Πλατανιάς - ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Super League πανηγύρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα στα Χανιά, επικρατώντας του Πλατανιά με 1-0. "Χρυσός" σκόρερ για τους Γιαννιώτες ο Γιάκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Με το κλασσικό 4-2-3-1 παρέταξε τον Πλατανιά ο Γιώργος Παράσχος, με τον Ράμος να παίρνει τη θέση του τραυματία Γιακουμάκη στην κορυφή της επίθεσης. Αντίθετα, ο Γιάννης Πετράκης κατέβασε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 4-4-2 και σαφή οδηγία στους παίκτες του να περιμένουν τους Κρητικούς και να χτυπούν στις αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή από το ξεκίνημα, όμως δεν μπορούσαν εύκολα να φτιάξουν φάσεις. Στο 15ο λεπτό είχαν την πρώτη τους τελική προσπάθεια με τον Βελλίδη να αποκρούει εύκολα την κεφαλιά του Μπανανά. Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ κατάφερε να σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάκου. Το γκολ "βραχυκύκλωσε" την ομάδα του Παράσχου που έδειχνε να μην έχει plan-b και το 0-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Κρητικοί μπήκαν φουριόζοι, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων τους έβαλε πολλά προβλήματα. Στο 75' ο Ανγκούλο έκανε μια κεφαλιά που δεν ανησύχησε τον Βελλίδη, ενώ ο Πάγκαλος απείλησε δις στο 85' και στο 90' με τις προσπάθειές του να καταλήγουν άουτ. Τελικά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε και ο ΠΑΣ κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ευρυπίδης Γιάκος. Πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα και χάρισε στην ομάδα του μια πολύτιμη νίκη.

Ο Ράμος δεν κατάφερε να αντικαταστήσει επάξια τον Γιακουμάκη. Ο Πλατανιάς δεν "υπήρχε" επιθετικά.

Πολύ καλά διαβασμένος ο Γιάννης Πετράκης. Ο ΠΑΣ είχε σταθεί άτυχος στις μέχρι τώρα εξορμήσεις του και άξιζε να πάρει τη νίκη. Στα Χανιά η ομάδα των Ιωαννίνων αμύνθηκε πολύ καλά, δεν έδωσε τον παραμικρό χώρο στους γηπεδούχους και κράτησε το υπέρ της σκορ, το οποίο της έδωσε βαθιά βαθμολογική "ανάσα". Ο Πλατανιάς ίσως έκανε το χειρότερό του παιχνίδι στη Super League. Μεγάλο το κενό που αφήνει ο Γιακουμάκης στην επίθεση κι αυτό φάνηκε.

Πλατανιάς:Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν, Μπανανά (68' Πάγκαλος), Μουνάφο (60' Γκνιάτιτς), Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός, Μιλούνοβιτς (46' Ντίνας), Ανγκούλο, Ράμος

ΠΑΣ:Βελλίδης, Μπέριος, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Στρούνα, Ακόστα, Γαρουφαλιάς, Ριβέρα, Γιάκος (90+2' Σκόνδρας), Ίλιτς (47' Ηλιάδης), Μανιάς (88' Κοζορώνης)

Το LIVE του αγώνα

17:02
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά τη "μάχη" μεταξύ Πλατανιά και ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League.
17:13
Με 4-2-3-1 ο Πλατανιάς, με 4-4-2 ο ΠΑΣ.
17:14
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν, Μπανανά, Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός, Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο, Ράμος

ΠΑΣ: Βελλίδης, Μπέριος, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Ακόστα, Στρούνα, Γαρουφαλιάς, Ριβέρα, Γιάκος, Ίλιτς, Μανιάς
17:15
Σέντρα στο ματς!
17:16
Στον πάγκο για τον Πλατανιά: Κοκκαλάς, Δημήτρης, Αποστολόπουλος, Γκνιάτιτς, Γουνδουλάκης, Ντίνας, Πάγκαλος.

