Κορυφή ο Παναιτωλικός, ισόπαλο το ντέρμπι του Βόλου

Με γκολ των Χρήστου Κουτσοσπύρου και Ανρί Καμαρά, ο Παναιτωλικός νίκησε 2-0 τον Ηρακλή και επανήλθε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ της Football League. Ισόπαλο το επεισοδιακό ντέρμπι του Πανθεσσαλικού μεταξύ Ολυμπιακού Βόλου και Νίκης Βόλου (1-1).

Παναιτωλικός - Ηρακλής 2-0

Με γκολ των Χρήστου Κουτσοσπύρου και Ανρί Καμαρά, ο Παναιτωλικός νίκησε 2-0 τον Ηρακλή και επανήλθε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ της Football League.

Η επιστροφή των Μίρνες Σίσιτς και Στέλιου Σφακιανάκη λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδα του Αγρινίου, η οποία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίωρο και απείλησε με τους Σίσιτς (στο 1') και Νταμιάν Μπελόν (στο 13'). Ο Ηρακλής, από την πλευρά του, έχασε μία πολύ κλασική ευκαιρία με τον Ισαάκ στο 31', αλλά εννέα λεπτά αργότερα έμεινε πίσω στο σκορ. Μετά από σέντρα του Ανρί Καμαρά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο Χρήστος Κουτσοσπύρος βρήκε δίχτυα με κεφαλιά ψαράκι.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις, με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να πανηγυρίσει μία πολύ σημαντική νίκη. Η μοναδική κλασική ευκαιρία του "γηραιού" καταγράφηκε στο 62ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Κεντάλ Ουκάρ πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιάννη Τακίδη. Το τελικό 2-0 έγραψε ο Καμαρά με ωραία ατομική προσπάθεια.

Παναιτωλικός: Τακίδης, Μπακάκης, Μελισσάς, Κούσας, Δάρλας (72' Ιωάννου), Τζούνιορ, Σφακιανάκης, Σίσιτς, Μπελόν, Καμαρά, Κουτσοσπύρος (76' Φαβάλι).

Ηρακλής: Χουάντερσον, Φερνάντες, Ουκάρ, Τσέρκεζος, Λόπεζ, Βαγγελόπουλος, Στεφανίδης, Σιατραβάνης (85' Γεωργίου), Ισαάκ (55' Χιονίδης), Σαράφογλου (66' Κιρόφσκι), Σαββίδης.

Ολυμπιακός Βόλου - Νίκη Βόλου 1-1

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ντέρμπι του Πανθεσσαλικού Σταδίου μεταξύ του Ολυμπιακού Βόλου και της Νίκης Βόλου.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά και στο 19ο λεπτό προηγήθηκαν με εκτέλεση φάουλ του Μάριο Μπρέσκα (η μπάλα έσκασε στο έδαφος και ξεγέλασε τον Ηλία Βούρα),

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ηλίας Σολάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του και τελικά το πλήρωσε, αφού στο 36' η Νίκη ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Τάσου Κυριάκου.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανακτήσουν το προβάδισμα στο 42ο λεπτό όταν ο Σολάκης κέρδισε πέναλτι από τον Άγγελο Βέρτζο, όμως, ο Γιανίκ Γιενγκά νικήθηκε από τον Βούρα.

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Πετκάκης, Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Γκότοβος, Ολίσε, Πινδώνης, Μπολάτι (60' Ανιέτε), Μπρέσκα, Γιενγκά (89' Ναντάγια), Σολάκης (90' Ογκουνσότο).

Νίκη Βόλου: Βούρας, Ψιάνος, Παπαδόπουλος, Βέρτζος, Σαμαράς, Χατζής, Κυριάκος, Παππάς (61' Τάντιτς), Σκούφαλης (85' Ριζογιάννης), Πουρτουλίδης, Λαλίν (77' Φλίγκος).

# Στο 94ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Πασχάλης Μελισσάς του Παναιτωλικού.

# Το δεύτερο ημίχρονο στο Αγρίνιο σημαδεύτηκε από το γεγονός ότι προς το τέλος άνοιξαν τα μπεκ!

# Στο 89ο λεπτό οι παίκτες του Ηρακλή ζήτησαν πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι ο Γιώργος Κούσας έκανε χέρι.

