ΠΑΣ Γιάννινα – Εργοτέλης 1-0

Ο ΠΑΣ έγινε η δεύτερη ομάδα της Football League που κερδίζει το εισιτήριο για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος (μετά τον Εθνικό Αστέρα), αποκλείοντας τον Εργοτέλη. Το γκολ πουέκρινε την αναμέτρησησημείωσε ο Ιμπραΐμα Μπακαγιόκο στο 44ο λεπτό. Οι Κρητικοί, που τελείωσαντο ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λεάλ στο 92',είχαν δοκάρι στο 83' με τον Ορφανό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε υπό βροχήν και ίσως αυτός ο παράγοντας να έπαιξε τον ρόλο του στο μέτριο θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος και δημιούργησε κάποιες φάσεις μπροστά από την εστία του Δασκαλάκη, ενώ αντίθετα ο Εργοτέλης προσπάθησε να επιτεθεί με ένα άναρχο παιχνίδι, υποπίπτοντας σε σωρεία λαθών στο χώρο του κέντρου.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους "ταύρους" έγινε στο 15' όταν σε εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκούφαλης πήρε την μπάλα από τον Μπακαγιόκο, σούταρε εντός περιοχής αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε με τα πόδια.

Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 44ο λεπτό, όταν ο Μπακαγιόκο έγινε αποδέκτης μιας σέντρας του Κυριάκου από τα αριστερά και με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Δασκαλάκη.

Χωρίς πολλές συγκινήσεις κύλησε και το πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου, παρά τις αλλαγές που έκανε ο Νίκος Καραγεωργίου για να φρεσκάρει την ομάδα του.

Η πρώτη... υποψία φάσης στην επανάληψη έγινε στο 63ο λεπτό όταν σε γύρισμα του Γιαλούση, η μπάλα λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα του εξερχόμενου Δασκαλάκη και να γίνει το 2-0 με αυτογκόλ! Τελικά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 78ο λεπτό ο Εργοτέλης έκανε ουσιαστικά την πρώτη του καλή φάση με τον Φραγκουλάκη, ο οποίος σούταρε με το αριστερό, ο Σικαλιάς απέκρουσε ασθενώς και ο Πάντως έδιωξε.

Οι Κρητικοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στο 83', όταν ο Ορφανός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, ο ΠΑΣ δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλό του, ενώ το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η αποβολή του Λεάλ στο 92ο λεπτό, όταν όλα είχαν πια τελείωσει για τον Εργοτέλη.

ΠΑΣ Γιάννινα: Σικαλιάς, Ντάσιος, Πάντος, Κώτσιος, Βάντερσον, Τζημόπουλος, Ανδράλας (73' Κεϊτά), Κυριάκος (90' Λουίς), Ντε Βινσέντι (84' Στάθης), Σκούφαλης, Μπακαγιόκο

Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Σασιασβίλι, Βίσιο (46' Ρουμπάκης), Χίμπλιγκερ, Χίμπλιγκερ, Γιαλούσης, Σαρρής, Μπέτο, Φραγκουλάκης, Καρέλης (46' Ρομάνο), Βερπακόφσκις (58' Λεάλ), Ορφανός.

Διαιτητής: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Βασιλειάδης (Μακεδονίας), Ντάλλας (Αθηνών)