Πανιώνιος - Εργοτέλης 1-0

Με γκολ του Τάσου Μπακασέτα ο Πανιώνιος διπλασίασε τις νίκες του στο ζευγάρωμα με τον Εργοτέλη και με το 1-0 στη Νέα Σμύρνη πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Μπακασέτας Πανιώνιος Εργοτέλης

Ο Πανιώνιος έγινε η έκτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Το 1-0 επί του Εργοτέλη στη Νέα Σμύρνη ήρθε να προστεθεί στο αντίστοιχο αποτέλεσμα του αγώνα στο Ηράκλειο και να σφραγίσει την πρόκριση των "κυανέρυθρων", οι οποίοι με δύο νίκες επιβεβαίωσαν το ρόλο του φαβορί στο ζευγάρι με τους "κιτρινόμαυρους".

Από το 21' κιόλας ήταν ξεκάθαρο ποια ομάδα θα συνεχίσει στη διοργάνωση. Ο Τάσος Μπακασέτας σούταρε από απόσταση, βρήκε δίχτυα και ο Εργοτέλης έπαψε να πιστεύει ότι μπορεί να πετύχει την ανατροπή.

Όσο σοβαρή χρειαζόταν η εμφάνιση του Πανιωνίου, το σκορ θα μπορούσε να είναι πιο ευρύ, αν ο Ανσαριφάρντ ήταν πιο γρήγορος στην εκτέλεσή του. Ανεξάρτητα πάντως από την αδυναμία του Ιρανού να σκοράρει, η ροή του αγώνα δεν μεταβλήθηκε και η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη μπήκε στην 8άδα.

Πανιώνιος: Γιαννιώτης, Τασουλής, Χατζηϊσαΐας, Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Χαλκιαδάκης (89' Πινιώτης), Σιώπης, Βιγιάλμπα, Καθάριος (77' Κόρμπος), Ανσαριφάρντ (72' Καραμάνος), Μπακασέτας

Εργοτέλης: Δερμιτζάκης, Γιαλούσης, Πίτσος, Κυριακόπουλος, Ρέντζας, Αυγενικού (68' Φουκαράκης), Μπουρσέλης, Κούρτι (46' Γαρεφαλάκης), Κούτρης, Δωματάς (72' Καμαρά), Μάνος

14:50
Καλησπέρα φίές και φίλοι. Ο Πανιώνιος υποδέχεται τον Εργοτέλη στη Νέα Σμύρνη, στη ρεβάνς του 0-1 στο Παγκρήτιο. Οι "κυανέρυθροι" έχουν το πάνω χέρι για πρόκριση, κάτι που μένει να αποτυπωθεί και στην πράξη. Θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης, με "φόντο" το εισιτήριο για τους "8".
14:57
Σε λίγο θα έχουμε και τις συνθέσεις του αγώνα.
14:58
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Γιαννιώτης, Τασουλής, Χατζηϊσαΐας, Οικονόμου, Αργυρόπουλος, Χαλκιαδάκης, Σιώπης, Βιγιάλμπα, Καθάριος, Ανσαριφάρντ, Μπακασέτας.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σταύρος Λαμπράκης): Δερμιτζάκης, Γιαλούσης, Πίτσος, Κυριακόπουλος, Ρέντζας, Αυγενικού, Μπουρσέλης, Κούρτι, Κούτρης, Δωματάς, Μάνος.
Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)
Βοηθοί: Γρεβένης (Χαλκιδικής), Μερκενίδης (Μακεδονίας)
15:02

1'

Ξεκίνησε το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη.
15:05
Έτσι παίζει ο Πανιώνιος.
15:05
Και έτσι ο Εργοτέλης.
15:08

6'

Πρώτη καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Ο Χαλκιαδάκης σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά υπό την πίεση του Ρέντζα έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.
15:10

9'

Ο Εργοτέλης έχει δώσει χώρο στον Πανιώνιο.
15:11

10'

Κίτρινη κάρτα στον Πίτσο για χέρι.
15:13

12'

Απολυτη η υπεροχή του Πανιωνίου σε αυτά τα πρώτα λεπτά της συνάντησης.
15:18
ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ: 71% ο Πανιώνιος, 29% ο Εργοτέλης.
15:23

21'

Ανοίγει το σκορ ο Πανιώνιος. Σουτ του Μπακασέτα μακριά έξω από την περιοχή, στα δίχτυα η μπάλα.
15:30

28'

Πρώτη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Η κεφαλιά του Δωματά πέρασε πάνω από το δοκάρι.
15:37

35'

Σουτ στην κίνηση από τον Μπακασέτα, η μπάλα πέρασε ψηλά πάνω από το δοκάρι.
15:39

36'

Σουτ από τον Κούτρι, μπλόκαρε σταθερά ο Γιαννιώτης.
15:44

42'

Κίτρινη κάρτα στον Καθάριο.
15:46

44'

Μεγάλη ευκαιρία που χάθηκε για τον Πανιώνιο. Ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε απέναντι στον Δερμιτζάκη, έκανε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ του Εργοτέλη έδιωξε σε κόρνερ.
15:47

45'

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
16:03

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
16:03

46'

ΑΛΛΑΓΗ για τον Εργοτέλη. Ο Γαρεφαλάκης αντί του Κούρτι.
16:06

47'

Δυνατό σουτ του Κυριακόπουλου, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιαννιώτης.
16:09

52'

Κίτρινη κάρτα στον Δωματά.
16:10

53'

Ο Ανσαριφάρντ από κοντά δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη.
16:16

59'

Μακρινό σουτ από τον Αυγενικού, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.
16:18

60'

Ο Καθάριος έχει τραυματιστεί και είναι εκτός γηπέδου.
16:19

62'

Δυνατό σουτ του Κυριακόπουλου μακριά έξω από την περιοχή, ελάχιστα άουτ η μπάλα.
16:25

68'

ΑΛΛΑΓΗ για τον Εργοτέλη. Αντί του Αυγενικού ο Φουκαράκης.
16:29

72'

ΑΛΛΑΓΗ για τον Πανιώνιο. Ο Καραμάνος αντί του Ανσαριφάρντ.
16:30

72'

ΑΛΛΑΓΗ για τον Εργοτέλη. Ο Καμαρά αντί του Δωματά.
16:33

77'

ΑΛΛΑΓΗ για τον Πανιώνιο. Ο Καθάριος εκτός, ο Κόρμπος στη θέση του.
16:35

78'

Λάθος απομάκρυνση του Γιαννιώτη, ο Μάνος σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.
16:44

85'

Χωρίς καμία αξιόλογη φάση τα τελευταία λεπτά.
16:45

88'

Κίτρινη στον Κυριακόπουλο.
16:46

89'

ΑΛΛΑΓΗ για τον Πανιώνιο. Ο Πινιώτης αντί του Χαλκιαδάκη.
16:48

90'+2'

Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.
16:50

93'

Σουτ του Σιώπη μέσα από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Δερμιτζάκης.
16:51
Τελικό αποτέλεσμα. Ο Πανιώνιος νίκησε 1-0 τον Εργοτέλη και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.