ΠΑΟΚ - Πανθρακικός 3-3

Σε ένα ματς με τρομερό ρυθμό και πολλές φάσεις, ΠΑΟΚ και Πανθρακικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 3-3 στην Τούμπα. Δύο φορές μπήκε μπροστά στο σκορ ο Δικέφαλος, όμως οι παίκτες του Ελευθερόπουλου κατάφεραν να βρουν απαντήσεις.

Με τέσσερις παίκτες στην άμυνα παρέταξε τον ΠΑΟΚ για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ιγκόρ Τούντορ, με τους Τζιόλη και Μαλεζά να αποτελούν το δίδυμο των στόπερ. Από την άλλη ο Ελευθερόπουλος δεν άφησε το αγαπημένο του 4-2-3-1, ρίχνοντας στη "μάχη" ό,τι καλύτερο διέθετε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και πίεσαν από το πρώτο λεπτό την εστία του Πασχαλάκη. Στο 14' κατάφεραν μάλιστα να ανοίξουν το σκορ με τον Ροντρίγκες μετά από υπέροχη ασίστ του Κίτσιου.

Ο Πανθρακικός όμως απάντησε έντεκα λεπτά αργότερα. Σε μια ανύποπτη φάση, ο δεξιός μπακ της ομάδας, Παπαγεωργίου, όπλισε και εκτέλεσε από μακρινή απόσταση στέλνοντας τη μπάλα στο "παραθυράκι" του Γλύκου για το 1-1. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι "πάγωσαν" την Τούμπα ολοκληρώνοντας την ανατροπή του σκορ στο 42'. Ο Ποτουρίδης έβγαλε τη "γλυκιά" σέντρα από τα αριστερά, ο Μπαϊκαρά πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά έγραψε το 2-1.

Οι φωνές του Τούντορ στο ημίχρονο φάνηκε να αφυπνίζουν τους παίκτες του Δικεφάλου που με το που βγήκαν στο γήπεδο για το δεύτερο 45λεπτο έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Χαρίσης βρήκε τον Ροντρίγκες κι εκείνος με δυνατό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Πασχαλάκη στο 47'. Το τέρμα αυτό γέμισε με αυτοπεποίθηση τον ΠΑΟΚ που στα επόμενα λεπτά πίεσε ασφυκτικά την άμυνα του Πανθρακικού. Η ανατροπή του σκορ ήρθε στο 61' με δράση τον Αθανασιάδη που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή στο ημίχρονο. Από μπαλιά του Σκόνδρα, ο Κλάους κοντρόλαρε υποδειγματικά με το στήθος και με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

Οι Ακρίτες όμως δεν το έβαλαν κάτω. Στο 77' μετά από εξαιρετική σέντρα του Βάλτερ, ο Μπαϊκαρά έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και ισοφάρισε για τους μαχητικούς φιλοξενούμενους. Τρία λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να δεχθεί και τέταρτο γκολ ο ΠΑΟΚ. Ο Ντιγκινί έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, πλάσαρε τον Γλύκο, όμως ο κίπερ των γηπεδούχων κράτησε ζωντανή την ομάδα του. Η κατάσταση πήγε να ξεφύγει στα τελευταία λεπτά με τον Αθανασιάδη και τον Μακ να διαπληκτίζονται με τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού, Πασχαλάκη, όμως ευτυχώς αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.

Ο Ντιγικινί έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες στο φινάλε για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και όπως εξελίχθηκε το ματς, ο ΠΑΟΚ θα πρέπει να νιώθει ικανοποιημένος με το βαθμό της ισοπαλίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες την αναμέτρηση εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σερφά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μπαϊκαρά πέτυχε δύο γκολ για τον Πανθρακικό και ήταν ο παίκτης που έβαλε δύσκολα στους αμυντικούς του ΠΑΟΚ με τις κινήσεις του.

Τρομερά τα κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Τζιόλης και Μαλεζάς παίρνουν πολύ κακό βαθμό και είναι υπεύθυνοι για την τραγική εικόνα του Δικεφάλου στα μετόπισθεν.

