Πλατανιάς - Ατρόμητος 0-0

Ισόπαλη χωρίς σκορ έληξε η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ Πλατανιά και Ατρομήτου στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας. Όλα ανοιχτά πλέον στη ρεβάνς του Περιστερίου.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το απαραίτητο rotation έκανε τόσο ο Πλατανιάς όσο και ο Ατρόμητος στο μεταξύ τους ματς Κυπέλλου. Τραϊανός Δέλλας και Γιώργος Παράσχος άλλωστε θα συναντηθούν άλλες δύο φορές μέσα σε μία εβδομάδα (πρωτάθλημα-κύπελλο) επομένως θέλησαν να φρεσκάρουν κάπως τις ομάδες τους. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο από νωρίς, κατάφεραν να "μπλοκάρουν" τον Ατρόμητο.

Η πρώτη καλή στιγμή τους σημειώθηκε στο 20ο λεπτό με τον Γκνιάτιτς να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι και να στέλνει όμως τη μπάλα άουτ. Οι Περιστεριώτες, οι οποίοι ήταν κακοί στο πρώτο μέρος, απείλησαν για πρώτη φορά στο 41' με σουτ του Μπρίτο. Στην επανάληψη βελτιώθηκαν και στο 65' ο Ναπολεόνι λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ. Το σουτ όμως που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοκκαλά, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια. Τρία λεπτά αργότερα ο Πλατανιάς απάντησε με το σουτ του Ανγκούλο και τον Μπάρκα να διώχνει σε κόρνερ.

Αναμφίβολα η φάση του ματς ήρθε στο 71'. Ο Ανγκούλο εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα του Ατρομήτου, βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπάρκα, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός έπεφτε, με τις δύο ομάδες να κοιτούν στο φινάλε περισσότερο την άμυνά τους παρά την επίθεση. Το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι πλέον όλα θα "παιχτούν" στον επαναληπτικό του Περιστερίου.

O Κοκκαλάς έκανε την απόκρουση του ματς στο σουτ του Ναπολεόνι στο 65' και κράτησε το μηδέν για τον Πλατανιά.

Ο Ανγκούλο έχασε την σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα. Αν είχε σκοράρει στο 71' στο τετ-α-τετ με τον Μπάρκα τότε η ομάδα του θα είχε κάνει μεγάλο βήμα πρόκρισης.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα κακό ματς. Ο Ατρόμητος έδειξε να υστερεί σε ρυθμό, με την ομάδα του Δέλλα να μην αγωνίζεται και την αγωνιστική που μας πέρασε λόγω των κακών καιρικών στη Λιβαδειά. Επομένως με το 0-0 θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος. Αντίθετα ο Πλατανιάς μένει με την πίκρα. Η ομάδα του Παράσχου ήταν καλύτερη, είχε ευκαιρίες, όμως οι παίκτες του δεν ήταν αποτελεσματικοί.

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Κουλιμπαλί (46' Μαχαμάτ), Μπανανά, Σελίν, Σκαρντοβέλι, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς (66' Τσουράκης), Γκόμες (79' Πάγκαλος), Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης, Ανγκούλο

Ατρόμητος:Μπάρκας, Κούρος, Κοντοές, Λαζαρίδης, Ούμπιδες, Γοδόι (66' Λε Ταλέκ), Μπάλλας, Μπίτολο, Γκαρσία (73' Ουσέρο), Μπρίτο (87' Φυτανίδης), Ναπολεόνι.

Το LIVE

14:51
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του πρώτου αγώνα μεταξύ του Πλατανιά και του Ατρομήτου στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.
14:57
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
15:00
Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Σελίν, Σκαρντοβέλι, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς, Γκόμες, Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης, Ανγκούλο

Ατρόμητος: Μπάρκας, Κούρος, Κοντοές, Λαζαρίδης, Ούμπιδες, Γοδόι, Μπάλλας, Μπίτολο, Γκαρσία, Μπρίτο, Ναπολεόνι.
15:00
Σέντρα στο ματς!
15:00
2' Πρώτη φάση για τον Πλατανιά. Κεφαλιά του Γκόμες από σέντρα του Ανγκούλο, η μπάλα άουτ.
15:02
Στον πάγκο για τον Πλατανιά: Κασωτάκης, Δημήτρης, Μενδρινός, Μαχαμάτ, Τσουράκης, Πάγκαλος, Ζίκο

