Κοζάνη-Παναθηναϊκός 0-5

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό και δίχτυα στην Κοζάνη (5-0) και προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου μαζί με τους Ηρακλή, Καβάλα, Πανσερραϊκό, Διαγόρα και ΠΑΣ Γιάννινα.

Με τον Νίκο Νιόπλια να προτιμά στην αρχική ενδεκάδα πολλούς από τους λεγόμενους βασικούς, όπως τον Τζιμπρίλ Σισέ, οι πράσινοι βρήκαν από νωρίς τη λύση στο γκολ και έβαλαν τις βάσεις για να τσεκάρουν το εισιτήριο της επόμενης φάσης. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Σισέ και στο 42ο λεπτό ο Γκοβού “καθάρισαν” τη νίκη-πρόκριση μετατρέποντας την -ούτως ή άλλως- εύκολη αναμέτρηση σε τυπική διαδικασία.

Βέβαια, στο μεσοδιάστημα των δύο τερμάτων ο Παναθηναϊκός έβγαλε πολλά από τα μειονεκτήματά του στο βαρύ -ελέω βροχής- αγωνιστικό χώρο της Κοζάνης. Οι ακίνδυνοι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια αβίαστα λάθη του τριφυλλιού και ανάγκασαν τον Καρνέζη σε δύο σωτήριες επεμβάσεις.

Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος η Κοζάνη ήταν ακίνδυνη και ο Παναθηναϊκός σκόραρε κατά βούληση. Σαριέγκι και Χριστοδουλόπουλος (δύο, το ένα με πέναλτι) εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ στο 0-5, ΄το οποίο αποτυπώνει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Στα θετικά του Παναθηναϊκού η επανεμφάνιση του Σιντνέ Γκοβού και του Αντώνη Πετρόπουλου (ο οποίος αντικατέστησε τον Γάλλο) και τα δύο γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, στα αρνητικά το πελάγωμα της άμυνας απέναντι σε μία ομάδα που δεν είχε την οντότητα για να απειλήσει τους κατόχους του κυπέλλου.

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ:

6ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Σισέ με την πλάτη στο τέρμα, γυρίζει και σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βούρα!

14ο λεπτό: Σουτ του Μαρκόπουλου, ο Καρνέζης δεν δυσκολεύεται να μπλοκάρει.

33ο λεπτό: Σουτ του Γκαρσία, ο Βούρας μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

34o λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Κοζάνη. Μετά από ανόητο λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Γκόβας κάνει το σουτ, αλλά ο Καρνέζης διώχνει με υπερένταση.

42ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Γύρισμα του Σισέ από τα αριστερά, ο Βούρας προσπαθεί να διώξει, όμως δίνει ασίστ στον επερχόμενο Γκοβού, ο οποίος πλασάρει από κοντά για το 0-2.

50ο λεπτό: πειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκόβα, ο Ζίσκας έκανε την προβολή, όμως ο Καρνέζης θα διώξει τον κίνδυνο.

53ο λεπτό: Ωραία σέντρα του Σισέ από τα δεξιά, ο Πετρόπουλος θα πεταχτεί και θα πιάσει την κεφαλιά, όμως ο Μπούρας θα διώξει εντυπωσιακά.

59ο λεπτό: Πλασαριστό σουτ του Δημούτσου από κοντά, η μπάλα λίγο άουτ!

70ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Σαριέγκι σε θέση φορ πλασάρει αριστοτεχνικά και κάνει το 0-3!

74ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Χριστοδουλόπουλος σούταρε εκτός περιοχής, ο Βούρας προσπαθεί να διώξει, όμως η μπάλα καταλήγει στην εστία του.

77ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Μαυρίας κέρδισε πέναλτι, ο Χριστοδουλόπουλος το εκτέλεσε εύστοχα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-5!

Κοζάνη: Βούρας, Τσαπούδης, Τραυλός, Νικρατσιάν, Κάλφας, Ζίσκας (64' Μπάκανος), Πελέκας (79' Πάλλας), Κυριακίδης, Μαρκόπουλος, Παπαδόπουλος, Γκόβας (73' Κωνσταντάρας).

Παναθηναϊκός: Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Σαριέγκι, Βύντρα, Ιωαννίδης, Σισέ (61' Χριστοδουλόπουλος), Γκοβού (46' Πετρόπουλος), Γκαρσία (73' Mαυρίας), Πλεσί, Δημούτσος, Μαρίνος.