ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ 0-2

Με τους Βάργκας και Μπαρμπόσα να σκοράρουν και τον Ανέστη να αποκρούει και πάλι πέναλτι, η ΑΕΚ "δραπέτευσε" από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα με τη νίκη (2-0).

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με 4-3-3 παρέταξε την ΑΕΚ ο Γκουστάβο Πογέτ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ από την άλλη ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε το 3-5-2, σε μια προσπάθεια να κλείσει τους χώρους στη μεσαία γραμμή. Κάτι τέτοιο όμως δεν κατέστη δυνατό και στα πρώτα λεπτά η Ένωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 6' ο Γιόχανσον βγήκε από τα δεξιά, έκανε την σέντρα και βρήκε μόνο του μέσα στην περιοχή τον Βάργκας. Ο άσος των "κιτρινόμαυρων" με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη για το 0-1.

Δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, όμως ο Βελλίδης νίκησε τον Βάργκας. Στο 38' ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Γκάλο μέσα στην περιοχή. Ο Τσουκαλάς ανέλαβε την εκτέλεση και είδε τον Ανέστη να αποκρούει και να κρατάει το μηδέν! Το σκορ δεν άλλαξε στο πρώτο ημίχρονο και ο Πετράκης επιχείρησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του στην επανάληψη.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ κι έτσι στο 59' βρήκε για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, κι ο Μπαρμπόσα έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό στην κίνηση. Μετά το γκολ ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Ο ΠΑΣ δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να απειλήσει την εστία του Ανέστη, ενώ στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε με 10 παίκτες. Ο Μανιάς τραυματίστηκε στο 88', όμως ο Πετράκης είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του με αποτέλεσμα η ομάδα του να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο. Πάντως δεν άλλαξε κάτι με το 0-2 να είναι το τελικό σκορ.

ΠΑΣ: Βελλίδης, Γιάκος (70' Ηλιάδης), Μανιάς, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος (46' Κοζορώνης), Ακόστα, Μιχαήλ, Λίλα (62' Ναδάλες), Ίλιτς, Σκόνδρας.

AEK: Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες (89' Μπουονανότε), Γιόχανσον, Μάνταλος (67' Λαμπρόπουλος), Βάργκας (46' Τζεμπούρ), Μπαρμπόζα, Αραβίδης.

Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Γιάννη Ανέστη. Για δεύτερο συνεχόμενο ματς απέκρουσε πέναλτι και κράτησε το μηδέν σε ένα σημείο που αν ο ΠΑΣ είχε σκοράρει, τότε το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό.

Πολλά τα προβλήματα του ΠΑΣ στο αριστερό άκρο της άμυνας. Τόσο ο Λίλα που κάλυπτε την πλευρά στο πρώτο μέρος, όσο και ο Ναδάλες στο δεύτερο ημίχρονο είχαν πρόβλημα με τις επελάσεις του Γκάλο.

Επαγγελματική νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στα Ιωάννινα δίχως να σπαταλήσει πολλές δυνάμεις. Οι "κιτρινόμαυροι" ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, κάτι που απέβαλε από νωρίς το άγχος τους και το μετέφερε στο στρατόπεδο του ΠΑΣ. Η απόκρουση στο πέναλτι των γηπεδούχων που έκανε ο Ανέστης ήταν καθοριστική, αφού σε περίπτωση που ο ΠΑΣ ισοφάριζε τότε τα δεδομένα θα ήταν άλλα. Μετά το δεύτερο γκολ της Ένωσης στο δεύτερο μέρος, όλα έγιναν πιο εύκολα. Η ομάδα του Πετράκη έχασε το κίνητρό της και δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

ΤΟ LIVE

14:36
Καλησπέρα μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με την ΑΕΚ για τη 18η αγωνιστική της Super League.
14:37
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες σιγά-σιγά...
14:38
AEK: Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας, Μπαρμπόζα και Αραβίδης.
14:38
Στον πάγκο οι Βούρας, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Μπακάκης, Μπουονανότε, Πλατέλλας, Τζεμπούρ.
14:41
O ΠΑΣ ξεκινά με Βελλίδη, Γιάκο, Μανιά, Γαρουφαλιά, Τσουκαλά, Τζημόπουλο, Ακόστα, Μιχαήλ, Λίλα, Ίλιτς και Σκόνδρα.
14:42
Στον πάγκο των Ηπειρωτών οι: Περιστερίδης, Νικολιάς, Ηλίαδης, Φερφελής, Ναδάλες, Μπέριος και Κοζορώνης.
14:42
Στη 2η θέση η ΑΕΚ με 33 βαθμούς, στην 9η ο ΠΑΣ με 21.
14:50
Η παράταξη της ΑΕΚ σε social media απεικόνιση:

