Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 1-2

Ο Παναθηναϊκός, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπεργκ και Καρέλη, "απέδρασε" με το διπλό από το Περιστέρι, επικρατώντας με 2-1 του Ατρόμητου. Ο Ναπολεόνι είχε δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 51', ενώ είχε και δοκάρι επτά λεπτά αργότερα.

Ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε διάθεση να πάρει τα ηνία του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο 15λεπτο, όμως τα σουτ των Λουντ και Νίνη δεν ανησύχησαν τον Γκορμπούνοφ. Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος, με τον Τραϊανό Δέλλα, πλέον, στον πάγκο, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους ταχύτατους Ναπολεόνι και Μαρσελίνιο. Ο Βραζιλιάνος, μετά τον ερχομό του Δέλλα, βγήκε από τη... ναφθαλίνη κι έδειξε δραστήριος, χωρίς όμως να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Λουκ Στιλ.

Η έλλειψη ρυθμού κι οι ελάχιστες καλές στιγμές δημιούργησαν εκνευρισμό στους παίκτες των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να υπάρξουν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Στο 29', οι "πράσινοι" διαμαρτύρονται -σωστά- για λάθος υπόδειξη οφσάιντ, σε φάση που ο Μπεργκ έβγαινε τετ α τετ με τον Γκορμπούνοφ. Οι μοναδικές αξιόλογες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου έλαβαν χώρα στο τελευταίο 5λεπτο.

Στο 42', ο Μεχντί Αμπέντ, ύστερα από συνεργασία με τον Νίκο Καρέλη, βρέθηκε απέναντι στον Γκορμπούνοφ, αλλά ο Λευκορώσος αποσόβησε τον κίνδυνο με εντυπωσιακή επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα ο Στιλ μιμήθηκε τον... γκολκίπερ του Ατρόμητου κι αρνήθηκε το γκολ σε τετ α τετ με τον Ναπολεόνι.

Στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, οι Περιστεριώτες ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Ο Αμπέντ έκανε λάθος στο χώρο της μεσαίας γραμμής, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ναπολεόνι και με ωραία κίνηση και πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 51'. Επτά λεπτά αργότερα, ο Ιταλός επιθετικός παραλίγο να χριστεί για δεύτερη φορά σκόρερ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, "τραντάζοντας" το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ.

Οι "πράσινοι" πίεσαν για το γκολ κι έχασαν μία τεράστια ευκαιρία στο 60', όταν ο Μπεργκ βρήκε με τακουνάκι(!) τον Καρέλη, αλλά ο Έλληνας επιθετικός νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Γκορμπούνοφ, ο οποίος έστειλε, με τα πόδια, την μπάλα σε κόρνερ. Στο 71' οι Περιστεριώτες έφθασαν κοντά στο 2-0, αλλά ο Γοδόι, δεν κατάφερε, από πλεονεκτική θέση, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Στιλ. Η χαμένη ευκαιρία κόστισε στους γηπεδούχους, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Καρέλης με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση, ύστερα από ασίστ του Μπεργκ, έφερε το ματς στα ίσα.

Οι παίκτες του Στιβ Ρούτερ πίεσαν για την ολική ανατροπή κι είδαν την προσπάθειά τους να αποδίδει "καρπούς" στο 85ο λεπτό. Ο Καρέλης με τον Μπέργκ αντάλλαξαν ρόλους. Ο Σουηδός από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 2-1 για το "τριφύλλι", το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

O Μάρκους Μπεργκ πήρε από το... χέρι τον Παναθηναϊκό και τον οδήγησε σε μία σπουδαία νίκη επί του Ατρόμητου. Ο Σουηδός επιθετικός μοίρασε την ασίστ στο πρώτο γκολ, ενώ σημείωσε το δεύτερο με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση. Γενικότερα, ο 29χρονος άσος ήταν μεταμορφωμένος -προς το καλύτερο- στο δεύτερο ημίχρονο και είχε καταλυτική παρουσία στην επικράτηση των "πρασίνων".