To 1-0:

Το 1-1:

To 1-2:

To 2-2:

To 3-2:

To 3-3:

Ό,τι καλό έκανε μεσοεπιθετικά ο ΠΑΟΚ το χάλαγε στην άμυνα. Η ομάδα του Τούντορ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα και δέχθηκε τρία γκολ από έναν Πανθρακικό που είχε σκοράρει μόλις ένα στα προηγούμενα τέσσερα παιχνίδια του! Με τέτοιες εμφανίσεις είναι λογικό να απογοητεύεται ο κόσμος και οι αποδοκιμασίες που ακούστηκαν στην Τούμπα είναι απολύτως δικαιολογημένες. Όσον αφορά τη φάση στο φινάλε με τους Μακ και Αθανασιαδη να την "πέφτουν" στον Πασχαλάκη, ήταν αψυχολόγητη και "σήκωνε" ακόμη και κόκκινη κάρτα. Ο Πανθρακικός από την άλλη έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στη φετινή σεζόν. Οι παίκτες του Ελευθερόπουλου έδειξαν αποφασισμένοι να μην φύγουν με άδεια χέρια από τη Θεσσαλονίκη και αν δείξουν το ίδιο πρόσωπο και στις υπόλοιπες αναμετρήσεις τότε μπορεί να φτάσουν τον μεγάλο τους στόχο που είναι η παραμονή στην κατηγορία.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου (74' Τζαβέλλας), Μαλεζάς, Τζιόλης, Σκόνδρας (85' Κοροβέσης), Χαρίσης, Γκολάσα, Ζάιρο, (46' Αθανασιάδης) Πέλκας, Ροντρίγκες, Μακ

Πανθρακικός: Πασχαλάκης, Παπαγεωρίου, Σερφά, Μελίσσης, Πουτουρίδης, Μεχία, Λαδάκης (59' Σέτι), Ντιγκινί, Ροτζέριο (46' Χαβίτο), Μπαϊκαρά, Χασομέρης (69' Φερνάντες)

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

Το επεισόδιο με Πασχαλάκη: Τον έσπρωξαν και του τράβηξε το αυτί!

