Ξάνθη - Πλατανιάς 0-2

Ο Πλατανιάς πέρασε σαν... σίφουνας από τα Πηγάδια, επικρατώντας με 2-0 της Ξάνθης, χάρη στα γκολ των Μιλούνοβιτς (28') και Ανγκούλο (60'). Απογοητευτικοί οι γηπεδούχοι, διασώθηκε μόνο ο Τσέναμο.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Πλατανιάς μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, έλεγξε το παιχνίδι και με τους δραστήριους Μιλούνοβιτς, Ράμος και Ανγκούλο απείλησε από τα πρώτα λεπτά την εστία του Λουίτζι Τσέναμο. Οι τρεις προαναφερθέντες συνεργάστηκαν άψογα στο 13', ο Λούκα Μιλούνοβιτς έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του έμπειρου γκολκίπερ.

Η Ξάνθη αντιμετώπισε προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με συνέπεια να μη δημιουργήσει κινδύνους μπροστά από την εστία του Δημήτρη Σωτηρίου. Οι Χανιώτες εκμεταλλεύτηκαν το χαμηλό ρυθμό του παιχνιδιού κι άνοιξαν το σκορ στο 28' με τον Μιλούνοβιτς. Ο Κουλιμπαλί έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ράμος άφησε την μπάλα κι ο Σέρβος από πλεονεκτική θέση την έστειλε στα δίχτυα.

Οι Ακρίτες προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν περιθώρια αισιοδοξίας στην ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου ανέβηκαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφθασαν σε δεύτερο γκολ στο 60', με τον Ίγκορ Ανγκούλο, ο οποίος νίκησε τον Τσέναμο με δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Μετά την είσοδο του Παναγιώτη Τριάδη, η Ξάνθη κυνήγησε έστω τη μείωση του σκορ, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Σωτηρίου δήλωσε "παρών" κι έσωσε την ομάδα του.

Ο Λούκα Μιλούνοβιτς είχε εξαιρετική παρουσία όσο διάστημα αγωνίστηκε, αποτελώντας τον "κινητήριο μοχλό" του Πλατανιά. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη, ενώ βοήθησε και στον δημιουργικό τομέα. Ολοκληρωμένη εμφάνιση.

Θα ήταν άδικο να επιλέξουμε μόνο έναν ποδοσφαιριστή ως αδύναμο κρίκο, αφού, εκτός από τον "ηρωικό" Λουίτζι Τσέναμο, όλοι οι υπόλοιποι ήταν απογοητευτικοί. Κάκιστη εικόνα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Πλατανιάς με τη γνωστή συνταγή του Γιώργου Παράσχου κατάφερε να πάρει ακόμη ένα σημαντικό "τρίποντο" που θα παίξει καθοριστικό ρόλο στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Με την εξαιρετική τριάδα των Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο και Ράμος σε τρομερά κέφια, οι Χανιώτες δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση της απογοητευτικής Ξάνθης. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου δεν είχε συνοχή, αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στον δημιουργικό τομέα κι ήταν ασύνδετη μεσοαμυντικά. Ο Ρουμάνος τεχνικός πρέπει να βρει άμεσα λύσεις, καθώς ήδη οι Ακρίτες βρίσκονται εκτός Κυπέλλου και πραγματοποιούν μέτρια πορεία στο πρωτάθλημα, όντας στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Ξάνθη: Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Ζαραδούκας (67' Τριάδης), Έλτον, Ερέα, Λουσέρο, Ντιμιτρόφ (53' Νιέτο), Σολτάνι, Ράνος.

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σελίν (46' Ιτούα), Μπανανά, Βάντερσον, Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός, Μιλούνοβιτς (72' Ντίνας), Ανγκούλο (88' Ζιλβάν), Ράμος.

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

To live της αναμέτρησης

17:07
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Ξάνθης και του Πλατανιά στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.
17:10
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ξάνθη: Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Ζαραδούκας, Έλτον, Ερέα, Λουσέρο, Ντιμιτρόφ, Σολτάνι, Ράνος.
Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Μουνάφο, Βάντερσον, Σελίν, Μπανανά, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός, Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο, Ράμος.
17:15
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει ο αγώνας.
17:16
Ο Πλατανιάς στη σέντρα.
17:17
1' Έναρξη του αγώνα.
17:19
Η Ξάνθη έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
17:21
Μεσοβδόμαδα η Ξάνθη γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Λάρισα στο AEL FC Arena κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ ο Πλατανιάς επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Σμύρνης και βρίσκεται σε τροχιά πρόκρισης.
17:22
5' Λάθος του Σωτήριου, το οποίο εκμεταλλεύεται ο Σολτάνι που βγάζει κάθετη πάσα στον Ράνο, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ προλαβαίνει και διορθώνει το λάθος του.
17:25
8' Ο Τσέναμο απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του Ράμος.
17:30
13' Τεράστια ευκαιρία για τον Πλατανιά! Ύστερα από εξαιρετική συνεργασία των Ράμος και Ανγκούλο η μπάλα κατέληξε στον Μιλούνοβιτς, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσέναμο.
17:30
14' Νέο σουτ του Ράμος, μπλόκαρε ο Τσέναμο.
17:32
15' Ο Χερέα γύρισε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
17:34
17' Ψαλιδάκι του Σολτάνι, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
17:40
Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά.
17:44
28' ΓΚΟΛ ο Πλατανιάς! Ο Κουλιμπαλί έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Μιλούνοβιτς από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!
17:47
31' Σέντρα του Μουνάφο από δεξιά, ο Μιλούνοβιτς έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Τσέναμο.
17:47
Κατοχή: 42% - 58%
17:51
Οι γηπεδούχοι προσπαθούν να αντιδράσουν, αλλά ο Πλατανιάς έχει κλείσει τους χώρους.
17:53
Εκτός από τη λάθος πάσα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Σωτηρίου είναι σταθερός όποτε χρειάστηκε να επέμβει.
17:57
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σελίν.
18:01
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
18:03
45 +1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Πλατανιάς πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0.
18:17
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
18:18
46' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ιτούα στη θέση του τραυματία Σελίν.
18:21
Η Ξάνθη έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και πιέζει για την ισοφάριση.
18:24
53' Δυνατό σουτ του Ντιμιτρόφ, λίγο πάνω από την εστία του Σωτηρίου.
18:25
53' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Νιέτο στη θέση του Ντιμιτρόφ.
18:33
60' 0-2 ο Πλατανιάς! Ο Ανγκούλο επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή κι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσέναμο!
18:35
"Ψυχρολουσία" για τους γηπεδούχους που προσπαθούσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα.
18:36
65' Ο Ανγκούλο πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά ο Τσέναμο μπλόκαρε την μπάλα.
18:38
67' Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Τριάδης στη θέση του Ζαραδούκα.
18:42
71' Δυνατό σουτ του Τριάδη, ο Σωτήριου έδιωξε σε κόρνερ.
18:44
72' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ντίνας εντός, ο Μιλούνοβιτς εκτός.
18:46
74' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.
18:51
80' Σουτ του Τριάδη, πάνω από την εστία του Σωτηρίου.
18:55
84' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριάδη, έδιωξε σε κόρνερ ο Σωτηρίου.
18:56
85' Κίτρινη κάρτα στον Ράμος.
18:58
86' Σουτ του Νιέτο, μπλόκαρε ο Σωτηρίου.
19:00
88' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Ζιλβάν στη θέση του Ανγκούλο.
19:01
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
19:01
90' Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι.
19:03
91' Σουτ του Μουνάφο, πάνω από την εστία του Τσέναμο.
19:05
93' Τέλος του αγώνα. Ο Πλατανιάς παίρνει σπουδαία νίκη με 2-0 στα Πηγάδια.