Η αμυντική λειτουργία του Ατρόμητου αποτέλεσε γι' ακόμη μία αναμέτρηση την "αχίλλειο πτέρνα" της ομάδας. Οι Λαζαρίδης και Στόιτσεφ είχαν σε αρκετές περιπτώσεις καθυστερημένες αντιδράσεις, έλλειψη καθαρού μυαλού και υπέπεσαν σε αρκετά αβίαστα λάθη.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και πήρε μία νίκη, η οποία μπορεί να αποδεχθεί πολύτιμη στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Ρούτερ ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από τις τελευταίες εξελίξεις, με αποτέλεσμα να έχουν μέτρια έως κακή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο. Όμως, όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν, μίλησε η κλάση κι η ποιότητα του Μάρκους Μπεργκ.

Στον αντίποδα, ο Τραϊανός Δέλλας θέλησε να "χτυπήσει" στις αντεπιθέσεις με τους ταχύτατους, Μπρίτο, Ναπολεόνι και Μαρσελίνιο. Το γρήγορο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο διευκόλυνε τα σχέδια του, αλλά οι κακές αμυντικές αντιδράσεις στοίχησαν στην ομάδα του. Πλέον, ο Έλληνας τεχνικός πρέπει να επικεντρωθεί στη βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας για να έρθουν τα θετικά αποτελέσματα.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης (77' Μπάλλας), Στόιτσεφ, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Γοδόι, Ουσέρο, Μαρσελίνιο (84' Μ. Στόιτσεφ), Πίτου, Μπρίτο (66' Λημνιός), Ναπολεόνι.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Βέμερ, Σάντσεθ, Τριανταφυλλόπουλος, Πράνιτς, Ζέκα, Αμπέντ (60' Ατζαγκούν), Λουντ (86' Νάνο), Νίνης (67' Πέτριτς), Καρέλης, Μπεργκ.

