Ατρόμητος - Βέροια 2-2

Ο Ατρόμητος ανέτρεψε το 2-0 της Βέροιας και με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο έσωσε το βαθμό, στο πρώτο παιχνίδι αμφότερων στον 6ο όμιλο του κυπέλλου.

Ατρόμητος Βέροια κύπελλο

Ατρόμητος και Βέροια αλληλοεξουδετερώθηκαν στο Περιστέρι, με αποτέλεσμα η Καλλιθέα να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή του 6ου ομίλου. Η "βασίλισσα" προηγήθηκε 2-0, αλλά η ομάδα του Γρηγορίου γύρισε το ματς μετά το 83'.

Η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη φάνηκε ότι θα πάρει ό,τι ακριβώς άξιζε από το παιχνίδι. Σταθερά καλύτερη και σαφώς πιο επικίνδυνη από τους γηπεδούχους, ανταμείφθηκε για την υπεροχή της με γκολ του Μαγέφσκι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Προηγουμένως ο Γιουσούφ είχε εκμεταλλευτεί το λάθος του Κούρου στα πλάγια και είχε φτιάξει την ευκαιρία.

Ο Γρηγορίου, με τον Γκαρσία αντί του Ουσέρο, επιχείρησε να συμμαζέψει την κατάσταση. Ο Ατρομήτος πάντως δεν λειτουργούσε καλά ανασταλτικά και στη φάση του 52' υπήρξε ξανά πρόβλημα. Ο Κιβρακίδης πάντως βρήκε πρώτα την μπάλα προτού ανατρέψει τον Μερεμπασβίλι και η παράβαση δεν θα έπρεπε να είχε σφυριχτεί από τον Βάτσιο. Ο Καϊκούτ πάντως δεν έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της Βέροιας.

Όσο ο χρόνος περνούσε και η ομάδα του Περιστερίου δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνη, ο Γρηγορίου πήρε την απόφαση να ρισκάρει και να τεστάρει την ετοιμότητα των πιτσιρικάδων, Λημνιού και Μπαστακού. Οι δυο τους έδωσαν φρεσκάδα και σε συνδυασμό με την τύχη και την οπισθοχώρηση των φιλοξενούμενων ήταν τα στοιχεία που έφεραν την ανατροπή.

Στο σουτ του Κούρου στο 84' ο Πούγγουρας έβαλε αναίτια το πόδι του στην μπάλα και έθεσε εκτός μάχης τον Λόπεθ, με αποτέλεσμα το 1-2, ενώ στο 87' ο Λαζαρίδης πήδηξε ψηλότερα και έστειλε με άπιαστη κεφαλιά στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ο Ατρόμητος γύρισε το ματς, αλλά έχασε τον Μαρσελίνιο με απευθείας κόκκινη για χτύπημα στον Μαραγκό.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Μπ.Στόιτσεφ, Λαζαρίδης, Κούρος, Γοδόι, Ουσέρο (46' Πίτου Γκαρσία), Μαρσελίνιο, Μπρίτο, Μιλ.Στόιτσεφ (74' Μπαστακός), Λε Ταλέκ

Βέροια: Λόπεθ, Μαλόν, Νάστος (31' Ετζεγκέλε), Πούγγουρας, Σιόντης, Άρτσε (74' Νέτο), Μαραγκός, Γιουσούφ (64' Γεωργιάδης), Μαγέφσκι, Μερεμπασβίλι, Καϊκούτ

