1η φάση: Πρόκριση για Ηρακλή Ψαχνών και Ολυμπιακό Βόλου

Δραματική πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε το Σάββατο ο Ηρακλής Ψαχνών που νίκησε 2-1 στην παράταση το μαχητικό Παναιγιάλειο στην Εύβοια, ενώ λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε 2-0 της Παναχαϊκής.

Στην παράταση κρίθηκε η πρώτη εφετινή αναμέτρηση της διοργάνωσης μεταξύ του Ηρακλή Ψαχνών και του Παναιγιάλειου, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν 2-1 με γκολ του Μπακομήτρου στο 117'.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν στο 34' με γκολ του Τσιμότζι. Ο Παναιγιάλειος τα έδωσε όλα για το γκολ της ισοφάρισης και δικαιώθηκε για την προσπάθειά του στο 73' όταν ο Γκούμας έγραψε το 1-1 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες, σαφώς κουρασμένες, δεν είχαν δυνάμεις ωστόσο ο Ηρακλής βρήκε τον τρόπο να κάνει το 2-1 στο 117' και να στείλει την ομάδα του στην επόμενη φάση.

Στο ντέρμπι της ημέρας ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν καλύτερος και νίκησε 2-0 την Παναχαϊκή στο ΕΑΚ Βόλου. Οι γηπεδούχοι άρχισαν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι αφού μόλις στο 8' ο Γκούρμα άνοιξε το σκορ. Τα λεπτά περνούσαν χωρίς η Παναχαϊκή να μπορεί να απειλήσει και τελικά ο Ολυμπιακός πέτυχε και δεύτερο γκολ, στο 88' με τον Κατσίκη.

Ο αγώνας του Απόλλωνα Καλαμαριάς με την Ζάκυνθο δεν διεξήχθη με υπαιτιότητα της ομάδας του Ιονίου, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να πάρουν την πρόκριση στα χαρτιά.

Σάββατο (14/9)

6. Ηρακλής Ψαχνών - Παναιγιάλειος (16.30, OTE TV 4)
12. Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος 3-0 (α.α.)
2. Ολυμπιακός Βόλου - Παναχαϊκή (19.00, OTE
16:34
Ο αγώνας του Απόλλωνα Καλαμαριάς με την Ζάκυνθο δεν θα διεξαχθεί με υπαιτιότητα της Ζακύνθου και έτσι η ομάδα της Καλαμαριάς παίρνει την νίκη με 3-0 στα χαρτιά και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

9. Τύρναβος - Ηρακλής (16.00)
10. Αναγέννηση Γιαννιτσών - Αιγινιακός (16.00)
11. Εθνικός Γαζώρου - Νίκη Βόλου (16.00)
13. Αναγέννηση Καρδίτσας - Καβάλα (16.00)
14. Πιερικός - Βατανιακός (16.00)
3. Γλυφάδα - Καλλιθέα (18.30, OTE TV 5)
16:36
Οι συνθέσεις του αγώνα Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος:

Ηρακλής Ψαχνών:
Πουρής, Στουρνάρας, Παλαιολόγου, Τζανής, Λάμπρου, Τσιμόντζι, Μπακομήτρος, Κοιλιάρας, Σπανός, Επιτροπάκης, Τριανταφύλλου.

Παναιγιάλειος: Ανδρούτσος, Παπαχρήστος, Αγουρίδης, Ιωάννου, Ακπαρίδης, Γκοτσούλιας, Μπούνας, Γκούμας, Αλεξάντροβιτς, Λαζανάς, Φλίγκος.
16:36
Ο αγώνας Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή θα ξεκινήσει στις 7.

16:50
11': Από πάσα του Τζιμόντζι ο Σπανός δεν πρόλαβε την μπάλα, πρώτη επιθετική ενέργεια για τον Ηρακλή Ψαχνών
16:56
17': Μετά από σέντρα ο Επιτροπήκης μπήκε ανάμεσα στον Ιωάννου και τον Ανδρούτσο, αλλά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και κέρδισε το κόρνερ.
17:00
Χωρίς γκολ στα Ψαχνά
17:07
Πολλά είναι τα λάθη που κάνουν οι δύο ομάδες και έτσι λείπουν οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.
17:12
34΄: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ηρακλής Ψαχνών άνοιξε το σκορ με δυνατό μακρινό σουτ του Τσιμότζι. Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 1-0.