Οι 11 του Πογιέτ για το ματς με τον ΠΑΣ

Δημοσιεύτηκε από AEK FC / ΠΑΕ ΑΕΚ στις Κυριακή, 17 Ιανουαρίου 2016
14:53
H AEK, παράλληλα, έχει το νου της και στα μεταγραφικά μέτωπα τα οποίο είναι ακόμη ανοιχτά. Για δύο θέσεις, όπως τόνισε και ο Γκουστάβο Πογέτ.
14:54
Κρύο στους "Ζωσιμάδες", λογικό άλλωστε δεδομένης της εποχής για την πόλη των Ιωαννίνων.
14:56
Λίγο πριν την έναρξη του ματς:
14:59
Έντονη η παρουσία οπαδών της ΑΕΚ, στους "Ζωσιμάδες".
14:59
Σε παράταξη 3-5-2 ο γηπεδούχος ΠΑΣ, σε σχηματισμό 4-3-3 η φιλοξενούμενη ΑΕΚ.
15:01
Βραβεύεται ο Δημήτρης Κολοβέτσιος, άλλωστε έχει φορέσει τη φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα στο παρελθόν.
15:02

1'

Σέντρα στο ματς στους "Ζωσιμάδες".
15:04
Η ΑΕΚ στην επίθεση, στα πρώτα δευτερόλεπτα. Από τα δεξιά της επίθεσης, συγκεκριμένα.
15:05

3'

Φάουλ του Λίλα στον Βάργκας.
15:05

4'

Τώρα είναι ο Λίλα, ο οποίος κερδίζει το φάουλ. Από τον Πέτρο Μάνταλο.
15:06
Μάνταλος και Βάργκας οι πιο δραστήριοι του γηπέδου, σε αυτά τα πρώτα δευτερόλεπτα.
15:08

6'

ΓΚΟΛ! Ο Ρόναλντ Βάργκας ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ!
15:09
Ο Γιόχανσον βγαίνει από τα δεξιά, κάνει μια πανέξυπνη παράλληλη σέντρα, ο Βάργκας κινείται από τα αριστερά στην πλάτη της Ηπειρώτικης άμυνας και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βελλίδη.
15:09
Το μισό γκολ είναι του Γιάκομπ Γιόχανσον. Ο Σουηδός εκτός από το να σκοράρει δίνει και ασίστ.
15:10
Λίρα εκατό για την Ένωση, ο Σουηδός που έφθασε άγνωστος μεταξύ αγνώστων στην Αθήνα πέρυσι τέτοια περίοδο κι έχει εξελιχθεί σε θεμέλιο λίθο της ομάδας. Λιτός πλην ουσιαστικός ο Γιόχανσον.
15:12
Για να είμαστε δίκαιοι, με την άφιξη του Γκουστάβο Πογέτ ο Γιόχανσον έχει διευρυμένες αρμοδιότητες και διάγει την πιο παραγωγική του περίοδο με τη φανέλα της Ένωσης.
15:14

12'

Κεφαλιά του Μανιά, η μπάλα έξω.
15:15

14'

Σουτ του Μανιά, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Ανέστης.
15:17

16'

Έχει αφήσει χώρο στον ΠΑΣ, η ΑΕΚ. Εξ' ου και οι φωνές του Γκουστάβο Πογέτ.
15:19

17'

Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γιόχανσον και πάλι βγάζει πάσα στον Βάργκας, αυτός δεν μπορεί να νικήσει τον Βελλίδη, ούτε ο Σουηδός που παίρνει το ριμπάουντ εξ' επαφής, ούτε ο Αραβίδης. Τριπλή απόκρουση του Βελλίδη.
15:19

18'

Φάουλ του Λίλα στον Μάνταλο.
15:20

18'

Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Άντι Λίλα.
15:21

20'

Νέα κεφαλιά του Μανιά, εκ νέου έξω.
15:23

21'