Τα γκολ του αγώνα

Το LIVE του αγώνα

14:51
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
14:56
Η ενδεκάδα του Ατρόμητου: Γκορμπούνοφ, Κούρος, Λαζαρίδης, Μπόρισλαβ Στόϊτσεφ, Κιβρακίδης, Γοδόι, Ουσέρο, Μίλος Στόιτσεφ, Μπρίτο, Μαρσελίνιο, Λε Ταλέκ.
14:57
Η ενδεκάδα της Βέροιας (Γεωργιάδης): Λόπεθ, Μαλόν, Σιόντης, Πούγγουρας, Γιουσούφ, Μαγιέφσκι, Καϊικούτ, Μεραμπιασβίλι, Άρτσε, Νάστος, Μαραγκός.
14:58
Αρκετά από τα βασικά στελέχη των δυο ομάδων στο αρχικό σχήμα. Βέβαια ο Ατρόμητος έχει σημαντικές απουσίες, καθώς Φυτανίδης και Ουμπίδες είναι τραυματίες.
15:00
1' Σέντρα στο παιχνίδι μας!
15:00
Έτσι θα παραταχθούν οι δυο ομάδες
15:01
Λίγος κόσμος στο γήπεδο σήμερα. Λογικό, αν σκεφτούμε πως είναι 28η Οκτωβρίου.
15:02
2' Πρώτο κόρνερ στο ματς για την Βέροια. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
15:02
Πιέζει η Βέροια σε αυτά τα πρώτα λεπτά, δίχως αποτέλεσμα όμως.
15:04
Και οι δυο Στόιτσεφ στην αρχική ενδεκάδα του Ατρόμητου. Ο ένας (Μπόρισλαβ) στο κέντρο της άμυνας και ο άλλος (Μίλος) σε ρόλο δημιουργού.
15:04
4' Ο Μαγέφσκι έκανε κάτι σαν σουτ, με τη μπάλα να πηγαίνει στα... πουλιά.
15:05
5' Διπλή τεράστια ευκαιρία για την Βέροια!
15:05
Άρτσε και Καϊκούτ έκαναν διαδοχικά σουτ, με τον Γκοργκούνοφ να αποκρούει και τις δυο φορές! Φοβερός ο κίπερ του Ατρόμητου.
15:08
Ωραίο παιχνίδι μέχρι στιγμής με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.
15:08
8' Κόρνερ για τον Ατρόμητο τώρα.
15:11
Στα 36 του χρόνια ο Λαζαρίδης δεν έχει χάσει ματς πρωταθλήματος και παίζει και βασικός απόψε στο Κύπελλο. Το λες και "βιονικό".
15:12
Έπεσε ο ρυθμός εδώ και λίγα λεπτά μετά το "τρελό" ξεκίνημα.
15:14
Σκληρό τάκλιν του Μαλόν στον Μαρσελίνιο και φάουλ για τον Ατρόμητο.
15:15
15' Ένα ακόμα κόρνερ στο ματς, αυτή τη φορά για την Βέροια.
15:16
Οι δυο ομάδες λίγο πριν τη σέντρα
15:17
Άλλο ένα σκληρό μαρκάρισμα του Μαλόν. Αυτή τη φορά πάνω στον Στόιτσεφ. Δεν θα γλιτώσει την κάρτα την επόμενη φορά.
15:18
Το ματς έχει σκληρά μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή και μάλιστα χωρίς λόγο.
15:18
Κάνει τα κόλπα του με τη μπάλα ο Μαρσελίνιο στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
15:20
Ο Μερεμπασβίλι πρέπει να γίνει πιο ομαδικός αν θέλει να βοηθήσει την Βέροια.
15:20
20' Κόρνερ για τον Ατρόμητο. Το κέρδισε ο Γοδόι.
15:20
Κακή εκτέλεση από τον Μαρσελίνιο και η μπάλα μακριά από την περιοχή.
15:21
Άρτσε και Καϊκούτ κάνουν καλό ματς για την Βέροια.
15:21
59-41% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ατρόμητου.
15:23
22' Νέα καλή στιγμή για την Βέροια. Ο Μαγέφσκι έδωσε στον Μερεμπασβίλι την κατάλληλη στιγμή, το σουτ του Γεωργιανού θα περάσει άουτ.
15:23
Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Ουσέρο στη μεσαία γραμμή. Πρέπει να ανεβάσει την απόδοση του ο Ισπανός.
15:24
Γιώργος Γεωργιάδης και Μιχάλης Γρηγορίου
15:26
Λαζαρίδης και Γιουσούφ συγκρούστηκαν άσχημα και έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο πρώτος βρήκε τον δεύτερο με το γόνατο στο στομάχι.
15:26
