ΠΑΟΚ - Πανθρακικός 2-0

Η διαφορά ποιότητας όταν ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στο 2ο ημίχρονο οδήγησε στο 2-0 επί του Πανθρακικού στην Τούμπα, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας. Δημήτρης Πέλκας και Ρόμπερτ Μακ τα γκολ του "δικεφάλου του βορρά".

ΠΑΟΚ-Πέλκας INTIME SPORTS

Με σκόρερ του Πέλκα και Μακ στο τελευταίο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Πανθρακικό στην Τούμπα με 2-0 ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο φετινό Κύπελλο.

Ο Τούντορ παρέταξε τον ΠΑΟΚ με αρκετές αλλαγές, δίνοντας φανέλα βασικού στους Σκόνδρα, Μαλεζά, Γκολάσα, Χαρίση και Κοροβέση, ενώ επανήλθε στην ενδεκάδα ο Αθανασιάδης. Ο Δικέφαλος στο πρώτο πεντάλεπτο προσπαθούσε να βρει τον βηματισμό του. Στο επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και ο Πανθρακικός έδειχνε να πατάει καλύτερα απ' ότι στο ξεκίνημα στον αγωνιστικό χώρο. Οι Θρακιώτες, πάντως, έφτασαν μια ανάσα από το γκολ στο 43'. Ο Μπαϊκαρά βρήκε τον Ροτζέριο στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο τελευταίος πλάσαρε, αλλά ο Γλύκος απέκρουσε ενστικτωδώς.

Τα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κύλησαν χωρίς ο ΠΑΟΚ να γίνει επικίνδυνος. Στο 59', ωστόσο, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα παραλίγο να φτάσει στον αφύλακτο Ζάιρο προ κενής εστίας, ενώ στο 60' ο Χαρίσης σούταρε από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα. Στο 65' ο Κλάους έβγαλε τον Πέλκα τετ α τετ, όμως, ο νεαρός άσος αστόχησε. Το πολυπόθητο γκολ, πάντως, για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 72'. Αρχικά πλασέ του Μακ από πλάγια θέση βρήκε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Πέλκας άνοιξε το σκορ. Ο Ζάιρο στο 77' λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του ΠΑΟΚ, αλλά νικήθηκε από τον Πασχαλάκη σε τετ α τετ. Ο γκολκίπερ του Πανθρακικού, ωστόσο, δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 2-0 στο 86'. Ο Γκολάσα σούταρε, ο Πασχαλάκης απέκρουσε, όμως, ο Μακ στην επαναφορά πλάσαρε εύστοχα σιγουρεύοντας τη νίκη για τον Δικέφαλο.

Ο ΠΑΟΚ απέδωσε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, παρά τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του, ενώ και σήμερα παρήγαγε πολλές φάσεις. Το πιο θετικό, όμως, για τον Τούντορ είναι ότι μέσα από τέτοια ματς ενεργοποιεί παίκτες όπως ο Χαρίσης, ο Μαλεζάς, ο Κοροβέσης και ο Σκόνδρας, που σίγουρα θα τους χρειαστεί στη συνέχεια.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Μαλεζάς, Σκόνδρας, Σάμπο (61' Ροντρίγκες), Χαρίσης, Γκολάσα, Κοροβέσης (61' Μακ), Ζάιρο (79' Σαββίδης), Πέλκας, Αθανασιάδης

Πανθρακικός: Πασχαλάκης, Χρήστου (46' Μαρκόπουλος), Πουτουρίδης, Μπουγαίδης, Παπαγεωργίου, Ηλιάδης, Σετί, Παπαχρήστος, Ροτζέριο (69' Ψάλτης), Μπαϊκαρά, Νικόλτσης (79' Μουδούρογλου)

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

15:58
Καλησπέρα σας από το γήπεδο της Τούμπας.
16:00
Μαζί θα παρακολουθήσουμε όσα συμβαίνουν, πριν κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Πανθρακικό, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου.
16:01
Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει στις 17:15.
16:01
Οι αποστολές των δύο ομάδων έχουν φτάσει στο γήπεδο.
16:06

