Χανιά - Ολυμπιακός 1-4

Αν και δέχθηκε πρώτος γκολ, ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να νικήσει με 4-1 τα Χανιά στην Κρήτη και ουσιαστικά να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στους "16" του Κυπέλλου. Επανεμφανίστηκε με γκολ ο Μανιάτης.

Το...άγνωστο του σχήματος του Ολυμπιακού (χωρίς κλασικό φορ και με παίκτες που σπάνια έχουν παίξει μαζί) αποτελούσε ερωτηματικό ως προς τη λειτουργία του. Δεν πέρασαν παρά μόνο οκτώ λεπτά για να αποδειχθεί ότι αυτοί οι 11 δεν μπορούσαν να βρεθούν εύκολα μεταξύ τους, ο Γκέσιος σκόραρε εύκολα με το κεφάλι από γύρισμα συμπαίκτη του αφού καλυπτόταν. '

Στη συνέχεια όμως έγινε σαφές ότι η κλάση και η ποιότητα σε κάθε περίπτωση υπερισχύουν. Μπορεί χημεία μεταξύ των ένδεκα που χρησιμοποίησε ο Σίλβα να μην υπήρχε, ωστόσο ποδοσφαιριστές σαν τον Καμπιάσο μπορούν να λειτουργήσουν και χωρίς αυτήν. Μία προσποίηση του Αργεντινού στο 22' έκοψε στα δύο την άμυνα των Χανιών για να κάνει ο Ερνάνι το 1-1 (με το εξωτερικό παρακαλώ).

Η υπόθεση κλάση μίλησε και στο 40' όταν ο Κολοβός έκανε με πανέμορφο τρόπο το 1-2 για να ολοκληρώσει την ανατροπή του Ολυμπιακού. Είχε προηγηθεί μεγάλη πίεση και συντριπτικά ποσοστά κατοχής της μπάλας για τους πρωταθλητές που έφτασαν στο 72%.

Το αγωνιστικό κέφι του Ολυμπιακού διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα και στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά από τους πιο νεαρούς που θέλησαν να δείξουν πράγματα στον Μάρκο Σίλβα. Ο Πάρντο ήταν επίσης στους κεφάτους και μάλιστα είχε μία μεγάλη ευκαιρία μ' ένα ξερό σουτ στο 54' που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Πρίφτη.

Η είσοδος του Μανιάτη στο 80' και η πρώτη συμμετοχή του αρχηγού μετά το σοβαρό τραυματισμό του κόντρα στην ΑΕΚ πέρυσι έχει τη δική της σημειολογική αξία σε έναν αγώνα που δεν υπήρχε μεγάλο αγωνιστικό ενδιαφέρον. Και όχι μόνο επειδή ο Βοιωτός πέτυχε και γκολ (για το 1-4 στο 90') Ο Ολυμπιακός, πιο πριν, είχε συνεχίσει την πίεση και είχε πετύχει και τρίτο γκολ με τον Σεμπά στο 86'. Επαιξε στο τέλος και ο Πουλίδο που είχε μάλιστα και ένα ωραίο σουτ μόλις 10 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς.

Χανιά: Πρίφτης, Χατζηηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Μασάντο, Τσούτσης, Νικομανώλης Νύκταρης (60' Μπουζούκης), Γκέσιος (Μ. Νύκταρης), Δεινόπαπας (46' Λίτα, Ρίκκα

Ολυμπιακός: Καπίνο, Σαλίνο (72' Σάλιακας), Σιόβας, Αυλωνίτης, Τσιμίκας, Καμπιάσο (80' Μανιάτης), Ζντιέλαρ, Κολοβός, Πάρντο (86' Πουλίδο), Ερνάνι, Σεμπά.

Ο Πάρντο δεν σκόραρε αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία. Ηταν μακράν ο πιο δημιουργικός παίκτης του Ολυμπιακού έχοντας στο ενεργητικό του ασίστ, δοκάρι και μία εν γένει πολύ καλή παρουσία.