H επόμενη αγωνιστική (3η)

Κυριακή 09 Ιουνίου

Παναιτωλικός - Ολυμπιακός Βόλου (20:00, OTE TV)

Νίκη Βόλου - Ηρακλής (20:00, OTE TV)

ΤΟ LIVE

19:59
Καλησπέρα σας
20:00
Θα παρακολουθήσετε τις αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής των πλει οφ της Football League

Οι συνθέσεις του αγώνα Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου:

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Πετκάκης, Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Γκότοβος, Ολίσε, Πινδώνης, Μπολάτι, Μπρέσκα, Γενγκά, Σολάκης.

Νίκη Βόλου : Βούρας, Ψιάνος, Παπαδόπουλος, Βέρτζος, Σαμαράς, Χατζής, Κυριάκος, Παππάς, Σκούφαλης, Πουρτουλίδης, Λαλίν.

20:02
Οι συνθέσεις του αγώνα Παναιτωλικός-Ηρακλής:

Παναιτωλικός: Τακίδης, Μπακάκης, Μελισσάς, Κούσας, Δάρλας, Τζούνιορ, Σφακιανάκης, Σίσιτς, Μπελόν, Καμαρά, Κουτσοσπύρος.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Φερνάντες, Ουκάρ, Τσέρκεζος, Λόπεζ, Βαγγελόπουλος, Στεφανίδης, Σιατραβάνης, Ισαάκ, Σαράφογλου, Σαββίδης.

20:04
1': Πρώτη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, όταν από λάθος του Ουκάρ, ο Σίσιτς πήρε την μπάλα, έκανε και το σουτ αλλά ο Χουάντερσον μπλόκαρε
20:21
19': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ με τον Μπρέσκα. Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου 1-0
20:22
13': Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό: Ο Μπελόν βγήκε τετ α τετ με τον Χουάντερσον, αλλά από το πλασέ που έκανε η μπάλα πέρασε  πάνω από τα δοκάρια

20:24
Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου 1-0
Παναιτωλικός-Ηρακλής 0-0
20:26
24': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου με το σουτ του Σολάκη να διώχνει εντυπωσιακά ο Βούρας σε κόρνερ
20:38
36': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η Νίκη Βόλου έφτασε στην ισοφάριση με τον Κυριάκο. Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου 1-1
20:40
31' Ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Ισαάκ να κάνει την κεφαλιά και τον Τακίδη να μπλοκάρει την μπάλα
20:43
40': Πέναλτι για τον Ολυμπιακό Βόλου που κερδίζει ο Σολάκης
20:45
42: Ο Γιενγκά εκτέλεσε με τον Βούρα να πέφτει στην δεξιά τοιυ γωνία και να αποκρούει την μπάλα. Παραμένει το Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου 1-1
20:47
40': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον Κουτσοσπύρο. Παναιτωλικός-Ηρακλής 1-0

21:27
62': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Λόπεθ να κάνει την σέντρα έξω από την περιοχή, ο Ουκάρ να πιάνει μόνος την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή αλλά η μπάλα να περνά εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τακίδη
21:44
Καμία εξέλιξη μέχρι στιγμής στις αναμετρήσεις παραμένει το Ολυμπιακός Βόλου-Νίκη Βόλου 1-1 και Παναιτωλικός-Ηρακλής 1-0
21:45
Επόμενη αγωνιστική (3η)

Κυριακή (9/6)

Παναιτωλικός-Ολυμπιακός Βόλου (20.00, OTE TV)
Νίκη Βόλου-Ηρακλής (20.00, OTE TV)
21:51
Στις καθυστερήσεις είναι οι αναμετρήσεις
21:52
89': Οι παίκτες του Ηρακλή ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Κούσα με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το ματς στο Αγρίνιο
21:53
93': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Παναιτωλικός πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Καμαρά. Παναιτωλικός-Ηρακλής 2-0