ΠΑΟΚ - Πλατανιάς 1-0

Χάρη σε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Τζαβέλλας και το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Αθανασιάδης, ο ΠΑΟΚ πήρε μια δύσκολη νίκη με 1-0 κόντρα στον μαχητικό Πλατανιά στην Τούμπα.

Το κλασσικό του 3-5-2 επέλεξε ο Ιγκόρ Τούντορ για το ματς της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου κόντρα στον Πλατανιά, ενώ από την άλλη ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με ένα αμυντικογενές 4-3-3. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά, κλείνοντας χώρους, κάτι που φάνηκε να "μπλοκάρει" τον ΠΑΟΚ. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 20ο λεπτό, με τον Πέλκα να κάνει εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από τα αριστερά και να στρώνει στον Αθανασιάδη, αλλά ο αρχηγός του δικεφάλου έστειλε τη μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ "έχασε" με σοβαρό τραυματισμό τον Κωνσταντινίδη, με τον Σκόνδρα να περνάει στη θέση του. Τίποτα αξιοσημείωτο δεν συνέβη στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβηκαν κάποια μέτρα στο γήπεδο και έκαναν δύο καλά σουτ στο 57' και στο 59' με τους Μακ και Μυστακίδη, όμως ο Σωτηρίου ήταν σε ετοιμότητα. Η ατυχία χτύπησε ξανά την πόρτα της ομάδας του Τούντορ στο 62' με τον Όλσεν να τραυματίζεται και να ζητάει αλλαγή. Ο νεαρός Μελίσσας πήρε τη θέση του κάνοντας το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα.

Και κάπως έτσι φτάσαμε στη φάση του 67ου λεπτού που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Γκνιάτιτς,σύμφωνα με τον διαιτητή Μήτσιο, ανέτρεψε τον Τζαβέλλα μέσα στην περιοχή και ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Αθανασιάδης ήταν εύστοχος και άνοιξε το σκορ στην Τούμπα, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Πλατανιάς τα έδωσε όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 81' ο Ανγκούλο έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Οι Κρητικοί απείλησαν εκ νέου στο 84' και στο 85' με τον δραστήριο Ντίνα και τον Ράμος, αλλά ο νεαρός Μελίσσας φώναξε παρών. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Πάγκαλος έχασε καλή ευκαιρία για γκολ με το σουτ του να περνάει ελάχιστα άουτ και τον ΠΑΟΚ τελικά να παίρνει την πολύτιμη νίκη με 1-0.

O Πέλκας ήταν ότι καλύτερο διέθετε ο ΠΑΟΚ επιθετικά. Δραστήριος κυρίως στο πρώτο μέρος και προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να διασπάσει την πολύ καλή άμυνα του Πλατανιά.

Επιθετικά ο ΠΑΟΚ ήταν ανύπαρκτος. Ο Πλατανιάς κατέβηκε διαβασμένος και ο δικέφαλος έδειχνε να μην έχει plan b στην επίθεση.

Προβληματική η εικόνα του ΠΑΟΚ στο ματς με τον Πλατανιά. Οι Κρητικοί έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους και η ομάδα του Τούντορ έδειχνε ανήμπορη να σκοράρει. Ο μοναδικός τρόπος για να πετύχει κάποιο γκολ ήταν από στημένο. Τα παράπονα των φιλοξενούμενων από τη φάση του πέναλτι είναι πάντως δικαιολογημένα. Όπως φαίνεται από το ριπλέι ο Τζαβέλλας εκβιάζει το σφύριγμα του Μήτσιου με το πέσιμό του.

