Αστέρας Τρίπολης-Ηρακλής 1-2

Ο Ηρακλής έκανε την ανατροπή μέσα σε διάστημα εννιά λεπτών (58'-66') και πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο "Θ. Κολοκοτρώνης". Με 10 παίκτες για 25 λεπτά ο "Γηραιός" λόγω αποβολής του σκόρερ Κερέμ Μπολούτ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους. Παρόλα αυτά, μόλις στο 7ο λεπτό ο Γιώργος Σαραμαντάς θα μπορούσε να αποβεί μοιραίος για τους φιλοξενούμενους. Ο 24χρονος αμυντικός προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά έστειλε την μπάλα προς την εστία της ομάδας του, με τον Χουάντερσον να διώχνει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι.

Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ ήταν ο πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο, καθώς πραγματοποίησε δύο ακόμη εντυπωσιακές αποκρούσεις σε σουτ τον Πάμπλο Μάσα (13') και Νίκο Φερνάντες (37'). Τελικά, η πίεση των Αρκάδων απέδωσε καρπούς, αφού στο 44' ο Απόστολος Γιάννου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι. Ένα πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Νίκος Ζιαμπάρης που βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή, ύστερα από σέντρα του Μανουέλ Λανθαρότε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48', ο "Γηραιός" έφθασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Εμάνουελ Περόνε κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Δημήτρη Μπαντή. Οι Αρκάδες "απάντησαν", έχοντας δύο καλές στιγμές, αλλά ο Χουάντερσον δήλωσε "παρών" κι αποσόβησε τον κίνδυνο. Τελικά, στο 58' ο Απόστολος Βέλλιος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ζησόπουλου, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και με όμορφο πλασέ έκανε το 1-1.

Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου πήραν ψυχολογική ώθηση από το γρήγορο γκολ και οχτώ λεπτά αργότερα έκαναν τη μεγάλη ανατροπή με κοντινή κεφαλιά του Κερέμ Μπουλούτ, ύστερα από τρομερή σέντρα με εξωτερικό φάλτσο του Περόνε. Η χαρά του Αυστραλού επιθετικού δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 68' αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) για μαρκάρισμα πάνω στον Θανάση Παντελιάδη.

Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά ο "Γηραιός" άντεξε και πήρε μία σπουδαία νίκη σε μία δύσκολη έδρα.

Ο Χουάντερσον ήταν εξαιρετικός και δικαιούται 100% τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας κράτησε όρθιο τον Ηρακλή με τις εντυπωσιακές αποκρούσεις του, προτού οι Βέλλιος και Μπουλούτ πετύχουν τα γκολ της τεράστιας ανατροπής.

Ο Κερέμ Μπουλούτ έφερε "τούμπα" το παιχνίδι, αλλά δεν είχε καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα να δει την άγουσα για τα αποδυτήρια με δύο κίτρινες κάρτες σε ισάριθμα λεπτά. Η ανοησία του Αυστραλού άσου άφησε τον "Γηραιό" με παίκτη λιγότερο για 25 ολόκληρα λεπτά σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Ο Ηρακλής βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και παίρνει νίκες που θα αποδειχθούν "χρυσάφι" στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν τα παράτησε και κατάφερε να κάνει μία σπουδαία ανατροπή σε μία από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος. Η τριάδα των Περόνε, Βέλλιου και Μπουλούτ (παρά την ανόητη ενέργεια του Αυστραλού) κι είχε καθοριστική συμβολή στη νίκη, ενώ κι η αμυντική λειτουργία του "Γηραιού" κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα. Στον αντίποδα, ο Αστέρας, παρά το ιδανικό ξεκίνημα, προδόθηκε από τα ατομικά λάθη κι έχασε μία σημαντική ευκαιρία να αναρριχηθεί στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ντουντού, Μάσα, Κουρμπέλης (81' Δημούτσος), Γιάννου, Φερνάντες (63' Φούντας), Λανθαρότε (72' Λανθαρότε).

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμάντας, Καρασαλίδης (55' Ζαμπάζης), Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Πασάς, Ιντζόγλου, Περόνε (80' Χαντί), Μπουλούτ, Βέλλιος.

