ΑΕΛ - ΑΕΚ 0-5

Η ΑΕΚ επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της ΑΕΛ στο "AEL FC Arena" και κατέκτησε την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος. Απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Ρόναλντ Βάργκας, μαγικό γκολ από τον Ντιέγκο Μπουονανότε.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την ΑΕΛ να προσπαθεί μέσω μακρινών σουτ να απειλήσει την εστία του Γιάννη Ανέστη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ, μετά τη συμπλήρωση 10 λεπτών, πήρε τα ηνία του αγώνα κι έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Βαγγέλη Πλατέλλα, το πλασέ του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του Δημήτρη Πατσογεώργου. Τελικά, η πίεση του "Δικεφάλου" απέδωσε καρπούς, αφού στο 17' ο Ραφίκ Τζεμπούρ με σουτ στην κίνηση, ύστερα από σέντρα του Μιχάλη Μπακάκη, έδωσε προβάδισμα στην "Ένωση". Οι παίκτες του Ράτκο Ντόστανιτς προσπάθησαν να "απαντήσουν" άμεσα, αλλά ο Ανέστης αρνήθηκε το γκολ σε τετ α τετ με τον Πάτο.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ, η οποία έχασε τρεις καλές στιγμές με τους Τζανετόπουλο (26', 30') και Λαμπρόπουλο. Στο 35' η "Ένωση" βρέθηκε μία "ανάσα" από το γκολ, αλλά η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι, καθώς κατέληξε δύο(!) φορές στο οριζόντιο δοκάρι του Πατσογεωργού στην κεφαλιά του Σοϊλέδη και στο γυριστό του Βάργκας. Ότι δεν κατάφεραν οι προαναφερθέντες, κατάφερε ο Ντιέγκο Μπουονανότε στο 41ο λεπτό. Ο Αργεντινός άσος ελίχθηκε εντυπωσιακά μέσα στην μεγάλη περιοχή και με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του γκολκίπερ της ΑΕΛ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έχασε ακόμη μία τεράστια ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, όμως ο Πατσογεώργος είπε "όχι" στο τετ α τετ με εντυπωσιακή επέμβαση. Όμως, στο 54' ο Μπουονανότε παρουσίασε δείγματα του πλούσιου ταλέντου του. Ο 27χρονος άσος πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Λαμπρόπουλου, απέφυγε τον Μάχο κι έστειλε με τρομερό πλασέ την μπάλα στο αριστερό "Γ" για το 0-3. Η ΑΕΛ κυνήγησε τη μείωση του σκορ, αλλά οι παίκτες του Γκας Πογέτ υπερασπίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας στους αντιπάλους τους. Μάλιστα, σε διάστημα δύο λεπτών (88'-89') ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0 με σκόρερ τους Βάργκας και Μάνταλο. Το τελικό σφύριγμα βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει την πρώτη θέση στον όμιλο, κάνοντας το απόλυτο των νικών (3/3).

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης:

Δείτε τη χαμένη ευκαιρία του Βάργκας:

Η ΑΕΚ δεν έδωσε, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, το δικαίωμα στην ΑΕΛ να αμφισβητήσει την κυριαρχία της. Ο Γκουστάβο Πογέτ είχε την τύχη να έχει σε εξαιρετική ημέρα τον Ντιέγκο Μπουονανότε, ο οποίος αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα των "βυσσινί", αλλά και τον Ραφίκ Τζεμπούρ που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη με "σεντερφορίσια" εκτέλεση. Το γρήγορο γκολ ανάγκασε τους γηπεδούχους να βγουν μπροστά, με αποτέλεσμα να αφήσουν αρκετούς κενούς χώρους, τους οποίους κι εκμεταλλεύτηκαν οι "κιτρινόμαυροι" στο έπακρο.