18:34
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα από το Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου, όπου ο Ατρόμητος υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.
18:37
Πριν από λίγα λεπτά, η ΠΑΕ Παναθηναϊκός ενημέρωσε ότι ο Αντρέα Στραματσόνι είναι ο νέος προπονητής και αναμένεται τα μεσάνυχτα στην Αθήνα.
18:39
Για τον Ατρόμητο παίζουν οι Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Μπίτολο, Γοδόι, Μαρσελίνιο, Πίτου, Στόιτσεφ, Κιβρακίδης, Ναπολεόνι, Λαζαρίδης, Μπρίτο.
18:40
Για τον Παναθηναϊκό αρχίζουν οι Στιλ, Βέμερ, Σάντσεθ, Τριανταφυλλόπουλος, Πράνιτς, Ζέκα, Αμπέντ, Λουντ, Νίνης, Καρέλης, Μπεργκ.
18:41
Πρώτη φορά βασικός ο Βέμερ στο πρωτάθλημα.
18:42
Αναπληρωματικοί για τον Ατρόμητο οι Μπάρκας, Κούρος, Μπάλλας, Θεολόγου, Στόιτσεφ, Μπαστάκος, Λημνιός.
18:43
Αναπληρωματικοί για τον Παναθηναϊκό είναι οι Κοτσόλης, Κουτρουμπής, Ατζαγκούν, Νάνο, Πέτριτς, Καλτσάς, Μαρινάκης.
18:44
Οι γκολκίπερ του Παναθηναϊκού βγήκαν για προθέρμανση.
18:46
Το διαιτητικό τρίο, οι Κύζας, Σίπκας, Καραΐνδρος έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση.
18:47
Ακολουθούν οι βασικοί του Παναθηναϊκού για προθέρμανση.
18:51
Οι φίλοι του Παναθηναϊκού μπορούν να προμηθεύονται εισιτήρια για τη Θύρα , αλλά μεμονωμένα.
18:53
Ακολουθούν για προθέρμανση και οι παίκτες του Ατρόμητου.
18:58
O Ρούτερ κοουτσάρει σήμερα τον Παναθηναϊκό και έχει βγει στον αγωνιστικό χώρο κι δίνει οδηγίες στους βασικούς.
18:59
Στον Ατρόμητο, ο Τραϊανός Δέλλας κάνει ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία και θέλει να αρχίσει με νίκη.
19:11
Ο Στραματσόνι θα κοουτσάρει για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό το Σάββατο 21 Νοεμβρίου στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.
19:16
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους και αποχώρησαν για τα αποδυτήρια.
19:17
Περίπου 2.000 θεατές στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου Περιστερίου, οι 150 εκ των οποία είναι φίλοι του Παναθηναϊκού.
19:20
Στο γήπεδο αναμένεται ο νέος ομοσπονδιακός προπονητής, Μίκαελ Σκίμπε.
19:24
Όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου.
19:25
Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού έχουν αναρτήσει πανό κατά της κάρτας φιλάθλου.
19:26
Οι αναπληρωματικοί και τα προπονητικά επιτελεία παίρνουν τις θέσεις τους στους πάγκους.
19:27
Ο Ατρόμητος έχει υποδειχθεί 17 φορές τον Παναθηναϊκό ως γηπεδούχος. Η προϊστορια είναι 3 νίκες για τους Περιστεριώτες, 9 για τους πράσινους και 5 ισοπαλίες.
19:28
Τώρα βγαίνουν το διαιτητικό τρίο και οι δύο ενδεκάδες από τη φυσούνα.
19:29
Περισσότεροι από 2.500 θεατές στις εξέδρες, με 200 από αυτούς να είναι του Παναθηναϊκού.
19:30
19:31
19:32
1' Αρχίζει το ματς.
19:33
Φάουλ σε καλή θέση για τον Ατρόμητο. Πλάγια κι αριστερά.
19:34
Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
19:34
2' Μετά από διώξιμο, η μπάλα πήγε προς τον Ναπολεόνι, μπλόκαρε ο Στιλ.
19:35
3' Ο Βέμερ πέρασε τον αντίπαλο του από δεξιά, πάσαρε στην περιοχή, ο Λουντ σούταρε και ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε.
19:35
3' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ο Βέμερ γύρισε στον Λουντ μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του Φινλανδού κατέληξε στην αγκαλιά του Γκορμπούνοφ.
19:37
Ο Παναθηναϊκός "πατάει" καλύτερα στα πρώτα λεπτά και προσπαθεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Γκορμπούνοφ.
19:39
O Τραϊανός Δέλλας στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Ατρόμητου.
19:41
Φάουλ για τον Παναθηναϊκό, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Γκορμπούνοφ.
19:41
Ο Νίνης εκτέλεσε, αλλά ο Γκορμπούνοφ "καθάρισε" εύκολα τη φάση.
19:43
11' Ωραία συνεργασία του Μπρίτο με τον Ναπολεόνι, αλλά το σουτ του Ιταλού κόντραρε στον Σάντσεθ και κατέληξε κόρνερ.
19:44
13' Σουτ του Νίνη, ο Γκορμπούνοφ έπεσε στη δεξιά γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.
19:47
15' Κίτρινη κάρτα στον Μπέργκ για σκληρό μαρκάρισμα στον Μαρσελίνιο.
19:49
17' Κίτρινη κάρτα στον Γοδόι για χτύπημα στον Βέμερ.
19:50
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Μίκαελ Σκίμπε, βρίσκεται στο Περιστέρι και παρακολουθεί δια ζώσης την αναμέτρηση.
19:52
Συμπληρώσαμε το πρώτο 20λεπτο. Πέρα από το σουτ του Νίνη, δεν υπάρχει κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση.
19:53
21' Μακρινό σουτ του Γοδόι, μακριά από την εστία του Στιλ.
19:53
22' Νέα κίτρινη. Αυτή τη φορά στον Νίνη.
19:54
Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και ένταση μεταξύ των παικτών.
20:02
31' Σέντρα του Μπιτόλο από αριστερά, ο Μαρσελίνιο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Στιλ μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
20:03
Μονομαχία του Πίτου Γκαρσία με Λουντ και Ζέκα.
20:04
32' Σέντρα σουτ του Μαρσελίνιο, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:04
Χωρίς ρυθμό και φάσεις η αναμέτρηση.
20:08
Ο Στιβ Ρούτερ στον πάγκο του Παναθηναϊκού.
20:10
38' O Ναπολεόνι έστρωσε στον Ουσέρο, αλλά το σουτ του Ισπανού ήταν απελπιστικά άστοχο.
20:14
42' Μεγάλη ευκαρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Αμπέντ βρέθηκε απέναντι στον Γκορμπούνοφ, αλλά ο Λευκορώσος γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ με τρομερή επέμβαση!
20:16
43' Σημαντική στιγμή για τον Ατρόμητο! Ο Ναπολεόνι βρέθηκε τετ α τετ με τον Στιλ, αλλά ο Άγγλος μιμήθηκε τον... Γκορμπούνοφ κι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
20:17
Δραστήριος ο Ναπολεόνι.
20:18
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες με 0-0 στα αποδυτήρια.
20:35
Οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.
20:36
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
20:38
48' Σουτ του Γοδόι, πάνω από την εστία του Στιλ.
20:40
50' Κίτρινη κάρτα στον Λουντ.
20:41