Aδύναμος Κρίκος

Αν μην τι άλλο είχε δύσκολο έργο. Η αμυντική γραμμή των Χανίων, και ειδικά οι πτέρυγες, δεν στάθηκε στο ύψος της περίστασης.

Το γρήγορο γκολ των Χανίων χάρισε κίνητρο στον Ολυμπιακό ο οποίος έπαιξε στη συνέχεια αρκετά καλά και αποτελεσματικά συνάμα. Κάποιους από αυτούς που δεν αγωνίζονται συχνά, όπως ο Κολοβός, μπόρεσαν να δείξουν πράγματα και να βάλουν σε κάποιες σκέψεις τον προπονητή τους. Ο Μανιάτης τέλος επέστρεψε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

16:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη του ματς ανέμεσα στον Α.Ο Χανίων και τον Ολυμπιακό για τους "16' του Κυπέλλου Ελλάδας.
16:41
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Καπίνο, Σαλίνο, Σιόβας, Αυλωνίτης, Τσιμίκας, Καμπιάσο, Ζντιέλαρ, Κολοβός, Πάρντο, Ερνάνι, Σεμπά.
16:46
Την αναμέτρηση διευθύνει ο Τάσος Σιδηρόπουλος από το σύνδεσμο Δωδεκανήσου.
16:50
Η σύνθεση των Χανίων: Πρίφτης, Χατζηηλιάδης, Παγώνης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Μασάντο, Τσούτσης, Νικομανώλης Νύκταρης, Γκέσιος, Δεινόπαπας και Ρίκκα
16:51
Στον πάγκο της κρητικής ομάδας βρίσκονται οι: Βλαχάκης, Διαμαντόπουλος, Λίτα, Σάντερσον, Μπουζούκης, Φιντικάκης και Μιχαλανδρέας Νύκταρης
16:51
Ο Μάρκο Σίλβα άφησε στον πάγκο τους: Χουτεσιώτη, Μανιάτη, Κασάμι, Σάλιακα, Πουλίδο, Ιντέγιε και Βούρο
16:59
Βοηθός του Σιδηρόπουλου στα Περιβόλια ο Δημήτρης Ζησιμόπουλος από το σύνδεσμο Πειραιά και ο Παναγιώτης Κασσαβέτης από τον αντίστοιχο της Αιτωλοακαρνανίας.
17:12
Έτοιμες οι δύο ομάδες να βγουν στον αγωνιστικό χώρο των Περιβολίων.
17:14
Βροχερός ο καιρός στα Χανιά.
17:16
Έτοιμα όλα για την έναρξη της αναμέτρησης.
17:18
O Ολυμπιακός είναι πρωτοπόρος της Super League, τα Χανιά στην 11η θέση της Football League.
17:19

1'

Σέντρα στα Περιβόλια.
17:21
Ευκαιρία για "ανάσες" από τον Μάρκο Σίλβα αλλά και για αποδείξεις από αρκετούς ποδοσφαιριστές στον Πορτογάλο τεχνικό.
17:23
Πιέζουν ψηλά οι "ερυθρόλευκοι" ώστε να εκβιάσουν το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων.
17:24

6'

Δεν υπάρχει κάποια μεγάλη φάση στο ματς, στα πρώτα αυτά δευτερόλεπτα.
17:25

7'

Φάουλ του Αυλωνίτη στον Δεινόπαπα.
17:26
Σύγχυση στην "ερυθρόλευκη" άμυνα, ο Σεμπά διώχνει σε κόρνερ.
17:28

8'

ΓΚΟΛ! Τα Χανιά ανοίγουν το σκορ με την κεφαλιά του Γκέσιου. Ο Δεινόπαπας πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Γκέσιος τη δεύτερη από κανονική θέση, παραβιάζοντας την εστία του Καπίνο.
17:29

11'

Ο Ρίκκα κόβει με φάουλ τον Κολοβό.
17:31
11'
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Πρίφτης αδυνατεί να μπλοκάρει την μπάλα, ο Καμπιάσο παίρνει το ριμπάουντ από κοντά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
17:35

