ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (VIDEO)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα σόκαρε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Δικέφαλος απειλείται με πρόωρο αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου. Ο Τζιόλης απάντησε στο γκολ του Ιλιτς, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε και ο ΠΑΟΚ έμεινε στον 1 βαθμό σε δύο αγώνες.

Ο Αναστασιάδης παρέταξε τους θεωρητικά βασικούς παίκτες του, σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα Κυπέλλου, κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, με μοναδική εξαίρεση τον Μάρτενς αντί του Μακ στις πτέρυγες της επίθεσης. Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα είχε την κατοχή μπάλας, όμως, δεν κατάφερνε να δημιουργεί κινδύνους. Στο 8' ο Κάτσε ελίχθηκε, σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Γιαννιώτης, στην πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού.

Ο Τζιόλης στο 15' απείλησε με κοντική κεφαλιά, που εξουδετέρωσε με υπερένταση ο Γιαννιώτης, ενώ στο 16' και στο 17' ένα σουτ του Τζιόλη και ένα του Κάτσε, αντίστοιχα, πέρασαν για λίγο άουτ. Στο 19' ο Ρατς βρήκε τον Μάρτενς εντός περιοχής, αλλά ο Βέλγος σούταρε απελπιστικά άστοχα, την ώρα που ο ΠΑΣ δεν έβρισκε τρόπους να κάνει επιθετικά αισθητή την παρουσία του.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, προηγήθηκαν στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα. Σε αντεπίθεση στο 23', ο Γιάκος έσπασε με το κεφάλι την μπάλα στον Ιλιτς, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι νίκησε με πλασέ τον Γλύκο. Στο 29' ο Κατσικάς ζύγισε την μπάλα, σούταρε, αλλά δεν ευστόχησε για ελάχιστα εκατοστά και στο 31' ο Μάρτενς σέντραρε, ο Αθανασιάδης πήρε την κεφαλιά, όμως, η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι. Η επόμενη ευκαιρία του ΠΑΟΚ καταγράφηκε στο 39', όταν ο Κίτσιου σέντραρε συρτά, όμως, το πλασέ του Μάρτενς ήταν χλιαρό, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Γιαννιώτης.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αναστασιάδης αντικατέστησε τον... “αόρατο” Μάρτενς, με τον Φάνη Τζανδάρη. Ο ΠΑΟΚ πίεζε τον ΠΑΣ και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά μία κεφαλιά του Τζιόλη και ένα σουτ του Τζανδάρη, μέχρι το 50', δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τον Δικέφαλο. Ο Αυγενικού στο 54' δοκίμασε το πόδι του, χωρίς, ωστόσο, να βρει στόχο, και στο 57' ο Τζιόλης ισοφάρισε. Ο Τζανδάρης πάσαρε στον έμπειρο μέσο στο ύψος της περιοχής και αυτός με καλοζυγισμένο σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γιαννιώτη. Στο 67' ο Κάτσε είδε εκτός θέσης τον Γιαννιώτη, αλλά το σουτ του νεαρού μέσου κόντραρε σε σώματα και στο 69' ο Τζιόλης έβγαλε με γυριστή κεφαλιά τον Αθανασιάδη απέναντι από τον πορτιέρο του ΠΑΣ, όμως, ο τελευταίος κατάφερε να αποκρούσει το πλασέ του επιθετικού του ΠΑΟΚ.

Στο 86' ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε με κεφαλιά από το ένα μέτρο να βάλει τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού, στην τελευταία ευκαιρία του Δικεφάλου για να πάρει το ματς.