ΑΕΛ: Πατσογιώργος, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Σουλιώτης, Μανακούσιος, Χάμος, Λαμπρόπουλος (62' Ναγιάρ), Ροβίθης, Πάτο, Κουτσιανικούλης (62' Μπόγιοβιτς), Καμπλιώνης (66' Μασούρας).

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Σιμόες (58' Φαγέ), Κορδέρο, Βάργκας, Πλατέλλας (72' Βασιλαντωνόπουλος), Μπουονανότε (76' Μάνταλος), Τζεμπούρ.

Δείτε τη ΓΚΟΛΑΡΑ του Μπουονανότε

To live της αναμέτρησης

19:07
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο "AEL FC Arena" μεταξύ της Λάρισας και της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.
19:10
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ: Πατσογιώργος, Νικολακάκης, Κοντοχρήστος, Σουλιώτης, Μανακούσιος, Χάμος, Λαμπρόπουλος, Ροβίθης, Πάτο, Κουτσιανικούλης, Καμπλιώνης.
ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Κορδέρο, Βάργκας, Πλατέλλας, Μπουονανότε, Τζεμπούρ.
19:10
Στον πάγκο για τους "βυσσινί": Καβουσάκης, Μασούρας, Ναγιάρ, Κρητικός, Μπόγιοβιτς, Κομεσίδης.
19:11
Αναπληρωματικοί για την "Ένωση": Ντούνης, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Φαγέ, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.

