Πανιώνιος - ΟΦΗ 1-2

Με δύο γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΟΦΗ έκοψε τον αέρα του Πανιωνίου, νίκησε για δεύτερη φορά στη σειρά (2-1) και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον Παναθηναϊκό (19 ή 20 Μαρτίου το πρώτο ματς, 16 ή 17 Απριλίου ο επαναληπτικός). Σκόραρε ξανά ο Ντουντού για τους Κρητικούς, θαυμάσιο γκολ ο Κολοβός

Το live της αναμέτρησης

Οι δύο τεχνικοί (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος - Ρικάρντο Σα Πίντο) προτίμησαν να παρατάξουν τις ομάδες τους σε διάταξη 4-4-2, ωστόσο μόνο ο πρώτος έβλεπε με ικανοποίηση τους παίκτες του να το εφαρμόζουν σωστά και το κυριότερο: να αγωνίζονται με πάθος για την ανατροπή. Στον αντίποδα τα πολλά λάθη και το μεγάλο αμυντικό βάθος δυσκόλεψαν το έργο του Ντάνι Φερνάντες.

Ο Πανιώνιος κέρδισε πολλά κόρνερ και φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ δημιούργησε τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ με τους Μάρκο Ντούνη (στο 5'), Δημήτρη Κολοβό (στο 15') και Κώστα Σταυροθανασόπουλο (στο 44', η οποία ήταν και η σημαντικότερη). Ο ΟΦΗ, από την πλευρά του, "ξεμύτισε" μετά το 35ο λεπτό και αφού έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 36', δύο λεπτά αργότερα είχε δοκάρι με τον Αλέξανδρο Περογαμβράκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναγόπουλος άλλαξε ουκ ολίγες φορές τη διάταξη, η ομάδα του "εγκαταστάθηκαν" στα καρέ του Φερνάντες, ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα, από μία στημένη φάση στο 60ό λεπτό, ο Γιώργος Μακρής άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Η άμεση απάντηση του Κολοβού (με εκπληκτικό δυνατό σουτ) έδωσε μία σχετική ώθηση στους γηπεδούχους, αλλά η αναγκαστική αποχώρησή του λόγω ενοχλήσεων και η δυσάρεστη τροπή, τους υποχρέωσε να κρατήσουν δυνάμεις για τα κρίσιμα ματς που ακολουθούν.

Η πρόκριση του ΟΦΗ, μάλιστα, συνδυάστηκε με δεύτερη νίκη και μάλιστα με γκολ του Ντουντού Σεαρένσε, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε μία ασυνεννοησία στα αντίπαλα καρέ και την ασίστ του έτερου νεοεισελθόντα Βασίλη Κουτσιανικούλη για να σκοράρει και στη δεύτερη συμμετοχή του με τη φανέλα της κρητικής ομάδας.

Ο Κάρλος Μιλιάζες. Αρκετά καλός στα αμυντικά του καθήκοντα, από δικά του πόδια προήλθε η φάση του 36ου λεπτού και, βέβαια, το πρώτο γκολ του ΟΦΗ.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος. Θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα στη φάση του 36ου λεπτού, όπου ακολούθησε το δοκάρι του Περογαμβράκη, ενώ έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη στο δεύτερο γκολ του ΟΦΗ (δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο).