Γαλλία U17 - Ελλάδα U17 1-0

Η Εθνική παίδων δεν τα κατάφερε κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα της Γαλλίας και αν και κράτησε το μηδέν σε όλη την κανονική διάρκεια, το γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης είχε ως αποτέλεσμα τον αποκλεισμό της από τη συνέχεια του Euro 2015.

Δεδομένου ότι η ισοπαλία βόλευε την Εθνική, οι παίκτες του Βασίλη Γεωργόπουλου δεν υπερέβαλαν εαυτούς με αποτέλεσμα τα πρώτα λεπτά να κυλήσουν χωρίς κάποια ευκαιρία.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ανήκε στη Γαλλία στο 10', όταν ο Πελικάν δοκίμασε το σουτ που όμως δεν βρήκε στόχο. Η Εθνική απάντησε στο 27' με το σουτ του Τσίγγου, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζιντάν και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Στο 55' η Εθνική "άγγιξε" το γκολ με τον Ζιντάν να λέει και πάλι "όχι" αυτή τη φορά σε σουτ του Παυλίδη. Η ώρα περνούσε, η Γαλλία ανέβαζε ρυθμούς και η νίκη της Ρωσίας επί της Ρωσίας δεν άφηνε περιθώριο λάθους στους Έλληνες ποδοσφαιριστές.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα εξελίχθηκαν σε... θρίλερ. Ο Σιαμπάνης αρχικά εξουδετέρωσε το σουτ του Χανβιέ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στην προσπάθεια του Ραμπό, ο οποίος μετά από ασίστ του Μπουτομπά έκανε το 1-0 και άφησε την Εθνική εκτός των προημιτελικών της διοργάνωσης.

Γαλλία: Ζιντάν, Μαουασά, Ντουκούρ, Σαμπά, Ντανγκέρ, Μακένγκο, Ρεϊνέ, Χανβιέρ, Ρουίζ, Πέλικαν, Ικονέ.

Ελλάδα: Σιαμπάνης, Κατράνης, Εβαγγέλου, Νικολάου, Ρέτσος, Λάμπρου, Μίγγος, Παβλίδης, Χατζιδίμπας, Λημνιός, Τσίγγος.

Το LIVE του αγώνα

16:54
Καλησπέρα σας!
16:55
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Εθνικής Παίδων με την Γαλλία στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2015 που διεξάγεται στη Βουλγαρία.
16:57
Οι 11άδες των δυο ομάδων
16:58
Ο αγώνας διεξάγεται στο Sozopol Stadium, με διαιτητή τον Ελβετό Αντριέν Ζακοτέ και η ελληνική ομάδα χρειάζεται έναν βαθμό για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης (η Γαλλία έχει εξασφαλίσει την είσοδο στους "8"). Σε περίπτωση νίκης, η Εθνική μας θα κατακτήσει την πρωτιά του ομίλου.
16:58
Την ίδια ώρα παίζουν Ρωσία-Σκωτία στο Σλίβεν, στον άλλο αγώνα του 3ου ομίλου.
17:00
Αναπληρωματικοί Ελλάδας: Ιακωβίδης, Λιάπτσης, Φουάσης, Δοδοντσάκης, Νάτσος, Καραμήτος, Κιρτζιαλίδης.