Ο τρόπος παιχνιδιού που έχει επιλέξει ο Πογέτ, αποδίδει. Η ΑΕΚ περιμένει τον ΠΑΣ, ο οποίος δεν μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά και βρίσκει κενά στην (αντ)επίθεση.
15:24

23'

Φάουλ του Σοϊλέδη στον Ίλιτς.
15:25

23'

Και κίτρινη κάρτα στον Άρη Σοϊλέδη.
15:27
Ο ΠΑΣ σπαταλά τα μέτρα που του έχει δώσει η ΑΕΚ. Κυκλοφορεί άσκοπα την μπάλα, ψάχνει το κεφάλι του Μανιά με μάταιες σέντρες.
15:29

27'

Φάουλ του Σιμόες στον Γιάκο.
15:30
Εξαιρετική αλληλοκάλυψη των δύο πτερύγων της Ένωσης. Βάργκας και Μπαρμπόζα ανταποκρίνονται. Καλές οι βοήθειες των Σιμόες και Γιόχανσον.
15:31
29'
Φάουλ του Τσουκαλά στον Μάνταλο.
15:31

30'

Φάουλ του Ακόστα στον Σιμόες. Στο έδαφος ο Πορτογάλος χαφ.
15:33
Ο Σιμόες με την μπάλα στα πόδια:
15:34
Εξαιρετικές οι τοποθετήσεις του Θέσαρ Άρθο πάνω σε Μανιά και Ίλιτς.
15:35

34'

Φάουλ που κερδίζει έξυπνα ο Μπαρμπόζα από τον Γιάκο.
15:36
Καλή σέντρα του Ρόναλντ Βάργκας. Ο Βελλίδης, ένας από τους καλύτερους Έλληνες γκολκίπερ, δρα αποτελεσματικά.
15:37
Μανιάς και Ίλιτς είναι στην... απομόνωση. Μπαλιές μακρινές, άλλοτε άστοχες. Εν πάσει περιπτώσει, δύσκολα διεκδικήσιμες.
15:40

38'

Πέναλτι. Για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Σέντρα του Ακόστα, ο Γκάλο απλώνει το χέρι του. Ορθή απόφαση.
15:41

39'

Ο Ανέστης αποκρούσει το πέναλτι. Ο Τσουκαλάς το εκτέλεσε, ο Ανέστης έπεσε στη σωστή γωνία και απομάκρυνσε σε κόρνερ. Δεύτερη διαδοχική απόκρουση για τον Γιάννη Ανέστη.
15:42
Άλλο ένα κέρδος για την ΑΕΚ είναι ο Γιάννης Ανέστης. Βρήκε το δρόμο για την ενδεκάδα μετά τον τραυματισμό του Μπαρόχα, τα πήγε πολύ άσχημα στην εντός έδρας ήττα από το Λεβαδειακό, αλλά στη συνέχεια έχει εκτοξεύσει την απόδοσή του. Απόδειξη, τα δύο πέναλτι που απέκρουσε, στους τελευταίους αγώνες της ΑΕΚ.
15:43

41'

Νέα κεφαλιά του Μανιά, ξανά η μπάλα έξω. Ο Μανιάς προσπαθεί αλλά είναι πολύ μόνος του.
15:45

43'

Ο Μπαρμπόζα βγαίνει από τα δεξιά, ο Βελλίδης είναι έξω. Ο Πορτογάλος προσπαθεί να κρεμάσει τον γκολκίπερ του ΠΑΣ. Εύστοχη έμπνευση, άστοχη εκτέλεση. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.
15:46

43'

Ο Λίλα κάνει θέατρο. Ο διαιτητής δεν το αντιλαμβάνεται, έχει ήδη μια κίτρινη κάρτα.
15:46
Πρέπει να ψάξουμε πολύ να βρούμε τελική του ΠΑΣ, η οποία να μην ανήκει στον Μανιά.
15:47

45'

Όπως, τώρα, το σουτ του Γαρουφαλιά.
15:47
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.
15:48
Ημίχρονο στους "Ζωσιμάδες". ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ 0-1. Με το γκολ του Ρόναλντ Βάργκας.
15:49
Εδώ, ο "Ρονίτα", όπως είναι το παρατσούκλι του Βενεζουελάνου πανηγυρίζει το γκολ.
16:06
Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο.
16:06
Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Κοζορώνης στη θέση του Τζημόπουλου.
16:06
Αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Τζεμπούρ στη θέση του Βάργκας.
16:07