16:07
Υπενθυμίζουμε πως ο ΠΑΟΚ προέρχεται από τη μεγάλη νίκη με 3-1 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Πανθρακικός από ισοπαλία στο ντέρμπι της Θράκης με την Ξάνθη.
16:10
Η ομάδα της Κομοτηνής βέβαια θα παταχθεί με αρκετές αλλαγές στο σημερινό παιχνίδι, έχοντας αφήσει εκτός αποστολής κάποιους βασικούς, διότι βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 3 βαθμούς και δεν "καίγεται" ιδιαίτερα για τον θεσμό του Κυπέλλου.
16:11
Ο ΠΑΟΚ θα έχει επίσης αλλαγές στην ενδεκάδα του, με τον Ιγκόρ Τούντορ να κάνει ροτέισον δίνοντας ανάσες σε ορισμένους ποδοσφαιριστές και ευκαιρίες σε κάποιους άλλους.
16:13
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Βίτορ, Μαλεζάς, Σκόνδρας, Σάμπο, Χαρίσης,  Γκολάσα, Κοροβέσης, Ζάιρο, Πέλκας, Αθανασιάδης.
16:14
Η διάταξη του ΠΑΟΚ
16:16
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αλέξανδρος Τζιόλης που δεν βρίσκεται στο αρχικό σχήμα για να πάρει ανάσες, έχει ξεκινήσει μόνος του τρέξιμο.
16:21
Αθανασιάδης και Γλύκος στον πάγκο πριν από λίγη ώρα
16:24
ΠΑΟΚ και Πανθρακικός έχουν τεθεί αντιμέτωποι για την διοργάνωση του Κυπέλλου άλλη μία φορά στο παρελθόν και πάλι σε μονό αγώνα (νοκ άουτ και όχι φάση ομίλων). Την 1η Δεκεμβρίου του 1976 ο "Δικέφαλος" είχε επιβληθεί της ομάδας της Κομοτηνής με 3-0. Τα γκολ είχαν πετύχει ο Γκουερίνο, ο Κερμανίδης και ο Ορφανίδης.
16:29
Ο καιρός στη Θεσσαλονίκη είναι ιδανικός για ποδόσφαιρο.
16:30

Διαιτητής της συνάντησης θα είναι ο Σιδηρόπουλος (Δωδ/σου) με βοηθούς τους Ευθυμιάδη (Πιερίας), Γκάγκα (Λάρισας) με τέταρτο διαιτητή τον Τζήλο (Λάρισας).

16:32

Το άλλο παιχνίδι του ομίλου θα γίνει την Πέμπτη στον Βόλο ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου και τον ΑΟ Χανίων.

16:37
Γλύκος και Σιαμπάνης έχουν αρχίσει προθέρμανση. Αναπληρωματικός γκολκίπερ  του ΠΑΟΚ σήμερα είναι ο 16χρονος Σιαμπάνης
16:38
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρίσκονται οι: Σιαμπάνης, Μακ, Κόστα, Ροντρίγκες, Παναγιωτίδης, Σαββίδης και Αντονις, ο οποίος συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά σε αποστολή του Δικεφάλου
16:40
Η ενδεκάδα του Πανθρακικού: Πασχαλάκης, Χρήστου, Πουτουρίδης, Μπουγαίδης, Παπαγεωργίου, Ηλιάδης, Σέτι, Παπαχρήστος, Ροτζέριο, Μπαϊκαρά, Νικόλτσης
16:40
Οι δύο ομάδες έχουν αρχίσει ζέσταμα, ενώ η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται στην Τούμπα
16:42
Στον πάγκο του Πανθρακικού βρίσκονται οι Τζελέπης, Ψάλτης, Μουδούρογλου, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Φερνάντεζ, Ζδράβος-Ρίζος
16:59
Οι παίκτες των δύο ομάδων κατευθύνονται στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες
17:01