Ευτυχώς σηκώθηκαν και οι δυο. Έδωσαν μάλιστα και τα χέρια.
15:27
Ο Λε Ταλέκ δεν κουνιέται ούτε με κλαρκ. Έτσι οι πάσες στην επίθεση πάνε στους αμυντικούς της Βέροιας που κάνουν πρώτοι κίνηση.
15:29
28' Ωραία μπαλιά του Λε Ταλέκ στον Στόιτσεφ, αυτός έκανε ένα βήμα να σταματήσει και συνέχισε, με αποτέλεσμα το σουτ του να αλλοιωθεί.
15:29
1(0) - 5(2) οι τελικές προσπάθειες υπέρ της Βέροιας.
15:30
Ο Νάστος δεν μπορεί να συνεχίσει στο παιχνίδι και ζητάει αλλαγή. Δέχεται μάλιστα το χειροκρότημα από τους φίλους του Ατρόμητου, αφού διετέλεσε αρχηγός της ομάδας του Περιστερίου.
15:30
30' Ο Μαρσελίνιο έφυγε στην κόντρα, αλλά μπλέχτηκε μόνος του και χάθηκε μία καλή ευκαιρία ίσως και για γκολ.
15:31
31' Έξω ο Νάστος, μέσα ο Ετζενγκέλε.
15:34
34' Άλλη μία καλή στιγμή για την Βέροια. Φάουλ του Μαγέφσκι, ο Μαλόν πήρε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ!
15:35
35' Σουτ του Μαρσελίνιο, η μπάλα άουτ.
15:36
36' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ατρόμητο.
15:37
37' Κόρνερ για την Βέροια.
15:37
37' Εκτέλεση κόρνερ, ο Ετζενγκέλε θα πάρει την κεφαλιά η μπάλα ελάχιστα άουτ!
15:38
Κακή η εικόνα του Ατρόμητου στο παιχνίδι. Μοιάζει να μην έχει πλάνο μεσοεπιθετικά. Με σέντρες ψάχνουν τον Λε Ταλέκ και τον Μαρσελίνιο.
15:41
Τραγικός και σήμερα ο Λε Ταλέκ. Κοντρόλ με την δεύτερη προσπάθεια και κακές επιλογές στην επίθεση.
15:42
42' Πρώτη μεγάλη φάση για τον Ατρόμητο. Ο Γοδόι βρήκε υπέροχα τον Λε Ταλέκ στην περιοχή, αυτός την έδωσε στον Μπρίτο με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει άουτ.
15:45
Ο Λε Ταλέκ σε μία εναέρια μονομαχία
15:45
Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
15:47
45+2' Γκοοοοοολ! 1-0 η Βέροια στο Περιστέρι.
15:48
Λάθος του Κούρου στα άκρα με τον Γιουσούφ να γίνεται κάτοχος της μπάλας. Την κατάλληλη στιγμή γύρισε στην περιοχή, ο Καϊκούτ άφησε έξυπνα στον Μαγέφσκι που με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ.
16:04
Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Έξω ο αρνητικός Ουσέρο, μέσα ο Πίτου Γκαρσία. Για να δούμε αν θα νοικοκυρευτεί η μεσαία γραμμή.
16:06
Πιέζει ο Ατρόμητος στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους δίχως αποτέλεσμα όμως.
16:07
48' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ατρόμητο.
16:09
51' Πέναλτι για την Βέροια!
16:10
Ο Κιρακίδης δεν φαίνεται να έχει βρει τον Μερεμπασβίλι ή να βρίσκει πρώτα τη μπάλα.
16:10
52' Γκοοοοολ. Ο Σάσα Καϊκούτ από τα έντεκα βήματα έκανε το 0-2 για την Βέροια!
16:12
Στη φάση του πέναλτι ο Κιβρακίδης φαίνεται να βρίσκει πρώτα τη μπάλα και μετά τα πόδια του Μερεμπασβίλι.
16:14
55' Κίτρινη κάρτα στον Άρτσε.
16:15
56' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Βέροια! Ο Μερεμπασβίλι έκανε ένα ξαφνικό σουτ, με τον Γκορμπούνοφ να διώχνει σε κόρνερ!
16:16
Θα βάλει κι άλλον επιθετικό ο Ατρόμητος σε λίγο. Δίχως λογική οι επιλογές του Γρηγορίου που έχει πολλά κενά στη μεσαία γραμμή.
16:16
58' Μπρίτο έξω, Λημνιός μέσα!
16:17
Φουλ επίθεση για τον Ατρόμητο. Λε Ταλέκ, Στόιτσεφ, Λημνιός, Μαρσελίνιο στην επίθεση.