16'

Ο Μάρκο Σίλβα φωνάζει στον Ερνάνι.
17:37

18'

Ο Πάρντο πιέζει αρκετά ψηλά από τα αριστερά. Δεν κάνει το ίδιο κι ο Ερνάνι από τα δεξιά.
17:39

20'

Κόρνερ του Ερνάνι, κεφαλιά - υπό πίεση είναι αλήθεια - του Αυλωνίτη, η μπάλα άουτ.
17:41

22'

ΓΚΟΛ! Ο Σεμπά βγάζει στον Καμπιάσο, αυτός κάνει την προσποίηση κι αφήνει την μπάλα κάτω από τα πόδια. Ο Ερνάνι βρίσκεται στα αριστερά, κάνει το σουτ με το αριστερό και με τη βοήθεια και της κόντρας νικά τον Πρίφτη και ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό.
17:44

25'

Φάουλ του Σαλίνο στον Γκέσιο.
17:45

26'

Σουτ του Κολοβού, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πρίφτη.
17:47
O καιρός στα Χανιά:
17:48

29'

Σουτ του Σεμπά, η μπάλα στα χέρια του Πρίφτη.
17:50
Ο Γκέσιος, μόλις, έχει ανοίξει το σκορ:
17:51
Λειτουργεί καλύτερα ο Ολυμπιακός με τον Σεμπά δεξιά και τον Ερνάνι αριστερά.
17:53

34'

Δυνατή πάσα του Πορτογάλου στον Βραζιλιάνο. Μαζεύει ο Πρίφτης.
17:54
Ο Μάρκο Σίλβα δίνει συγχαρητήρια σε Τσιμίκα και Ζντιέλαρ.
17:54
Το αξίζουν, άλλωστε οι νεαροί.
17:56

38'

Σουτ του Τσούτση, η μπάλα έξω από αριστερό δοκάρι του Καπίνο.
17:57

38'

Οφσάιντ ο Σεμπά.
17:59

40'

ΓΚΟΛ! Ο Σεμπά τροφοδοτεί μέσα στην περιοχή τον Κολοβό κι αυτός με εκπληκτική ενέργεια, περνά δύο αντιπάλους και νικά τον Πρίφτη. Χανιά - Ολυμπιακός 1-2.
18:00
Εδώ, ο Ερνάνι είχε ισοφαρίσει μερικά λεπτά νωρίτερα:
18:02

44'

Κάρτα στον Δεινόπαπα για σκληρό φάουλ στον Ζντιέλαρ.
18:04

45'

Ο Τσούτσης κάνει το 1-2 με τον Παγώνη, αλλά το σουτ του δευτέρου περνά ψηλά άουτ.
18:05
Ημίχρονο στα Περιβόλια. Χανιά - Ολυμπιακός 1-2. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με την κεφαλιά του Γκέσιου αλλά οι "ερυθρόλευκοι" έφθασαν στην ανατροπή με το σουτ του Ερνάνι και την ατομική προσπάθεια του Κολοβού.
18:06
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:
18:20
Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Λίτα στη θέση του Δεινόπαπα.
18:22

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στα Περιβόλια.
18:22

46'

Κερδίζει κόρνερ ο Ολυμπιακός, μετά την προσπάθεια του Κολοβού.
18:23

47'

Φιλόδοξη προσπάθεια του Καμπιάσο με ανάποδο ψαλίδι, αλλά η μπάλα στα χέρια του Πρίφτη.
18:27
Ο σκόρερ του δευτέρου γκολ του Ολυμπιακού:
18:29

52'

Εξαιρετικός ο Καμπιάσο. Όχι ότι περίμενουμε αυτό το ματς για να διαπιστώσουμε την εγνωσμένη ποιότητά του.
18:31

54'