46'

Σέντρα για το δεύτερο ημίχρονο στους "Ζωσιμάδες".
16:09

47'

Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ίλιτς άντεξε στα "κιτρινόμαυρα" μαρκαρίσματα, έκανε το σουτ αλλά ο Ανέστης ήταν σε πλήρη ετοιμότητα.
16:10

49'

Φάουλ του Γιάκου στον Σιμόες.
16:10

50'

Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Αντρέ Σιμόες.
16:11
Ο Πορτογάλος θα χάσει ένα από τα επόμενα τέσσερα ματς της ΑΕΚ. Συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες.
16:12
Το γκου του άνωθεν χωρίζει τις δύο ομάδες:
16:13
Σέντρα του Λίλα, λάθος εκτίμηση του Ανέστη, ο Μανιάς αιφνιδιάζεται.
16:14

53'

Φάουλ του Τσουκαλά στον Σιμόες. Την κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Τσουκαλάς.
16:15

55'

Σουτ του Γιόχανσον, η μπάλα κοντράρει σε σώμα γηπεδούχου αμυντικού και καταλήγει άουτ.
16:16

55'

Φάουλ του Μάνταλου στον Γιάκο.
16:16

56'

Κίτρινη κάρτα και στον Πέτρο Μάνταλο.
16:18
Υποτονική η ΑΕΚ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.
16:21

59'

ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Με πανέμορη ενέργεια του Έλντερ Μπαρμπόζα. Ο Γκάλο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, κι ο Πορτογάλος έπιασε πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό στην κίνηση.
16:22
Έλντερ Μπαρμπόζα και Γιάκομπ Γιόχανσον είναι δύο παίκτες που αναγεννήθηκαν επί τεχνικής ηγεσίας Γκουστάβο Πογέτ.
16:23
Ετοιμάζει αλλαγή ο Γιάννης Πετράκης.
16:24

63'

Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ναδάλες αντί Λίλα. Ο Αλβανός "φλέρταρε" ουκ ολίγες φορές με την κόκκινη κάρτα. Η φάση από την οποία ξεκίνησε το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, ήταν από την πλευρά του.
16:26
"Μονομαχία" από το πρώτο ημίχρονο:
16:27

66'

Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος δίνει τη θέση του στον Λαμπρόπουλο.
16:28
Άλλαξε χέρι και το περιβραχιόνιο, πέρασε σε αυτό του Χρήστου Αραβίδη.
16:30

69'

Απόκρουσε από τον Κοζορώνη, σε κόρνερ.
16:33

70'

Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Γιάκος έδωσε τη θέση του στον Ηλιάδη.
16:34
Η ΑΕΚ απλά διαχειρίζεται το προβάδισμα που έχει "χτίσει".
16:36
Ο Μπαρμπόζα μόλις έχει σκοράρει:
16:37
Και ο ίδιος ο ΠΑΣ μοιάζει, δείχνει, να μην μπορεί να αλλάξει κάτι.
16:39

78'

O Μανιάς διαμαρτύρεται για φάουλ, ο επιθετικός του ΠΑΣ πάλευε μόνος του σε πολλές φάσεις.
16:42

81'

Κακή αντίδραση του Αραβίδη. Προσπαθούσε ο Τζεμπούρ να μη βγει οφσάιντ, αλλά καθυστέρησε χαρακτητιστικά.
16:44
Ο Γκάλο υπέπεσε σε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έβγαλε τη σέντρα από την οποία προήλθε το γκολ του Μπαρμπόζα:
16:46
Στο έδαφος κι εκτός γηπέδου, ο Μανιάς. Έχει τραυματιστεί.
16:49

88'

Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντιέγκο Μπουονανότε θα περάσει στο γήπεδο. Ο Σιμόες βγαίνει έξω.
16:51
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
16:52
Διάστρεμα, είναι η πρώτη εκτίμηση όσον αφορά στον τραυματισμό του Μανιά.
16:53

92'

Ωραίο σουτ του Ροντρίγκο Γκάλο, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Βελλίδη.
16:55
Τελικό αποτέλεσμα στους "Ζωσιμάδες". ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΚ 0-2. Με τα γκολ των Ρόναλντ Βάργκας και Έλντερ Μπαρμπόζα.