17:08
Στην αποστολή του ΠΑΟΚ που ανακοινώθηκε αρχικά ήταν οι Ολσεν και Τζιόλης, αλλά αντικαταστάθηκαν από τους νεαρούς Σιαμπάνη και Παναγιωτίδη αντίστοιχα γιατί βάσει του κανονισμού Κυπέλλου πρέπει να υπάρχουν δύο μικρής ηλικίας ποδοσφαιριστές
17:25
10' Χωρίς φάσεις η αναμέτρηση. Η μπάλα στο κέντρο και συνήθως στα πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ, αλλά δεν φτάνει στον Αθανασιάδη ή τον Ζάιρο
17:27
12' Σουτ του Ηλιάδη με το αριστερό, συρτά και αδύναμα η μπάλα, άουτ
17:31
16' Δυνατό σουτ του Σάμπο από τα 30 μέτρα μετά από εκτέλεση φάουλ με πάσα, η μπάλα παίρνει ύψος και φεύγει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πανθρακικού
17:32
17' Σουτ του Χαρίση με ελάχιστο ύψος και δύναμη, άουτ
17:44
Κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής
17:45
31' Ντρίμπλες από Ζάιρο, περνάει δύο αντιπάλους και βρίσκεται στη γραμμή του άουτ και έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του διώχνει σε κόρνερ ο Πασχαλάκης
17:52
37' Κεφαλιά του Παπαχρήστου μετά από σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πολύ άουτ
17:56
41' Μακρινό σουτ του Βίτορ, η μπάλα πολύ άουτ
17:58
43' Κοντινό σουτ του Μάρτινς, ο Γλύκος διώχνει εκπληκτικά και κρατάει το 0-0
18:31
60' Σουτ του Χαρίση μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή του Πανθρακικού, η μπάλα κοντράρει στα σώματα
18:33
61' Διπλή αλλαγή για ΠΑΟΚ. Έξω οι Σάμπο, Κοροβέσης, μέσα Ροντρίγκες, Μακ
18:37
65' Μεγάλη ευκαιρία του Πέλκα. Ο Ζάιρο κόβει αριστερά στον Μακ, που από το ύψος τη μεγάλης περιοχής σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και στρώνεται στον επερχόμενο Πέλκα, ο οποίος σε θέση τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, κάνει... πάσα αριστερά χωρίς να ακολουθεί συμπαίκτης
18:38
66' Μακρινό σουτ του Γκολάσα, διώχνει εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης
18:40
69' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. ο Ψάλτης στη θέση του Μάρτινς
18:44
72' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας βγάζει κάθετη για τον Μακ, ο Σλοβάκος τετ α τετ και δεξιά, στέλνει την μπάλα κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη και στο δοκάρι, αλλά ο Πέλκας ακολουθεί τη φάση, παίρνει το ριμπάουντ και πλασάρει σωστά, παρά την προσπάθεια αμυνομένων να καλύψουν την εστία
18:48
77' Σουτ του Ζάιρο μέσα από την περιοχή μετά από κάθετη μπαλιά, ο Πασχαλάκης λέει "όχι"
18:50
79' Αλλαγή για ΠΑΟΚ, ο Σαββίδης στη θέση του Ζάιρο
18:55
83' Σουτ με το κουντεπιέ από τον Ηλιάδη έξω από την περιοχή, εύκολα ο Γλύκος
18:56
85' Τετ α τετ ο Ροντρίγκες με τον Πασχαλάκη έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας τοιυ Πανθρακικού προλαβαίνει την πάσα στον Πέλκα με τάκλιν
18:58
86' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ! Φαλτσαριστό σουτ του Γκολάσα έξω από την περιοχή, διώχνει ο Πασχαλάκης, ο Μακ παίρνει το ριμπάουντ και με πλασέ στη γωνία, προλαβαίνει τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού
19:04
Τέλος αγώνα
19:04
Ο ΠΑΟΚ άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον 3ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα γκολ του Πέλκα και του Μακ του έδωσαν τη νίκη απέναντι σε έναν μαχητικό για ένα ημίχρονο Πανθρακικό