20:42
51' ΓΚΟΛ! Ο Ατρόμητος ανοίγει το σκορ με όμορφη ενέργεια και πλασέ του Ναπολεόνι!
20:45
Ο Ατρόμητος προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και πιέζει για δεύτερο γκολ.
20:49
57' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ο Καρέλης έκανε την προβολή, αλλά ο Γκορμπούνοφ έδιωξε σε κόρνερ!
20:49
58' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ατρόμητο! Ο Ναπολεόνι βγήκε στην αντεπίθεση, επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι του Στιλ!
20:51
60' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπεργκ έβγαλε με τακουνάκι(!) τον Καρέλη τετ α τετ με τον Γκορμπούνοφ, αλλά ο Λευκορώσος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ!
20:51
60' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ατζαγκούν στη θέση του Αμπέντ.
20:54
63' Σουτ του Ατζαγκούν, μπλόκαρε ο Γκορμπούνοφ.
20:57
66' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο εκτός, ο Λημνιός εντός.
20:57
67' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πέτριτς στη θέση του Νίνη.
21:02
71' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ο Πίτου Γκαρσιά εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Γοδόι δεν κατάφερε, από πλεονεκτική θέση, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
21:02
72' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπεργκ έκανε τη συρτή σέντρα μέσα στην μεγάλη περιοχή κι ο Καρέλης με πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε για τους "πράσινους"!
21:06
75' Κακό σουτ του Καρέλη.
21:07
77' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπάλλας στη θέση του Κιβρακίδη.
21:09
Πιέζουν οι "πράσινοι" για την ολική ανατροπή.
21:10
80' Κίτρινη κάρτα στον Ατζαγκούν.
21:11
80' Κίτρινη κάρτα στον Λαζαρίδη.
21:12
81' Ο Ουσέρο έκανε τη σέντρα, ο Μαρσελίνιο σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Στιλ.
21:14
83' Ο Πέτριτς έκανε το σουτ, ο Στόιτσεφ έβαλε την κόντρα κι η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
21:15
84' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Ατζαγκούν έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Καρέλης κατέβασε κι έστρωσε στον Μπεργκ, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-1!
21:17
84' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μαρσελίνιο εκτός, ο Στόιτσεφ εντός.
21:19
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Πίτου Γκαρσία.
21:21
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:24
93' Φάση διαρκείας στα καρέ του Παναθηναϊκού, αλλά ο Στιλ μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
21:26
94' Τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαίο διπλό στο Περιστέρι, κάνοντας την ολική ανατροπή με τους Μπεργκ και Καρέλη.