16:06
Στις 28/10 ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει τον Πανθρακικό με σκορ 2-0 για το Κύπελλο Ελλάδας
16:07
Το ματς είχε γίνει στην Τούμπα
16:12
Ακόμη δεν έχει ξεκινήσει το ζέσταμα
16:14
Οι πληροφορίες αναφέρουν πως θα έρθει στο γήπεδο ο πρώην διαιητής, Τάσος Κάκος, ο οποίος βρίσκεται από χθες Θεσσαλονίκη και έχει συζητήσεις για να αναλάβει πόστο στην ομάδα. Επίσης, λόγω της πληροφορίας ότι και π πρώην τερματοφύλακας, Κώστας Χαλκιάς.θα είναι στο γήπεδο έχει αναπτυχθεί φημολογία πώς γίνεται ανάλογη συζήτηση και με αυτόν.
16:22
Πηγαδάκια μεταξύ παικτών λίγο πριν αρχίσει το ζεσταμα
16:28
Άρχισε το ζέσταμα τν τερματοφυλάκων του Πανθρακικού
16:30
Γλύκοςκαι Όλσεν βγαίνουν για ζέσταμα μαζί με τον προπονητή τερματοφυλάκων του ΠΑΟΚ, Σίλβιε Τσάβλινα
16:32
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ
16:34
Η διάταξη με βάση το γράφημα της ΠΑΕ είναι: 4-2-3-1
16:35
Ενδέκαδα ΠΑΟΚ: Γλύκος-Κίτσιου, Μαλεζάς, Τζιόλης, Σκόνδρας-Χαρίσης, Γκολάσα-Ζάιρο, Πέλκας, Ροντρίγκες-Μακ
16:36
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τσίμιροτ, Κόστα, Τζαβέλλας, Αθανασιάδης, Κορβέσης, Σάμπο
16:37
Η ενδεκάδα του Πανθρακικού: Πασχαλάκης, Παπαγεωρίου, Σερφά, Μελίσσης, Πουτουρίδης, Μεχία, Λαδάκης, Ντιγκινί, Ροτζέρι, Μπαϊκαρά, Χασομέρης
16:38
Στον πάγκο: Αθανσιάδης, Χαβίτο, Ηλιάδης, Σετι, Χρήστου, Νικόλτσης, Φερνάντες
16:42
Και video από την είσοδο της ομάδας του ΠΑΟΚ για ζέσταμα
16:46
Θυμίζουμε ότι οι οργανωμένοι του ΠΑΟΚ έχουν κηρύξει αποχή για το σημερινό ματς σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις αποφάσεις Κοντονή, Θα κάνουν κερκίδα έξω από τη θύρα 4 στην οποία βρίσκονται μόνο συγκεκριμένα πανό
16:46
Όσοι έχουν εισιτήρια για τη θύρα 4, αν θέλουν να δείξουν συμπαράσταση στον αγώνα των οργανωμένων και να μείνει συμβολικά η θύρα 4 άδεια, μπορούν να μπουν στη θύρα 8
16:48
16:57
Οι αντιδράσεις για την κάρτα φιλάθλου συνεχίζονται.
17:00
Οι ομάδες αποσύρονται στα αποδυτήρια
17:04
Τιμάται σε ηλικία 90 ετών ο Βασίλης Σαμαράς. Είναι βετεράνος του ΠΑΟΚ που έπαιξε την περίοδο 1947-1950. Την τιμητική πλακέτα παρέδωσε ο, επίσης, βετεράνος τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Σάκης Παντελίδης.
17:16
Σέντρα στο ματς!
17:18
3' Δυναμικά έχουν μπει οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
17:19
Ο ρέφερι "έκοψε" αυτή τη φάση για οφ-σάιντ του Μακ.
17:24
7' Ωραίες εναλλαγές της μπάλας από τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Γρήγορο γκολ θέλει ο Τούντορ.
17:26
10' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
17:26
Μπλοκάρει όμως εύκολα ο Πασχαλάκης.
17:29
14' ΓΚΟΛ! Ο Ροντρίγκες ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΟΚ!
17:30
Εξαιρετική η πάσα του Μακ στον Κίτσιου, εκείνος μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον Ροντρίγκες που ήταν αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι. Αυτό δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0!
17:35
18' Πατάνε καλύτερα οι παίκτες του Τούντορ που δεν έχουν επιτρέψει σε καμία περίπτωση στον Πανθρακικό να απειλήσει.
17:38
22' Κόρνερ για τον Πανθρακικό. Το πρώτο του στο ματς.
17:40
Απομακρύνει η άμυνα του ΠΑΟΚ.
17:40
25' ΓΚΟΛ! Τρομερό σουτ του Παπαγεωργίου που φέρνει το ματς στα ίσια!
17:41
Απίστευτο το σουτ του Παπαγεωργίου από πολύ δύσκολη θέση. Εκεί που πήγε η μπάλα, ο Γλύκος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.
17:43
28' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
17:44
28' Σουτ του Ζάιρο μέσα από την περιοχή και μπλοκάρει ο Πασχαλάκης!
17:45
30' Τρομερή ομαδική ενέργεια του ΠΑΟΚ. Όμως ο Μακ δεν μπορεί να νικήσει τον Πασχαλάκη.
17:46
Ο Σερφά ήταν αυτός που έκανε το τάκλινγκ την κατάλληλη στιγμή και έδιωξε το σουτ του Μακ.
17:50
34' Συνεχίζει να πιέζει ο ΠΑΟΚ, όμως προς το παρόν η άμυνα του Πανθρακικού κρατάει.