Δείτε σε VIDEO το πέναλτι που κέρδισε ο ΠΑΟΚ:

ΠΑΟΚ: Όλσεν (62' Μελίσσας), Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης (24' Σκόνδρας), Τσίμιροτ, Πέλκας (70' Μπερμπάτοφ), Τζιόλης, Μυστακίδης, Λέοβατς, Αθανασιάδης, Μακ

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Σκαρντοβέλι, Μπανανά, Ιτούα (78' Ντίνας), Αποστολόπουλος,Γκνιάτιτς, Μενδρινός (88' Πάγκαλος), Μιλούνοβιτς (70' Ανγκούλο), Μουνάφο, Σελίν, Ράμος

14:12
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Oλσεν, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης, Τσίμιροτ, Πέλκας, Τζιόλης, Μυστακίδης, Λέοβατς, Αθανασιάδης΄(αρχηγός) και Μακ
14:15
Παιδότοπος στην Τούμπα, έξω απο το γήπεδο. Γιορτινό κλίμα εν όψει Χριστουγέννων
14:18
Η ενδεκάδα του Πλατανιά: Σωτηρίου, Σκαρντοβέλι, Μπανανά, Ιτούα, Αποστολόπουλος, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (αρχηγός), Μιλούνοβιτς, Μουνάφο, Σελίν, Ράμος
14:19
Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Σκόνδρας, Γκολάσα, Μπερμπάτοφ, Κάτσε, Κοροβέσης, Σάμπο
14:20
Ο πάγκος του Πλατανιά: Κοκκαλάς, Γουνδουλάκης, Ντίνας, Πάγκαλος, Μαχαμάτ, Στανισάβλιεβιτς, Ανγκούλο
14:20
Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων και οι διαιτητές έχουν αρχίσει ζέσταμα
14:22
Μπήκαν και οι παίκτες των δύο ομάδων. Χειροκρότημα από την κερκίδα, με λιγοστούς φιλάθλους, για τους παίκτες του ΠΑΟΚ
14:25
Διαιτητής είναι ο Χρήστος Μήτσιος του συνδέσμου Ηπείρου, με βοηθούς τους Ηλία Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Λεωνίδα Φραγκιαδάκη (Δωδεκανήσου). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Απόστολος Σημαιάκης από τη Χαλκιδική
14:28
Βίντεο από την προθέρμανση των δύο ομάδων
14:31