Στον πάγκο για τον Ατρόμητο: Γκορμπούνοφ, Φυτανίδης, Ουσέρο, Μαρσελίνιο, Λε Ταλέκ, Μπαστακός, Λημνιός
15:05
5' Έχει ξεκινήσει καλύτερα ο Πλατανιάς. Δέχονται πίεση οι παίκτες του Δέλλα.
15:08
8' Ακόμη δεν έχει καταφέρει ο Ατρόμητος να φανεί απειλητικός. Ελέγχει ο Πλατανιάς.
15:13
15' Κίτρινη κάρτα στον Στανισάβλιεβιτς.
15:14
15' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα υπέρ του Ατρομήτου.
15:14
Σεντράρει ο Ούμπιδες, διώχνει με το κεφάλι ο Μπανανά.
15:18
20' Καρφωτή κεφαλιά του Γκνιάτιτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπάρκα!
15:22
Στο χορτάρι ο Κοντοές που δείχνει να έχει χτυπήσει σε σύγκρουση με τον Κουλιμπαλί.
15:24
Συνεχίζει κανονικά ο αμυντικός του Ατρομήτου.
15:27
28' Κόρνερ για τον Πλατανιά.
15:27
Διώχνει εύκολα ο Γοδόι.
15:31
33' Κόρνερ για τον Ατρόμητο αυτή τη φορά.
15:32
Ωραία η εκτέλεση του Πίτου Γκασία, διώχνει με το κεφάλι ο Μπανανά.
15:34
34' Κίτρινη κάρτα στον Γοδόι.
15:34
35' Κεφαλιά του Μπανανά εντός περιοχής, η μπάλα φεύγει άουτ.
15:39
40' Πέντε λεπτά μας χωρίζουν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Έχει πέσει ο ρυθμός με τον Πλατανιά να έχει την κατοχή και τον Ατρόμητο να μην μπορεί να δημιουργήσει ούτε μία φάση.
15:40
41' Πρώτο σουτ για τον Ατρόμητο στο ματς. Όμως ο Μπρίτο στέλνει τη μπάλα πολλά μέτρα μακριά από την εστία.
15:45
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος για το πρώτο ημίχρονο.
15:45
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης για το πρώτο ημίχρονο. Παραμένει το 0-0, με τον Πλατανιά όμως να είναι καλύτερος.
16:02
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
16:03
Με μια αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι. Ο Μαχαμάτ στη θέση του Κουλιμπαλί. Χωρίς αλλαγή ο Ατρόμητος.
16:04
50' Πίεση σε όλο το γήπεδο από τους παίκτες του Ατρομήτου.
16:12
55' Χωρίς κάποια φάση μέχρι στιγμής στο δεύτερο μέρος.
16:12
56' Αργός ο ρυθμός του αγώνα.
16:19
63' Έχει βελτιωθεί ο Ατρόμητος στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ακόμη δεν έχει απειλήσει την εστία του Κοκκαλά.
16:20
65' Σουτ του Ναπολεόνι, αποκρούει με τα πόδια ο Κοκκαλάς και κρατάει το μηδέν!
16:22
66' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Γοδόι και στη θέση του ο Λε Ταλέκ.
16:22
66' Αλλαγή και για τον Πλατανιά. Ο Τσουράκης στη θέση του Στανισάβλιεβιτς.
16:24
68' Σουτ του Ανγκούλο, αποκρούει ο Μπάρκας!
16:24
Αρχίζει και "ζεσταίνεται" το παιχνίδι.
16:25
70' Σουτ του Αποστολόπουλου, η μπάλα άουτ.
16:27
71' Μοναδική ευκαιρία χαμένη για τον Πλατανιά! Ο Ανγκούλο βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπάρκα όμως έστειλε τη μπάλα άουτ!
16:28
73' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Πίτου Γκαρσία, μέσα ο Ουσέρο.
16:35
79' Κλείνει τις αλλαγές ο Πλατανιάς. Εκτός ο Γκόμες, μέσα ο Πάγκαλος.
16:38
82' Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο! Ο Ναπολεόνι μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον Κοκκαλά να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
16:42
85' Kίτρινη κάρτα στον Σελίν.
16:43
Προσωρινή διακοπή στην αναμέτρηση με τον Πάγκαλο να είναι πεσμένος στο χορτάρι. Ο Μπρίτο καταλάθος κλώτσησε τη μπάλα στο πρόσωπό του και φαίνεται να του έχει ανοίξει η μύτη.
16:43
87' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός ο Μπρίτο, στη θέση του ο Φυτανίδης.
16:43
Ο Πάγκαλος θα συνεχίσει κανονικά το παιχνίδι.
16:46
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
16:48
90+2' Έχει πέσει πολύ ο ρυθμός. Δύο λεπτά μας χωρίζουν από τη λήξη.
16:49
90+3' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον.
16:49
90+4' Φάουλ για τον Ατρόμητο στα δεξιά. Ευκαιρία για μια σέντρα.
16:50
90+4' Μακρινό σουτ του Μπάλλα, όμως είναι άστοχο. Λογικά αυτή ήταν η τελευταία φάση.
16:51
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης! Το 0-0 είναι το τελικό σκορ, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για τη ρεβάνς του Περιστερίου.