18η αγ.: Πήρε το ντέρμπι και ελπίζει ο Απόλλων Καλαμαριάς

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Εθνικό Γαζώρου, ο Απόλλων Καλαμαριάς έβαλε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε στους 4 βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 62ο λεπτό με σουτ του Κωνσταντινίδη, οι "ροσονέρι" όμως, φύλαγαν το καλύτερο για το τέλος, αφού ο Παντελιάδης ισοφάρισε στο 80' και ο Μωυσιάδης διαμόρφωσε το τελικό 2-1, ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση του 90λέπτου.

Ματς του ολλανδικού πρωταθλήματος θύμισε αυτό της Ηράκλειας, που βρήκε νικητή τον Αετό με 5-4! Η ομάδα της Σκύδρας, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα, προηγήθηκε 5-1, ο Μέγας Αλέξανδρος όμως, έβαλε τρία γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο και λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή του... αιώνα.