Ατρόμητος - Καλλονή 1-0

Με γκολ του Φερνάντο Ουσέρο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ατρόμητος επικράτησε με 1-0 της Καλλονής. Πρώτη νίκη στη Super League στην εποχή του Τραϊανού Δέλλα για τους Περιστεριώτες. Με εννιά παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι.

Μπαστακός και Λημνιός που ήταν αρκετά καλοί στο Αγρίνιο, ξεκίνησαν βασικοί για τον Ατρόμητο κόντρα στην Καλλονή στο 4-2-3-1 του Τραϊανού Δέλλα. Από την άλλη ο Θαλής Θεοδωρίδης δεν επέλεξε να κάνει κάποιον... πειραματισμό, παρατάσσοντας στον αγωνιστικό χώρο ό,τι καλύτερο διέθετε δεδομένης και της σημασίας της αναμέτρησης.

Στα πρώτα λεπτά το ματς είχε πολλές διακοπές από τους τραυματισμούς παικτών, με σημαντικότερο αυτόν του Γιορέντε, ο οποίος αποχώρησε από το ματς μόλις στο 14ο λεπτό, "παγώνοντας" το Περιστέρι. Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ανήκε στην Καλλονή, καθώς στο 27' ο Μανούσος ανάγκασε τον Γκορμπούνοφ με το σουτ του σε μια εντυπωσιακή απόκρουση. Ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά τον Χογκ στο 44' με ένα σουτ του Κούρου. Στην επανάληψη ο Δέλλας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Γκαρσία, Μαρσελίνιο και αργότερα τον Λε Ταλέκ, παίζοντας τα όλα για όλα.

Το παιχνίδι άλλαξε τελείως πάντως για την Καλλονή στο 76'. Ο Εμιλιάνο Ελλακόπουλος που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή στο 71', κατάφερε να δεχθεί δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα ενός λεπτού κι άφησε με 10 παίκτες την ομάδα του σε ένα κρίσιμο σημείο. Στα τελευταία λεπτά ο Ατρόμητος, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα βγήκε μαζικά στην επίθεση ψάχνοντας το γκολ. Και τελικά το βρήκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Από τη σέντρα του Ούμπιδες, αρχικά οΛε Ταλέκπήρε την κεφαλιά και στη συνέχεια ο Ουσέρο από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα "λυτρώνοντας" τους Περιστεριώτες. Δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Κεϊτά αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με την Καλλονή να ολοκληρώνει με 9 παίκτες το ματς.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Χαβιέρ Ούμπιδες. Ο "μαέστρος" του Ατρομήτου απείλησε με κάποια σουτ την εστία της Καλλονής και φυσικά είναι αυτός που έκανε τη γλυκιά σέντρα στο φινάλε, από όπου και προήλθε το γκολ της νίκης.

Ο Εμιλιάνο Ελλακόπουλος έκανε κάτι σπάνιο. Δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό κι ενώ είχε περάσει αλλαγή στο 71'!