Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 1-2

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με 2-1 της Παναχαϊκής στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βίκτωρ Κλωναρίδης που σημείωσε και τα δύο γκολ των "πρασίνων". Αποχώρησε τραυματίας ο Μάρκους Μπεργκ.

Η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση κι έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Βλάντιμιρ Τζίλας και Λυμπέρη Στεργίδη. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε άμεσα το παιχνίδι και στην πρώτη καλή στιγμή του στο παιχνίδι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Βίκτωρα Κλωναρίδη. Ο 24χρονος άσος απέφυγε τον Μαρκ Ασίγκμπα, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και πλάσαρε σωστά τον Γιώργο Στρέζο για το 0-1. Βέβαια, στην αρχή της φάσης ο Μάρκους Μπεργκ φαίνεται να σπρώχνει και να βγάζει εκτός φάσης τον Γιάννη Κάργα, προτού η μπάλα καταλήξει στον Κλωναρίδη.

Στο 16', ο Σουηδός επιθετικός έγινε αναγκαστική αλλαγή, καθώς τραυματίστηκε σε μαρκάρισμα από τον Κώστα Χατζή, με τον διαιτητή να δείχνει -λανθασμένα- "παίζετε". Οι "πράσινοι" εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και βρέθηκαν πολύ κοντά στο 0-2 στο 32', αλλά ο Ντάνιελ Πράνιτς δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Τελικά, τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Κροάτης από εκτελεστής έγινε δημιουργός, πάσαρε στον Κλωναρίδη κι ο δεύτερος με διαγώνιο σουτ έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έριξε το ρυθμό του παιχνιδιού και διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπέρ του προβάδισμα. Οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο, ενώ βρέθηκαν δύο φορές κοντά σε τρίτο γκολ, όμως ο Στρέζος με εντυπωσιακές αποκρούσεις κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 0-2. Το μόνο που κατάφεραν οι Πατρινοί ήταν να μειώσουν με κοντινή προβολή του Στεργίδη, ύστερα από κεφαλιά του Κάργα. Παρόλα αυτά, το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο άσος της Παναχαϊκής ήταν σε θέση οφσάιντ την στιγμή που δέχεται την πάσα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε το "τριφύλλι" να πανηγυρίζει την πρόκριση την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Αντρέα Στραματσόνι προτίμησε το 4-4-2 σε ρόμβο αντί για το 4-4-2 στην ευθεία που επέλεξε στον αγώνα κόντρα στον Ηρακλή. Οι "πράσινοι" λειτούργησαν καλύτερα κι έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Βίκτωρα Κλωναρίδη "καθάρισαν" από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη. Η Παναχαϊκή, εκτός από το πρώτο 15λεπτο, δεν απείλησε τους φιλοξενούμενους, καθώς το "τριφύλλι" χαμήλωσε το ρυθμό του παιχνιδιού στο δεύτερο μέρος και διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα. Μοναδική "παραφωνία", ο τραυματισμός του Μπεργκ, που αποχώρησε στο 16ο λεπτό με ενοχλήσεις στο δεξί πόδι.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Μαρινάκης, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης (67' Αμπέντ), Κλωναρίδης (82' Λάμπρου), Μπεργκ (16' Καρέλης).

Παναχαϊκή: Στρέζος, Ασίγκμπα, Κάργας, Χίσα, Στεργίδης, Πινδώνης (46' Ντελέκος, 56' Τρίγκας, Χατζής, Μιγκέλ Πέδρο (83' Μητρόπουλος), Σιατραβάνης, Λαμπρόπουλος, Τζίλας.

Οι βαθμολογίες, τα στατιστικά και οι σκόρερ του Κυπέλλου 2015-2016

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

18:52
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Παναχαϊκής και του Παναθηναϊκού στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.
18:53
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Μαρινάκης, Σάντσεθ, Κουτρουμπής, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Νίνης, Κλωναρίδης, Μπεργκ.
Παναχαϊκή: Στρέζος, Ασίγκμπα, Κάργας, Χίσα, Στεργίδης, Πινδώνης, Χατζής, Μιγκέλ Πέδρο, Σιατραβάνης, Λαμπρόπουλος, Τζίλας.
18:53

19:01
Την πρώτη αγωνιστική, οι "πράσινοι" επικράτησαν με 3-0 του Λεβαδειακού στη Λεωφόρο, ενώ η ομάδα της Πάτρας αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην Κέρκυρα κόντρα στην ομώνυμη ομάδα.