16:18
Μεγάλο το ρίσκο από τον Γρηγορίου. Να δούμε αν θα του βγει ή θα έρθει βαριά ήττα για τον Ατρόμητο.
16:19
61' Κόρνερ για τον Ατρόμητο. Για να δούμε.
16:19
61' Κεφαλιά του Λε Ταλέκ η μπάλα θα περάσει αρκετά άουτ.
16:21
Ωραία κυκλοφορία της μπάλας για την Βέροια. Βέβαια ο Ατρόμητος είναι αρκετά... σοφτ στο κέντρο.
16:22
64' Ωραία αντεπίθεση για την Βέροια ο Μαγέφσκι αντί να τελειώσει τη φάση, έδωσε λάθος στον Γιουσούφ. Αν σούταρε ο Ατρόμητος θα βρισκόταν σε δύσκολη θέση.
16:23
64' Αλλαγή για την Βέροια. Γιουσούφ έξω, Γεωργιάδης μέσα.
16:25
Προσπαθεί ο Ατρόμητος να πιέσει, όμως δεν υπάρχει η πάσα από το κέντρο.
16:26
Δεν θυμίζει την παλιά δεμένη ομάδα ο Ατρόμητος. Κάτι δεν έχει κολλήσει με τον Γρηγορίου.
16:27
69' Κίτρινη κάρτα στον Μαγέφσκι και "θέατρο".
16:30
Άρχισαν τα σκληρά μαρκαρίσματα. Πρέπει να προσέξουν οι παίκτες του Ατρόμητου γιατί υπάρχουν πολλές απουσίες και μία αποβολή θα βάλει περισσότερους πονοκεφάλους στον Γρηγορίου.
16:31
Η Βέροια κρατάει εύκολα το σκορ μέχρι στιγμής με τον Ατρόμητο να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση.
16:32
74' Τεράστια ευκαιρία για την Βέροια! Ο Καϊκούτ φάτσα με το τέρμα σούταρε άουτ!
16:32
74' Μπαστακός μέσα, Στόιτσεφ έξω.
16:33
75' Άρτσε έξω, Νέτο μέσα.
16:34
Σε δύσκολη θέση ο Γρηγορίου
16:35
76' Φάουλ για την Βέροια σε καλό σημείο.
16:35
Δεν φαίνεται να το πιστεύουν οι γηπεδούχοι που απλά περιμένουν το σφύριγμα της λήξης.
16:36
78' Κεφαλιά του Μπαστακού η μπάλα για λίγο άουτ.
16:37
79' Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Χόναταν Λόπεθ,
16:39
Σταθερό το προβάδισμα της Βέροιας, στο Περιστέρι.
16:39
Κακός ο Ατρόμητος δείχνει ότι πολύ δύσκολα θα ανατρέψει το τωρινό σκορ.
16:41
Ασύνδετη η γηπεδούχος ομάδα.
16:41
82' Σκοράρει ο Μερεμπασβίλι, το γκολ ορθώς δεν κατοχυρώνεται. Ο Γεωργιανός ήταν σε θέση οφσάιντ.
16:44
84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ! Ο Κούρος κάνει το σουτ, η μπάλα χτυπά στον Πούγγουρα, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Πούγγουρα.
16:44
Ο Ατρόμητος ξαναμπαίνει στο ματς.
16:45
'Εχει ακόμη χρόνο ο Ατρόμητος για να φθάσει στην ισοφάριση.
16:46
87' Κοντά στην ισοφάριση ο Ατρόμητος. Ο Μαρσελίνιο κάνει το σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα καταλήγει λίγω έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόπεθ
16:47
88' ΓΚΟΛ! Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ ΣΕ 2-2! Ο Λαζαρίδης με κεφαλιά φέρνει το ματς στα ίσα.
16:49
Ο Ατρόμητος, πλέον, ψάχνει την ολική ανατροπή.
16:49
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
16:50
91' Απευθείας αποβολή για τον Μαρσελίνιο, που πάτησε τον Μαραγκό.
16:50
Κίτρινη στον Μαραγκό.
16:50
Με εννιά παίκτες ο Ατρόμητος στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Κούρος δεν μπορεί να περπατήσει.
16:52
Τέλος στο Περιστέρι. Ατρόμητος - Βέροια 2-2.
16:52
Η Βέροια προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ατρόμητος βρήκε τα ψυχικά κι αγωνιστικά αποθέματα και ισοφάρισε σε 2-2.