων της η Ζάκυνθος σκόραρε στην αρχή και το φινάλε του αγώνα με τον Βατανιακό, αποδεικνύοντας ότι στην έδρα της δεν αστειεύεται. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Φράνκο Ότα άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ, ενώ στο 88ο ο Ανδρέας Νομικός διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στις καθυστερήσεις η ομάδα του Ιονίου είχε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά της, αλλά ο Νταμιάν Σολφερίνο σημάδεψε το δεξί δοκάρι από το σημείο του πέναλτι.

Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Δόξα Δράμας και Αιγινιακός σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και έχασαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, δεδομένου ότι ούτε οι "μαυραετοί" βρήκαν το στόχο στα τελευταία λεπτά.