Στον πάγκο για τον ΠΑΣ: Περιστερίδης, Φερφελής, Ηλιάδης, Σαπαλίδης, Κοζορώνης, Σκόνδρας, Μασούρας
17:20
5' Οι γηπεδούχοι έχουν μπει ορεξάτοι και έχουν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά.
17:23
10' Πρώτο κόρνερ στο ματς για τους γηπεδούχους.
17:24
Διώχνει η άμυνα του ΠΑΣ.
17:24
12' Χαμένοι μοιάζουν στο γήπεδο οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη.
17:28
14' Συνεχίζει να πιέζει ο Πλατανιάς. Νέο κόρνερ.
17:28
15' Κεφαλιά του Μπανανά και αποκρούει ο Βελλίδης.
17:31
17' ΓΚΟΛ! Ο Γιάκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΣ κόντρα στη ροή του αγώνα .
17:38
20' Αυτό το γκολ "βραχυκύκλωσε" την ομάδα του Παράσχου που προσπαθεί να βρει και πάλι τα πατήματά της.
17:39
25' Έχουν την κατοχή οι γηπεδούχοι, όμως δεν μπορούν να φτιάξουν φάσεις.
17:41
28' Κίτρινη κάρτα στον Γαρουφαλιά.
17:48
34' Αργός ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Χωρίς κάποια φάση.
17:50
36' Ένα σουτ από τον Μιλούνοβιτς, πολύ άστοχο.
17:58
43' Οφ-σάιντ ο Μανιάς.
17:59
45' Κεφαλιά του Ράμος, η μπάλα περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Βελλίδη.
18:00
Λήξη πρώτου ημιχρόνου!
18:17
Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
18:19
Με μια αλλαγή ο Πλατανιάς. Στη θέση του Μιλούνοβιτς περνάει ο Ντίνας.
18:20
50' Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και τώρα ο Πλατανιάς έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
18:26
55' Κίτρινη κάρτα στον Μανιά
18:27
56' Κόρνερ για τον Πλατανιά.
18:31
60' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μουνάφο εκτός και στη θέση του ο Γκνιάτιτς!
18:33
63' Πολύ καλά οργανωμένη η ομάδα του Πετράκη. Δεν δίνει χώρους στους Κρητικούς.
18:36
65' Σουτ του Ακόστα, μπλοκάρει ο Σωτηρίου!
18:43
69' Δεν μπορεί να βρει λύσεις ο Πλατανιάς παρά τις αλλαγές. Ο ΠΑΣ Γιάννινα περιμένει και χτυπάει με αντεπιθέσεις.
18:45
73' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ακόστα, η μπάλα άουτ.
18:46
75' Κεφαλιά του Ανγκούλο, δεν ανησυχεί όμως τον Βελλίδη.
18:52
80' Πολλές "μάχες" στη μεσαία γραμμή. Η εξέλιξη του παιχνιδιού ευνοεί τον ΠΑΣ.
18:54
82' Δυνατό σουτ του Μανιά από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ. Επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις ο ΠΑΣ.
18:57
85' Σουτ του Πάγκαλου από πλεονεκτική θέση, όμως δεν βρίσκει στόχο! Ο Πλατανιάς απειλεί εδώ.
18:59
87' Ετοιμάζει αλλαγή ο Πετράκης θέλοντας να "παγώσει" το ρυθμό.
19:00
88' Εκτός ο Μανιάς, μέσα ο Κοζορώνης.
19:01
89' Σουτ από τον Πάγκαλο. Μπλοκάρει ο Βελλίδης.
19:03
90' Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
19:03
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:04
90+2' ΔΟΚΑΡΙ για τον Πλατανιά.
19:04
Τελικά ο Στρούνα ήταν που έσωσε την ομάδα του στη γραμμή με το στήθος.
19:05
90+4' Κεφαλιά του Κουλιμπαλί, μπλοκάρει ο Βελλίδης.
19:06
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης. Ο ΠΑΣ παίρνει την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League.