Ο Τσιμίκας κάνει εξαιρετικό γύρισμα από τα αριστερά όπου βρίσκετα, η μπάλα φθάνει στον Πάρντο στα δεξιά αλλά η πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Πρίφτη
18:34
Ετοιμάζει αλλαγή ο Λυρώνης για τα Χανιά.
18:36

60'

Κι ο Μάρκο Σίλβα, σκέφτεται τις επόμενες κινήσεις του.
18:37

60'

Ο Νικομανώλης Νύκταρης δίνει τη θέση του στον Μπουζούκη.
18:40
Εντυπωσιακή φωτογραφία από την εναέρια μονομαχία μεταξύ Τσούτση και Καμπιάσο:
18:41

65'

Έχει ανέβει κι ο Σαλίνο αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο.
18:43

66'

Εκπληκτική ενέργεια του Ερνάνι, κάνει το σουτ αλλά μετά την απομάκρυνση του Πρίφτη δεν βρίσκεται κανείς "ερυθρόλευκος" να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
18:44
Φάουλ του Σεμπά στον Μπριλάκη. Ιδιαίτερα εκνευρισμένος ο παίκτης των Χανίων.
18:46

69'

Οφσάιντ ο Πάρντο.
18:46

70'

Σουτ του Κολοβού, απομακρύνει ο Πρίφτης.
18:48

72'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σάλιακας αντί του Λεάντρο Σαλίνο.
18:48

72'

Αρχηγός ο Εστέμπαν Καμπιάσο.
18:50

74'

Ενδεχομένως αναγκαστική η αποχώρηση του Σαλίνο, έχει τοποθετηθεί πάγος στο πόδι του Βραζιλιάνου μπακ.
18:53
Ο Μάρκο Σίλβα με αρκετές φωνές σήμερα:
18:54

77'

Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Μιχαλανδρέας Νύκταρης στη θέση του σκόρερ, Γκέσιου.
18:55

79'

Ατομική προσπάθεια από τον Σεμπά, ο Πρίφτης προλαβαίνει τον Βραζιλιάνο.
18:56
Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μανιάτης επιστέφει στους αγωνιστικούς χώρους και παίρνει τη θέση του Καμπιάσο. Παίρνει και το περιβραχιόνιο από τον Αργεντινό.
18:58
Ο Γιάννης Μανιάτης δεν έχει παίξει σε επίσημο ματς μετά το σοβαρό τραυματισμό του στο ματς με την ΑΕΚ για την περυσινή σεζόν του Κυπέλλου Ελλάδας. Πάντως το μέλλον του στους "ερυθρολεύκους" μοιάζει επισφαλές.
19:00
Ο Κολοβός με την μπάλα:
19:01
Κι ο Άλαν Πουλίδο θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Σεμπά:
19:03

86'

ΓΚΟΛ! Ο Σεμπά βγαίνει τετ-α-τετ με τον Πρίφτη και με επιτόπια προσποίηση τον περνά και σκοράρει. Χανιά - Ολυμπιακός 1-3.
19:03

87'

Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πουλίδο περνά στη θέση του Πάρντο.
19:04

87'

Ο Μεξικανός στην πρώτη του επαφή με την μπάλα παραλίγο να σκοράρει. Το σουτ περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πρίφτη.
19:05
Έχει ξεκαθαρίσει το ματς και κατα πολύ και η πρόκριση.
19:07

90'

ΓΚΟΛ! Ο Γιάννης Μανιάτης κάνει το καλύτερο δώρο στον εαυτό του για την ονομαστική εορτή του και σκοράρει. Χανιά - Ολυμπιακός 1-4.
19:08

91'

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
19:11
Τέλος της αναμέτρησης στα Περιβόλια. Ο Ολυμπιακός νικά 4-1 τα Χανιά. Το γκολ των Κρητικών ο Γκέσιος, αυτά του Ολυμπιακού οι Ερνάνι, Κολοβός, Σεμπά και Μανιάτης. Ο τελευταίος κατά την επιστροφή του σε επίσημο ματς μετά τον τραυματισμό του κατά την περυσινή σεζόν.