14:50
Η καθιερωμένη βράβευση βετεράνου παίκτη: Ο Γιάννης Χατζηαντωνίου αγωνίστηκε από το 1970 εως το 1975, συμμετείχε στις κατακτήσεις των Κυπελλων το 1972 και 1974 και συμπλήρωσε 80 ματς με τον ΠΑΟΚ. Πήρε το βραβείο από τα χέρια ενός άλλου βετεράνου, του Βασίλη Λάζου.
14:51
Στο γήπεδο της Τούμπας και δύο πρώην στελέχη του. Ο νυν τεχνικός διευθυντής της Βέροιας, Ζήσης Βρύζας με την οικογένειά του και ο προπονητής της ημαθιώτικης ομάδας, Γιώργος Γεωργιάδης.
15:02
Σέντρα στην αναμέτρηση!
15:02
2' Σουτ του Κωνσταντινίδη, η μπάλα άουτ. Απειλεί νωρίς νωρίς ο ΠΑΟΚ.
15:06
5' Στο χορτάρι ο Μπανανά. Πάτησε κάπως άτσαλα και δέχεται τώρα τις πρώτες βοήθειες.
15:10
7' Ο Ιτούα δεν καταφέρνει να βρει τη μπάλα μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο Όλσεν μαζεύει εύκολα.
15:15
11' Ψάχνει τους διαδρόμους ο ΠΑΟΚ, όμως ο Πλατανιάς είναι καλά οργανωμένος.
15:15
14' Οφ-σάιντ ο Αθανασιάδης.
15:22
20' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας έκανε σπουδαία ατομική ενέργεια, έστρωσε στον Αθανασιάδη στο ύψος του πέναλτι, όμως εκείνος δεν έκανε καλό τελείωμα!
15:23
22' Τραυματίστηκε ο Κωνσταντινίδης! Δεν μπορεί να συνεχίσει ο άσος του ΠΑΟΚ.
15:25
24' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Κωνσταντινίδης, στη θέση του ο Σκόνδρας.
15:31
30' Συνεχώς όρθιος ο Τούντορ που δίνει οδηγίες στους παίκτες του. Ο ΠΑΟΚ ναι μεν έχει την κατοχή, όμως δεν μπορεί να βρει διαδρόμους.
15:37
35' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
15:38
Απομακρύνει η άμυνα του Πλατανιά.
15:39
38' Αργός ο ρυθμός του αγώνα. Κακό ματς μέχρι στιγμής.
15:40
Στο χορτάρι και ο Όλσεν, δείχνει να έχει χτυπήσει σε σύγκρουση με τον Μαλεζά.
15:44
Είναι καλά ο Σουηδός θα συνεχίσει.
15:46
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
15:47
45' Έχει πρόβλημα στην ανάπτυξή του ο ΠΑΟΚ. Πρέπει να βρει λύσεις ο Τούντορ για να αλλάξει την κατάσταση στο δεύτερο μέρος.
15:51
Ημίχρονο στην Τούμπα. ΠΑΟΚ και Πλατανιάς στο 0-0.
16:08
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο!
16:09
47' Σουτ του Αποστολόπουλου για τον Πλατανιά, η μπάλα άουτ.
16:12
Χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος. Θυμίζουμε πως ο ΠΑΟΚ έχει κάνει μία αναγκαστική.
16:18
55' O Πλατανιάς με το παιχνίδι του έχει "μπλοκάρει" τα ατού του ΠΑΟΚ. Οι Κρητικοί περιμένουν πίσω από τη σέντρα, όμως προσπαθούν να εκμεταλλευτούν και τις αντεπιθέσεις.
16:20
57' Ένα σουτ από τον Μακ μετά από ώρα, δεν ανησυχεί όμως ο Σωτηρίου.
16:21
59' Διαγώνιο σουτ του Μυστακίδη από τα δεξιά, μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
16:23
Συνεχίζει να έχει πρόβλημα ο Όλσεν. Ζητάει αλλαγή ο Σουηδός τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.
16:24
62' Αναγκαστική αλλαγή λοιπόν για τους γηπεδούχους. Αποχωρεί ο Όλσεν και στη θέση του ο νεαρός Μελίσσας.
16:27
65' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
16:27
Επιθετικό φάουλ του Αθανασιάδη στον Σωτηρίου. Τελειώνει η φάση.
16:28
66' Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους.
16:29
Βγαίνει και μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
16:29
67' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΟΚ!
16:30
Ο Τζαβέλλας το κέρδισε, το εκτελεί ο Αθανασιάδης.
16:31
69' ΓΚΟΛ! Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ είναι εύστοχος και ανοίγει το σκορ στην Τούμπα.
16:32
70' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Πέλκας, μέσα ο Μπερμπάτοφ.
16:34
70' Aλλαγή για τον Πλατανιά. Ανγκούλο αντί Μιλούνοβιτς.
16:37
Έχουν ανοίξει πλέον οι χώροι. Ανοιχτό το παιχνίδι. Πάνω κάτω η μπάλα.
16:38
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω.
16:40
78' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Ντίνας αντί Ιτουά.
16:41
Έντονα παράπονα έχει ο Πλατανιάς από τη φάση του πέναλτι νωρίτερα. Όπως φαίνεται από το ριπλέι οι φιλοξενούμενοι έχουν δίκιο καθώς ο Τζαβέλλας εκβιάζει το σφύριγμα με το πέσιμό του.
16:44
81' Δυνατό σουτ του Ανγκούλο, η μπάλα βρίσκει και καταλήγει κόρνερ. Καλή φάση για τους φιλοξενούμενους.
16:47
84' Απειλεί ο Πλατανιάς από τα δεξιά, σώζει ο Μελίσσας!
16:47
85' Σουτ του Ντίνα, ελέγχει και πάλι ο νεαρός κίπερ του ΠΑΟΚ.
16:50
86' Αλλαγή για τον Πλατανιά. Μενδρινός έξω, Πάγκαλος μέσα.
16:50
88' Κεφαλιά από τον Ράμος, η μπάλα άουτ. Δέχεται συνεχώς επιθέσεις η άμυνα του ΠΑΟΚ.
16:53
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
16:54
90+2' Κόρνερ για τον Πλατανιά
16:54
Διώχνει η άμυνα του ΠΑΟΚ.
16:56
90+3' Σουτ του Πάγκαλου, η μπάλα άουτ! Τυχερός εδώ ο ΠΑΟΚ.