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

Το live της αναμέτρησης

14:36
Καλησπέρα. Ενημερωθείτε ζωντανά για την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Αστέρα Τρίπολης και του Ηρακλή.
14:40

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Ντουντού, Μάσα, Κουρμπέλης, Γιάννου, Φερνάντες, Λανθαρότε.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμάντας, Καρασαλίδης, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Πασάς, Ιντζόγλου, Περόνε, Μπουλούτ, Βέλλιος.
15:01
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει η αναμέτρηση.
15:02
"Όρκος νίκης" από τους παίκτες του Ηρακλή.
15:02
Ηλιόλουστη ημέρα στην Τρίπολη.
15:02
1' Έναρξη του αγώνα.
15:04
Ο "Γηραιός" προέρχεται από την σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό, ενώ ο Αστέρας γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης".
15:06
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τον Ηρακλή να έχει την κατόχη.
15:08
5' Σουτ του Μπουκουβάλα, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπαντή.
15:10
7' Παραλίγο αυτογκόλ από τον Σαραμαντά! Ο Χουάντερσον με εντυπωσιακή επέμβαση στέλνει την κεφαλιά του συμπαίκτη του στο δοκάρι!
15:11
9' Ο Γιάννου πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Χουάντερσον.
15:14
Οι παίκτες του Αστέρας πιέζουν ψηλά προκειμένου να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος των αμυντικών του Ηρακλή. Παρόμοια τακτική κι από τους φιλοξενούμενους.
15:15
13' Ωραίο σουτ του Μάσα, εξαιρετική απόκρουση του Χουάντερσον!
15:19
17' Μακρινό σουτ του Φερνάντες, ψηλά άουτ.
15:20
Τελικές: 3(1) - 1(0)
15:23
21' Ο Λανθαρότε μπήκε μέσα στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.
15:29
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Χουάντερσον.
15:33
Οι παίκτες του Αστέρα ασκούν ασφυκτικό πρέσινγκ στα 3/4 του γηπέδου.
15:37
35' Ο Περόνε δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Μπαντή.
15:39
37' Δυνατό σουτ του Φερνάντες και νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Χουάντερσον! Στη συνέχεια της φάσης ο Γιάννου υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
15:41
39' Κίτρινη κάρτα στον Ντουντού.
15:44
Κατοχή: 62% - 38%
15:44
43' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Αστέρα! Για χέρι του Ζιαμπάρη, ύστερα από σέντρα του Λανθαρότε.
15:46
44' ΓΚΟΛ με σκόρερ τον Γιάννου! Ο Χουάντερσον έπεσε στη σωστή γωνία, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα!
15:48
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
15:50
45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Αστέρας πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0.
16:05
Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
16:06
46' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Καρλίτος στη θέση του Σαραμαντά.
16:07
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
16:08
48' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ηρακλή! Ο Πασάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Περόνε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Μπαντή! Στη συνέχεια της φάσης ο Βέλλιος δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα, με τους αμυντικούς του Αστέρα να απομακρύνουν.
16:12
51' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάσα, ο Χουάντερσον εκτινάσσεται στην αριστερή γωνία του και διώχνει σε κόρνερ!
16:13
52' Ακόμη μία τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Μπαρτολίνι δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Γιάννου, αλλά ο Χουάντερσον έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Έλληνα επιθετικού.
16:13
53' Κίτρινη κάρτα στον Μάσα.
16:15
54' Κεφαλιά του Σανκαρέ, απομάκρυνε σε κόρνερ ο Χουάντερσον.
16:19
55' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Ζαμπάζης στη θέση του Καρασαλίδη.
16:19
58' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή! Ο Βέλλιος έκλεψε την μπάλα από τον Ζησόπουλο, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και με όμορφο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα!
16:24
63' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Φούντας εντός, ο Φερνάντες εκτός.
16:25
Ο Αστέρας προσπαθεί να αντιδράσει ύστερα από την "ψυχρολουσία" που έφερε το γκολ του Βέλλιου.
16:26
65' Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη.
16:27
66' ΓΚΟΛ! 1-2 ο Ηρακλής με κεφαλιά του Μπουλούτ! Ο Περόνε έβγαλε τρομερή πάσα με εξωτερικό φάλτσο κι ο Αυστραλός επιθετικός προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
16:29
67' Κίτρινη κάρτα στον Μπουλούτ επειδή έβγαλε τη φανέλα στους πανηγυρισμούς.
16:30
68' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Μπουλούτ! Ο Αυστραλός δύο λεπτά μετά το γκολ βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Παντελιάδη.
16:32
71' Σουτ του Βέλλιου μέσα από την μεγάλη περιοχή, απέκρουσε ο Μπαντής.
16:32
Πάνω-κάτω η μπάλα.
16:32
Εξαιρετικός ρυθμός στο δεύτερο μέρος.
16:33
72' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Λανθαρότε εκτός, ο Παπαδόπουλος εντός.
16:35
75' Κίτρινη κάρτα στον Περόνε.
16:37
76' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάσα, έδιωξε σε κόρνερ ο Χουάντερσον.
16:40
80' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Χαντί στη θέση του Περόνε.
16:42
81' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Κουρμπέλης εκτός, ο Δημούτσος εντός.
16:44
Πιέζει ο Αστέρας για την ισοφάριση, αλλά ο Ηρακλής έχει κλείσει τους χώρους.
16:48
87' Κεφαλιά του Δημούτσου, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.
16:50
90' Σουτ του Μάσα, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαρτολίνι.
16:51
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
16:56
94' Τέλος του αγώνα. Ο Ηρακλής παίρνει σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.