19:03
Ο Αντρέα Στραματσόνι προχώρησε σε 7 αλλαγές στη βασική ενδεκάδα σε σχέση με την αναμέτρηση του πρωταθλήματος κόντρα στον Ηρακλή.
19:04
Οι Σάντσεθ, Ζέκα, Πράνιτς και Μπεργκ βρίσκονται στην αρχική ενδεκάδα, όπως και στον αγώνα με τον "Γηραιό".
19:13
O Παναθηναίκός σε περίπτωση νίκης προκρίνεται από σήμερα στην επόμενη φάση του θεσμού ως πρώτος.
19:18
O Αντρέα Στραματσόνι επέλεξε σύστημα 4-4-2 σε ρόμβο, με τον Λαγό "κόφτη" και τους Ζέκα-Πράνιτς εσωτερικούς μέσους, ενώ ο Νίνης θα αγωνιστεί πίσω από τους προωθημένους Κλωναρίδη και Μπεργκ.
19:23
Στον πάγκο για το "τριφύλλι": Γιαννακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Αμπέντ, Αγγελόπουλος, Λουντ, Καρέλης, Λάμπρου.
19:26
Λίγος κόσμος στις κερκίδες του Παμπελοποννησιακού Σταδίου.
19:31
Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
19:32
Οι καθιερωμένες χειραψίες μεταξύ των παικτών λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.
19:33
"Όρκος νίκης" από τους παίκτες της Παναχαϊκής.
19:34
1' Έναρξη του αγώνα.
19:35
2' Κεφαλιά του Τζίλας, πάνω από την εστία του Κοτσόλη.
19:37
3' Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Σιατραβάνη, ο οποίος μπαίνει μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κουτρουμπής προλαβαίνει προτού απειλήσει τον Κοτσόλη.
19:38
3' Σουτ του Στεργίδη, ο Κοτσόλης έδιωξε σε κόρνερ.
19:41
7' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Κλωναρίδης απέφυγε εξαιρετικά τον Ασίγκμπα, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και πλάσαρε τον Στρέζο για το 0-1!
19:42
8' Σουτ του Μπεργκ μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Λαμπρόπουλου και κατέληξε κόρνερ.
19:44
10' Ο Στεργίδης μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα ο Κοτσόλης να μπλοκάρει με ευκολία.
19:46
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πρεσάρουν ψηλά προκειμένου να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος των αμυντικών της Παναχαϊκής.
19:49
16' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης στη θέση του τραυματία Μπεργκ.
19:51
Ο Σουηδός τραυματίστηκε σε μαρκάρισμα του Χατζή λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Παναχαϊκής.
19:55
21' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ο Νίνης έκανε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα κατέληξε στον Καρέλη, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω από την εστία του Στρέζου.
19:57
23' Σουτ του Κάργα μέσα από την μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Κοτσόλης.
19:57
24' Σουτ του Κλωναρίδη μέσα από την μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Στρέζος.
19:58
Δεν υπάρχει ακόμη κάποια ενημέρωση για τη σοβαρότητα του τραυματισμού του Μπεργκ.
19:59
25' Σουτ του Σιατραβάνη, άουτ.
20:02
Κατοχή: 63% - 37%
20:06
32' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Καρέλης μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, γυρισε στον ολομόναχο Πράνιτς, αλλά το σουτ του Κροάτη πέρασε πάνω από την εστία του Στρέζου.
20:09
ΔΕΙΤΕ ΤΟ 0-1 ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ:
20:10
37' Μακρινό σουτ του Νίνη, ψηλά άουτ.
20:12
Οι πανηγυρισμοί των παικτών του Παναθηναϊκού στο γκολ του Κλωναρίδη.
20:15
42' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Πράνιτς έδωσε στον Κλωναρίδη μέσα στην μεγάλη περιοχή, κι ο δεύτερος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!
20:20
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 2-0, χάρη στα δύο γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη.
20:36
46' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Ντελέκος στη θέση του Πινδώνη.
20:41
Ο Τζίλας έπεσε μέσα στην περιοχή και διαμαρτυρήθηκε για τράβηγμα του Σάντσεθ, αλλά δεν υπάρχει τίποτα.
20:42
50' Ο Καρέλης βγήκε στην αντεπίθεση, γύρισε στον Κλωναρίδη μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Ασίγκμπα με προβολή έδιωξε σε κόρνερ.
20:43
52' Νέα καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Κάθετη του Νίνη στον Κλωναρίδη, ο οποίος σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ.
20:46
56' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Τρίγκας στη θέση του τραυματία Ντελέκου.
20:49
58' Ο Σάντσεθ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Στρέζο, εκτελώντας απευθείας το φάουλ πίσω από τη σέντρα, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του γκολκίπερ της Παναχαϊκής.
20:52
61' Μακρινό σουτ του Χατζή, η μπάλα κόντραρε στον Ζέκα και κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτσόλη.
20:55
64' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Πράνιτς έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Τρίγκα και πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρέζου.
20:58
67' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμπέντ στη θέση του Νίνη.
21:03
Ο Παναθηναϊκός διαχειρίζεται εξαιρετικά το υπέρ του προβάδισμα. Δεν έχει απειλήθει καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.
21:07
76' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ο Καρέλης μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Στρέζος έδιωξε την μπάλα με εντυπωσιακή επέμβαση.
21:13
Όσον αφορά στον Μάρκους Μπεργκ, δεν υπάρχει ακόμη κάποια επίσημη ενημέρωση για τη σοβαρότητα του τραυματισμού του. Παρόλα αυτά, οι πληροφορίες αναφέρουν πως δεν πρόκειται για κάτι ανησυχητικό.
21:13
82' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λάμπρου εντός, ο Κλωναρίδης εκτός.
21:13
83' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Πέδρο εκτός, ο Μητρόπουλος εντός.
21:17
86' Κίτρινη κάρτα στον Τζίλας.
21:19
88' Ευκαιρία για την Παναχαϊκή! Ο Τζίλας πήρε την κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κοτσόλης με εντυπωσιακή επέμβαση έσωσε την ομάδα του.
21:20
89' Κίτρινη κάρτα στον Κάργα.
21:23
91' ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή! Ο Κάργας πήρε την κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Στεργίδης έβαλε το πόδι του κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2!
21:24
Όπως φαίνεται στο ριπλέι ο Στεργίδης είναι σε θέση οφσάιντ την στιγμή που ο Κάργας κάνει την κεφαλιά. Δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ της Παναχαϊκής.
21:24
93' Τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση για τους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.