Καλλιθέα-ΟΦΗ 0-1

Ένας μέτριος ΟΦΗ λυτρώθηκε με την κεφαλιά του Ζορό στο 94' και απέδρασε από το "Ελ Πάσο". Το 1-0 δίνει στους Κρητικούς ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Μετά το δυνατό ξεκίνημα του ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να μπουν στο κλίμα του αγώνα, δεν απείλησαν -ούτε απειλήθηκαν- και πέταξαν στα σκουπίδια ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Στο β' μέρος, όμως, παρουσιάστηκαν πιο δυνατοί και -κυρίως- πιο ορεξάτοι. Εχασαν τη μεγάλη ευκαιρία του 58' όταν ο Φραγκουλάκης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Κουτσιανικούλης με σουτ άουτ, ενώ έκλεισαν την Καλλιθέα στα καρέ της.

Τελικά λυτρώθηκαν στις καθυστερήσεις από τον παίκτη που άθελά του δημιούργησε τη μοναδική ευκαιρία της Καλλιθέας, όταν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ. Ο λόγος για τον Ζορό, ο οποίος στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε με κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Καλλιθέα (Κριστόφ Βαζέχα): Κατσούλης, Μουσταφίδης, Παγώνης, Καλαμιώτης, Φερέιρα, Φαγιέ (54' λ.τ Σταύρου), Κατσικογιάννης, Φαμπρίς, Ατματζίδης, Πούλγκα (73' Καραλής), Γκαλάν (46' Χαϊκάλης).

ΟΦΗ (Παύλος Δερμιτζάκης): Φερνάντεζ, Τριποτσέρης, Ζορό, Μονιάκης, Παπάζογλου, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Περογαμβράκης, Φραγκουλάκης, Ογιος (50' Κουτσιανικούλης), Στάθης.