17:17
39': Σέντρα από τον Φλίγκο από δεξιά και ο Γκοτσούλιας δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή Ψαχνών.
17:24
Ημίχρονο στα Ψαχνά με τον Ηρακλή να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 του Παναιγιάλειου.
17:59
Τίποτα το αξιοσημείωτο στα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου στα Ψαχνά, με τον Ηρακλή να συνεχίζει να είναι μπροστά στο σκορ.
18:11
73': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Παναιγιάλειος ισοφάρισε με κεφαλιά του Γκούμα από σέντρα του Παπαχρήστου. Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 1-1.
18:29
Λήξη του αγώνα. Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 1-1. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.
18:35
Ξεκίνησε η ημίωρη παράταση.
18:38
92': Σέντρα του Επιτροπάκη την τελευταία στιγμή ο Ανδρούτσος έσωσε την εστία του.
18:40
94': Σουτ από τον Φλίγκο η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
18:49
105': Σέντρα σουτ από τον Κρητικό η μπάλα έφυγε άουτ.
18:52

Τελικά αποτελέσματα:

5ος όμιλος

Ο Κισσαμικός θα παίξει με τον Ατσαλένιο

Εθνικός Αστέρας-Ατσαλένιος 2-3 (2-2 κανονικός αγώνας)

Ο Ατσαλένιος θα παίξει με τον Κισσαμικό

Πανελευσινιακός-Προοδευτική 3-2

Ο Πανελευσινιακός θα παίξει με τον νικητή του αγώνα Τράχωνες-Δόξα Βύρωνα

19:00
Όλα δείνχουν πως το ματς στα Ψαχνά θα πάει στα πέναλτι καθώς παραμένει το 1-1, ενώ σε λίγα λεπτά στο ΕΑΚ Βόλου θα ξεκινήσει ο αγώνας του Ολυμπιακού Βόλου με την Παναχαϊκή.
19:01
Οι συνθέσεις του αγώνα Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή:

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Καρράς, Κατσιαρός, Αρβανίτης, Μελίσσης, Ρόκας, Ολίσε, Μπρέσκα, Γιενγκά, Πόνσε, Γκούρμα.

Παναχαϊκή: Λαζαρίδης, Σπίνουλας, Λίτσης, Μπερντέν, Κοκκίνης, Γκαντιάγκα, Μπόζιτς, Βιγιαρέχο, Κιάσσος, Σιτόε, Μαραγκουδάκης.

19:06
117': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ηρακλής Ψαχνών πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Μπακομήτρου. Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 2-1.
19:08

Τελικό αποτέλεσμα:

1ος όμιλος

Πανσερραϊκός-Κιλκισιακός 1-1 (7-8 στα πέναλτι)

Ο Κιλκισιακός θα παίξει με τον νικητή του αγώνα Έβρος Σουφλίου-Άρης Ακροποτάμου
19:10
Λήξη του αγώνα στα Ψαχνά/ Ηρακλής Ψαχνών-Παναιγιάλειος 2-1 στην παράταση (1-1 κανονικός αγώνας)

Στην 2η φάση ο Ηρακλής Ψαχνών θα παίξει με την Βέροια.
19:11
Ξεκίνησε ο αγώνας στο ΕΑΚ Βόλου. Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή 0-0.
19:20
8': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Γκούρμα από σέντρα του Μπρέσκα. Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή 1-0.
19:29
Ο Ολυμπιακός Βόλου είναι πιο κινητικός από την Παναχαϊκή στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα.

5ος όμιλος

Εθνικός Αστέρας-Ατσαλένιος 2-3 παρ. (2-2 κανονικός αγώνας)

6ος όμιλος

Ηρόδοτος-Κηφισιά 1-1 (Σε εξέλιξη)
19:41
34': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κιάσσου, ο Γκίτκος μπλόκαρε την μπάλα.
19:52
40': Σουτ από τον Μπρέσκα η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα άουτ.
19:56
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο ΕΑΚ Βόλου. Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή 1-0.
20:11
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στον Βόλο.
20:30
Παραμένει το 1-0 στο ΕΑΚ Βόλου, με τον Ολυμπιακό Βόλου να ελέγχει τον ρυθμό.
20:54
85': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Πόνσε σε καλή θέση να στέλνει την μπάλα άουτ.
20:55
87': Σούτ από τον Ρόκα εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει άουτ.
21:00
88': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ολυμπικαός Βόλου διπλασίασε τα τέρματά του με πλασέ του Κατσίκη. Ολυμπιακός Βόλου-Παναχαϊκή 2-0.