17:51
36' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
17:52
Μπλοκάρει ο Πασχαλάκης και τελειώνει η φάση.
17:54
Φάση από την αναμέτρηση
17:57
42' ΓΚΟΛ! Ο Πανθρακικός κάνει την απόλυτη ανατροπή με τον Μπαϊκαρά!
17:58
Ωραία σέντρα του Ποτουρίδη από τα αριστερά και ο Μπαϊκαρά με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
18:00
45' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση για σέντρα από τα δεξιά. Κάτι σαν κοντινό κόρνερ.
18:01
Διώχνει εύκολα η άμυνα των φιλοξενούμενων.
18:01
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.
18:02
45+1' Νέο φάουλ για τον Δικέφαλο στα δεξιά.
18:02
Μπλοκάρει όμως ο Πασχαλάκης. Έχει σηκωθεί και η σημαία του βοηθού για οφ-σάιντ.
18:03
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου!
18:18
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
18:18
Από μια αλλαγή για κάθε ομάδα. Για τον ΠΑΟΚ περνάει ο Αθανασιάδης στη θέση του Ζάιρο και για τον Πανθρακικό ο Χαβίτο στη θέση του Ροζέριο.
18:18
Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
18:20
47' ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει άμεσα με σκόρερ τον Ροντρίγκες.
18:21
Δεύτερο προσωπικό γκολ του Ροντρίγκες σήμερα. Η πάσα από τον Χαρίση ήταν δυνατή, όμως ο επιθετικός του ΠΑΟΚ έκανε το κοντρόλ, ξεμαρκαρίστηκε από τον Ποτουρίδη και με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
18:26
53' Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ από κοντά στέλνει τη μπάλα στα σώματα.
18:29
55' Χέρι του Παπαγεωργίου του Πανθρακικού μέσα στην περιοχή. Διαμαρτύρονται οι παίκτες του ΠΑΟΚ. Δεν δίνει κάτι ο Δημητρόπουλος.
18:31
58' Καλό σουτ του Μπαϊκαρά, μπλοκάρει ο Γλύκος.
18:31
59' Κόρνερ για τον Πανθρακικό!
18:32
59' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Εκτός ο Λαδάκης. Μέσα ο Σέτι.
18:34
61' ΓΚΟΛ! Ο Αθανασιάδης δίνει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με αριστοτεχνικό τελείωμα.
18:35
Από τη σέντρα του Σκόνδρα από τα αριστερά, ο Αθανασιάδης κοντρόλαρε με το στήθος και με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
18:41
68' Χαμένο τετ-α-τετ του Μακ! Ο Σλοβένος πήγε να περάσει τον Πασχαλάκη όμως δεν τα κατάφερε.
18:44
72' Κίτρινη κάρτα στον Μπαϊκαρά.
18:46
73' Νέα καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Διώχνει σε κόρνερ ο Σέτι.
18:46
Απομακρύνουν οι αμυντικοί του Πανθρακικού.
18:50
77' ΓΚΟΛ! Ο Πανθρακικός βρίσκει ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα!
18:51
Τρομερή η μπαλιά του Βάλτερ που βρίσκει μόνο του τον Μπαίκαρά στην περιοχή. Εκείνος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και ισοφάρισε σε 3-3 για τον Πανθρακικό.
18:52
Τρομερή η εξέλιξη του ματς.
18:53
80' Σουτ του Ντιγκινί στην αντεπίθεση, όμως ο Γλύκος κρατάει ζωντανό τον ΠΑΟΚ!
18:54
Ο ΠΑΟΚ ρισκάρει τώρα, δεν έχει και πολλές επιλογές.
18:57
84' Σουτ του Μακ από κοντά, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
18:57
84' Κεφαλιά του Αθανασιάδη, διώχνουν πάνω στη γραμμή οι γηπεδούχοι.
18:58
85' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Σκόνδρας, μέσα ο Κοροβέσης.
18:59
Ένταση στο ματς τώρα. Έχουν ανάψει τα αίματα.
19:02
Πολύ επικίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι στην αντεπίθεση.
19:02
90' Σουτ του Ντιγκινί, η μπάλα άουτ!
19:03
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
19:05
90+2' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Πανθρακικό με τον Ντιγκινί!
19:08
90+4' Κόκκινη στον Σερφά. Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή.
19:08
Τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα στην αναμέτρηση.
19:09
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης!
19:09
Σε ένα ματς με τρομερό ρυθμό και πολλές φάσεις, ΠΑΟΚ και Πανθρακικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 3-3 στην Τούμπα