16η αγ.: Μόνος πρώτος ο Απόλλων

Ο Απόλλων νίκησε στον Κορυδαλλό την Προοδευτική και σε συνδυασμό με την ήττα του Πανηλειακού στον Ταύρο από τον ΠΑΟ Ρουφ έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του 1ου ομίλου της Football League.

Στο παιχνίδι του Κορυδαλλού τα δοκάρια φρέναραν τον Απόλλων για 95 λεπτά και το 0-0 φάνταζε πως θα είναι το τελικό αποτέλεσμα. Ο Κύργιας στο 42' και ο Καραδέμητρος στο 53' είχαν και η "ελαφρά ταξιαρχία" δεν μπορούσε να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο ο Κοροβέσης άρπαξε την ευκαιρία και ο Απόλλων έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Προοδευτικής.

Την ίδια ώρα ο Πανηλειακός, σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του, έχανε 3-0 από τον ΠΑΟ Ρουφ στην Αθήνα και έπεφτε από το ρετιρέ. Ο Κοκολάκης άνοιξε νωρίς το σκορ για τους γηπεδούχους και έκτοτε ανέλαβε δράση ο Μανιάς, ο οποίος με δύο γκολ υπέγραψε το 3-0 για την ομάδα του Ρουφ, η οποία μάχεται για την παραμονή.

Την ευκαιρία να πιάσει την τρίτη θέση έχασε η Ζάκυνθος. Οι νησιώτες προηγήθηκαν του Ρούβα στη Γέργερη, αλλά τα γκολ των Ανυφαντάκη και Φουκαράκη στο τελευταίο τέταρτο ανέτρεψαν τα δεδομένα και διαμόρφωσαν το τελικό 2-1.

Τη Ζάκυνθο στην τέταρτη θέση έπιασε η Καλαμάτα μετά το 0-0 με τη Χανιά στην Κρήτη, ενώ ο Αστέρας Μαγούλας έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς νίκησε 2-0 τον Ηλυσιακό στου Ζωγράφου και παρέμεινε ζωντανός στη μάχη της ουράς.