Αναπληρωματικοί Γαλλίας: Μποστάν, Γκεοργκέν, Ουπαμεκάνο, Κονάτ, Μπουτομπά, Εντουάρντ, Ραμπαούντ.
17:01
Έναρξη αγώνα.
17:05
Η βαθμολογία του ομίλου
17:08
Χωρίς κάποια φάση ως τώρα στο παιχνίδι, παραμένει η ισοπαλία που επαναλαμβάνουμε ότι βολεύει την Εθνική μας.
17:10
10' Ο Πελικάν έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Η πρώτη τελική στο ματς για τους Γάλλους.
17:12
Ρωσία και Σκωτία παραμένουν στο 0-0.
17:13
Να θυμίσουμε πως το κάθε ημίχρονο σε αυτές της ηλικίες διαρκεί 40 λεπτά.
17:15
Πρώτο 15λεπτο συμπληρωμένο στο παιχνίδι και δεν έχει αλλάξει κάτι.
17:17
15' Ο Χανβιέ έκανε το σουτ, αλλά σταμάτησε πάνω σε Έλληνα παίκτη.
17:20
19' Σουτ από τον Λάμπρου, η μπάλα πέρασε άουτ. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι.
17:28
24' Δυο ακόμη τελικές προσπάθειες για την Γαλλία, πρώτα με τον Χανβιέ και μετά με τον Ρεϊνέ. Η πρώτη βρήκε σε σώματα και η δεύτερη κατέληξε άουτ.
17:29
27' Πολύ καλή στιγμή για την Ελλάδα. Σουτ από τον Τσίγγο, αλλά ο Ζιντάν μπλόκαρε την μπάλα.
17:30
29' Κίτρινη κάρτα για τον Μίγγο.
17:31
30' Κίτρινη κάρτα για τον Ρεϊνέ.
17:35
34' Νέα προσπάθεια από τον Ρεϊνέ, όμως και πάλι δεν βρήκε στόχο. Αρκετά δραστήριος ως τώρα...
17:41
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
17:43
40'+1' Δυο φορές οι παίκτες της Γαλλίας μπλόκαραν ελληνικά σουτ. Οι Χανβιέ και Πελικάν ήταν εκείνοι που κράτησαν το μηδέν για την εστία της ομάδας τους.
17:43
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
17:59
Έναρξη β' ημιχρόνου.
18:02
44' Κίτρινη κάρτα στον Μακενγκό.
18:03
Να πούμε πως έχουν από τρεις τελικές προσπάθειες οι δυο ομάδες ως τώρα στο ματς.
18:03
Παραμένει η λευκή ισοπαλία στο Ρωσία - Σκωτία.
18:06
47' Σουτ του Πελικάν δεν βρήκε στόχο.
18:11
52' Σουτ του Μακενγκό, έγινε η κόντρα και κόρνερ για τη Γαλλία.
18:12
Να πούμε πως έχει ανοίξει το σκορ η Ρωσία με τη Σκωτία και πλέον η Εθνική μας δεν μπορεί να χάσει.
18:12
54' Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα.
18:12
Ο Δοδοντσάκης στη θέση του Χατζηδίμπα και ο Κιρτζιλιάδης στη θέση του Τσίγγου.
18:13
55' Πολύ καλή επέμβαση του Ζιντάν σε σουτ του Παυλίδη. Κοντά στο γκολ η Εθνική μας.
18:15
57' Ο Μπουτομπά μέσα, έξω ο Ρεϊνέ.
18:18
Μια ώρα παιχνιδιού και παραμένει το 0-0, το οποίο φτάνει στην Εθνική μας για να περάσει στα προημιτελικά.
18:21
62' O Ουπαμεκάνο μέσα και στον πάγκο πηγαίνει ο Ικονέ.
18:21

18:23
Το 2-0 για τη Ρωσία με τον Πλέτνεβ στο 65'. Το πρώτο γκολ είχε πετύχει ο Ντενίσοβ στο 52'. Παίζουν και με δέκα παίκτες οι Ρώσοι.
18:25
66' Κίτρινη κάρτα στον Ευαγγέλου.
18:26
67' Εκτέλεση φάουλ του Χανβιέ, άουτ η μπάλα.
18:29
70' Σουτ του Σαμπά, κοντράρει πάνω σε σώματα.
18:34
Ακόμα πέντε λεπτά χωρίς τις καθυστερήσεις.
18:36
78' O Ραμπό μπήκε στο ματς και εκτός πέρασε ο Πελικάν.
18:37
79' Ο Φουάσης μέσα και ο Λημνιός έξω.
18:40
Είμαστε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.
18:40
80'+2' Σωτήρια επέμβαση του Σιαμπάνη σε σουτ του Χανβιέ.
18:41
Θρίλερ στο φινάλε, πρέπει να αντέξει η Εθνική μας...
18:42
84' Κρίμα για την Εθνική μας...
18:42
ΓΚΟΛ με τον Ραμπό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ύστερα από ασίστ του Μπουτομπά.
18:43
Η Εθνική μας χάνει την πρόκριση στο τέλος του αγώνα. Δυστυχώς, δεν άντεξε την πίεση...