ΠΑΣ Γιάννινα - Ξάνθη 1-1

Αν και βρέθηκε να χάνει από τον ΠΑΣ Γιάννινα εξαιτίας ενός αμφισβητούμενου πέναλτι, τελικά η ανώτερη Ξάνθη ισοφάρισε και έφυγε με την ισοπαλία (1-1) από τους "Ζωσιμάδες". Όγδοη ισοπαλία σε 15 αγώνες για την ομάδα του Λουτσέσκου.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το 4-4-2 με τους Μανιά και Γιάκο στην επίθεση επέλεξε ο τεχνικός του ΠΑΣ Γιάννινα, Γιάννης Πετράκης για την αναμέτρηση με την Ξάνθη, ενώ ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν άλλαξε το 4-2-3-1, έχοντας τον Ράνο ως αιχμή του δόρατος.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος των "Ζωσιμάδων" δυσκόλεψε από νωρίς τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και επηρέασε φυσικά και το ρυθμό του αγώνα. H πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 26ο λεπτό με τον Λουσέρο να κάνει το σουτ και τον Βελλίδη να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Η Ξάνθη ήταν καλύτερη και στο 34' είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Καρυπίδη και απόκρουση του Βελλίδη.

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες, ο ΠΑΣ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ηλίας Σπάθας είδε πέναλτι σε πτώση του Ηλιάδη μέσα στην αντίπαλη περιοχή και παρά τα έντονα παράπονα της Ξάνθης, ο Τσουκαλάς από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-0. Μετά το γκολ ο Λουτσέσκου έκανε σχετικά γρήγορα και τις τρεις αλλαγές του, με στόχο να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του. Η Ξάνθη είχε την κατοχή, ο ΠΑΣ περίμενε και τελικά το "πλήρωσε" στο 80'. Αρχικά ο Βελλίδης έκανε μια σπουδαία απόκρουσε με το ένα χέρι σε σουτ του Ορφανίδη εντός περιοχής, όμως στη συνέχεια της φάσης, ο Χερέα από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης το ματς απέκτησε ρυθμό, με την Ξάνθη να χάνει την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Ο Βελλίδης όμως με τις επεμβάσεις του κράτησε το σκορ για τον ΠΑΣ που πανηγύρισε σπουδαίο βαθμό σε ένα ματς που είχε μόλις τρεις τελικές, την ώρα που ο αντίπαλός του είχε 14!

Πολύ καλή η παρουσία του Χερέα από τη στιγμή που πέρασε στο ματς. Ο άσος της Ξάνθης ήταν ορεξάτος, συμμετείχε στις φάσεις και πέτυχε και το μοναδικό γκολ της ομάδας του.

Συνολικά ο ΠΑΣ ήταν πολύ κακός. Τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Βελλίδης, χάρη στον οποίο η ομάδα του πήρε τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.