19:13
Οι δύο ομάδες έχουν πάρει την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου και θα "κονταροχτυπηθούν" για την πρώτη θέση του ομίλου.
19:14
Η ΑΕΛ θέλει μόνο νίκη, γιατί σε περίπτωση ισοπαλίας η ΑΕΚ έχει προβάδισμα λόγω καλύτερης επίθεσης.
19:14
Η διάταξη της ΑΕΚ:
19:15
Μπράνκο Μιλοβάνοβιτς και Βασίλης Δημητριάδης λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού.
19:18
Nα θυμίσουμε πως η αναμέτρηση διεξάγεται "κεκλεισμένων των θυρών" λόγω τιμωρίας της ΑΕΛ.
19:19
"Πηγαδάκια" μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
19:22
Την προηγούμενη αγωνιστική, η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο "AEL FC Arena", ενώ η ΑΕΚ συνέτριψε με 6-0 τον Πανελευσινιακό στο ΟΑΚΑ.
19:28
Οι πάικτες των δύο ομάδων εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο.
19:28
Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού.
19:29
Αρχηγοί των δύο ομάδων οι Λαμπρόπουλος και Κορδέρο.
19:30
Όλα έτοιμα για να αρχίσει η αναμέτρηση.
19:30
1' Έναρξη του παιχνιδιού.
19:31
1' Σουτ του Λαμπρόπουλου, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.
19:33
Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.
19:36
5' Ωραία συνεργασία του Βάργκας, με τον Μπουονανότε, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα. Στη συνέχεια της φάσης ο Τζεμπούρ δοκίμασε το ανάποδο ψαλίδι, όμως η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, αφού ο Αλγερινός ήταν σε θέση οφσάιντ.
19:37
8' Σουτ του Πάτο, άστοχο.
19:39
9' Νέο σουτ, από τον Κουτσιανικούλη αυτή τη φορά, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
19:42
12' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Κορδέρο έβγαλε πλάγια στον Πλατέλλα, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Πατσογεώργος μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
19:43
13' Κάκη σέντρα-σουτ από τον Μπουονανότε, η μπάλα άουτ.
19:43
Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ πιέζουν ψηλά και προσπαθούν να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος των αμυντικών της ΑΕΛ.
19:47
17' Ασυνεννοησία του Βάργκας με τον Τζεμπούρ, με συνέπεια το σουτ του πρώτου να κοντράρει στα πόδια του Αλγερινού επιθετικού.
19:47
17' ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ ανοίγει τον σκορ με τον Τζεμπούρ!
19:48
Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά κι ο Τζεμπούρ με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πατσογεώργου!
19:50
20' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Πάτο βρέθηκε απέναντι στον Ανέστη, έκανε το πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια!
19:52
Η ΑΕΛ πιέζει για την ισοφάριση.
19:55
25' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Μπουονανότε έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Πατσογεώργου!
19:56
26' Νέα κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Τζανετόπουλο, λίγο άουτ.
19:57
Κατοχή: 43% - 57%
20:00
30' Nέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Μπουονανότε εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κατέληξε στον Βάργκας που δεν κατάφερε να σουτάρει. Στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Τζανετόπουλου πέρασε πάνω από την εστία του Πατσογεώργου.
20:04
Η ΑΕΚ έχει ξεκάθαρα το μομέντουμ. Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου απειλεί διαρκώς, ενώ παράλληλα δεν δέχεται φασεις.
20:05
35' Δύο δοκάρια στην ίδια φάση για την ΑΕΚ! Ο Μπουονανότε εκτέλεσε το φάουλ, ο Σοϊλέδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Βάργκας από πλεονεκτική θέση έστειλε εκ νέου την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
20:07
37' O Χάμος ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
20:10
40' Ο Καμπλιώνης έκανε την προβολή, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε την μπάλα.
20:11
41' ΓΚΟΛ! 2-0 η ΑΕΚ με τον Μπουονανότε! Ο Αργεντινός ελίχθηκε πολύ όμορφα μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ με το δεξί και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πατσογεώργου!
20:12
43' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Μπουονανότε σέντρα από αριστερά, ο Τζεμπούρ έκανε την καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Πατσογεώργος απέκρουσε εντυπωσιακά!
20:16
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.
20:31
46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
20:32
47' Ο Λαμπρόπουλος εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:34
48' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Βάργκας βρέθηκε απέναντι στον Πατσογεώργο, ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Σιμόες, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΛ αρνήθηκε το γκολ!
20:37
51' Κίτρινη κάρτα στον Λαμπρόπουλο (ΑΕΛ).
20:40
54' Απίστευτο γκολ από τον Ντιέγκο Μπουονανότε! Ο Αργεντινός πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Λαμπρόπουλου, απέφυγε τον Χάμο και με όμορφο πλασέ με το δεξί έστειλε την μπάλα στο αριστερό "Γ" του Πατσογεώργου!
20:43
Πλέον, η ΑΕΚ θα πρέπει να... αυτοκτονήσει για να χάσει την πρώτη θέση.
20:44
58' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Φαγέ στη θέση του Σιμόες.
20:48
62' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Οι Μπόγιοβιτς, Ναγιάρ στη θέση των Κουτσιανικούλη και Λαμπρόπουλου.
20:52
66' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μασούρας στη θέση του Καμπλιώνη.
20:54
Κατοχή: 41% - 59%
20:55
Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΛ. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.
20:57
72' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας εκτός, ο Βασιλαντωνόπουλος εντός.
21:02
76' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος στη θέση του Μπουονανότε.
21:06
Η ΑΕΛ πιέζει στα τελευταία λεπτά για τη μείωση του σκορ, αλλά οι παίκτες του Πογέτ διαχειρίζονται εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα.
21:11
85' Ωραία συνεργασία του Τζεμπούρ με τον Μάνταλο, ο οποίος έκανε το γύρισμα μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά δεν υπήρξε κανείς να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
21:13
88' ΓΚΟΛ! 4-0 η ΑΕΚ με τον Βάργκας! Ο Βενεζουελάνος μπήκε μέσα στην περιοχή και με όμορφο πλασέ νίκησε τον Πατσογεώργο!
21:14
89' ΓΚΟΟΟΛ! 5-0 η ΑΕΚ! Ο Μάνταλος βγήκε απέναντι στον Πατσογεωργό και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
21:20
93' Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της ΑΕΛ και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου.