Ατρόμητος - Λεβαδειακός 1-0

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Super League ο Ατρόμητος που επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στο Περιστέρι. Σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης ο Εντουάρδο Μπρίτο.

Με αρκετές αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που αγωνίστηκε κόντρα στη Φενέρμπαχτσε την Πέμπτης παρέταξε τον Ατρόμητο ο Μιχάλης Γρηγορίου. Μπρίτο, Εμπόου, Λε Ταλέκ και Στόιτσεφ βρέθηκαν στο αρχικό σχήμα, προφανώς σε μια προσπάθεια να ξεκουράσει μερικούς ποδοσφαιριστές τους ενόψει της ρεβάνς της Τουρκίας. Από την άλλη ο Άκης Μάντζιος έδωσε φανέλα βασικού σε πέντε παίκτες που έφτασαν το καλοκαίρι στην ομάδα.

Με 4-2-3-1 και τον Λε Ταλέκ στην κορυφή, ο Ατρόμητος μπήκε ορεξάτος από τα πρώτα κιόλας λεπτά του ματς. Ο Λεβαδειακός περίμενε πίσω από τη σέντρα και κυρίως με μακρινές μπαλιές προσπαθούσε να φανεί απειλητικός. Αρχικά στο 40' ο Βαγγέλης Μάντζιος είχε ένα άστοχο σουτ από μακρινή απόσταση, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μιλιάζες μετά από ωραία κούρσα δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ.

Στην πρώτη του τελική στο παιχνίδι ο Ατρόμητος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γοδόι βρήκε υπέροχα τον Μπρίτο μέσα στην περιοχή κι εκείνος με σουτ στη γωνία νίκησε τον Τσιντώτα για το 1-0. Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Λε Ταλέκ λίγο έλειψε να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των Περιστεριωτών, όμως ο κίπερ του Λεβαδειακού έδιωξε εντυπωσιακά την καρφωτή κεφαλιά του.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος έπεσε αισθητά. Ο Ατρόμητος προσπάθησε κυρίως να κρατήσει το υπέρ του σκορ και να σπαταλήσει όσο το δυνατόν λιγότερες δυνάμεις. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν, απειλώντας με σέντρες κι από στημένα, με κύριο αποδέκτη τους τον Βαγγέλη Μάντζιο. Στο 69ο λεπτό ο Πάπε Εμπόου στάθηκε άτυχος καθώς γύρισε το γόνατό του και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Ένα διαγώνιο σουτ του Μίνγκα στο 71' δεν ανησύχησε τον Γκορμπούνοφ, ενώ όσο περνούσε η ώρα ο Άκης Μάντζιος έδινε οδηγίες να ανέβουν όλο και περισσότερο οι παίκτες του. Η καλύτερη φάση του Λεβαδειακού στο ματς σημειώθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Μάντζιος έπιασε το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής όμως ο Γκορμπούνοφ με εκπληκτική απόκρουση κράτησε το 1-0 και χάρισε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στον Ατρόμητο.

Μπρίτο και Γκορμπούνοφ μοιράζονται τον τίτλο του κορυφαίου. Ο πρώτος για το γκολ που πέτυχε, ο δεύτερος για την σπουδαία απόκρουση στις καθυστερήσεις σε σουτ του Μάντζιου.

Αδύναμος Κρίκος

Ασύνδετη έμοιαζε η άμυνα με την επίθεση του Λεβαδειακού. Οι κεντρικοί χαφ της ομάδας της Βοιωτίας (Ρομέου-Νικολάου) αποτελούν καινούργια μεταγραφικά αποκτήματα και είναι λογικό ακόμη να μην έχουν βρει τα πατήματά τους.

Επαγγελματική ήταν η νίκη του Ατρομήτου κόντρα στον Λεβαδειακό. Με το μυαλό στον επαναληπτικό της Πέμπτης κόντρα στη Φενέρμπαχτσε για το Europa League, ο Μιχάλης Γρηγορίου ανακάτεψε την τράπουλα και βγήκε νικητής. Οι Περιστεριώτες παίζοντας συντηρητικά και χωρίς να ανεβάσουν στροφές πήραν ένα σημαντικό τρίποντο. Από την άλλη ο Λεβαδειακός προσπαθεί να οργανωθεί. Η ομάδα μέχρι πριν λίγες ημέρες δεν ήξερε σε ποια κατηγορία θα αγωνιστεί και τώρα τρέχουν να μαζέψουν την κατάσταση. Αρκετοί νέοι παίκτες στην ενδεκάδα κάτι που σαφώς είχε αντίκτυπο στην απόδοση της ομάδας. Έχει πολύ δουλειά μπροστά του ο Μάντζιος φέτος.

Ατρόμητος:Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Μπίτολο, Γοδόι, Φυτανίδης, Εμπόου (69' Λαζαρίδης), Μπρίτο, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Στόιτσεφ (69' Ναπολεόνι), Λε Ταλέκ (78' Γκαρσία)

Λεβαδειακός:Τσιντώτας, Μουλόπουλος (63' Μιλοσάβλιεφ), Στάθης, Μίνγκας (79' Ναβάρο), Μαχαίρας, Νικολάου, Ρομέου (63' Γιακουμάκης), Εντούιν, Τριποτσέρης, Μάντζιος, Μιλιάζες

Το LIVE του αγώνα

19:03
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Δημοτικού Σταδίου Περιστερίου μεταξύ του Ατρομήτου και του Λεβαδειακού στην πρεμιέρα της Super League.
19:08
Πάμε να δούμε της ενδεκάδες με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι δύο ομάδες.
19:10
Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Μπίτολο, Γοδόι, Φυτανίδης, Εμπόου, Μπρίτο, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Στόιτσεφ, Λε Ταλέκ

Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Μουλόπουλος, Στάθης, Μίνγκας, Μαχαίρας, Νικολάου, Ρομέου, Εντούιν, Τριποτσέρης, Μάντζιος, Μιλιάζες
19:10
Αρκετές αλλαγές έχει στην ενδεκάδα του ο Μιχάλης Γρηγορίου, καθώς ο Ατρόμητος έχει την Πέμπτη το κρίσιμο ματς με τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία.
19:11
Θυμίζουμε ότι ο Λεβαδειακός αν και είχε υποβιβαστεί, τελικά παρέμεινε στη Super League μετά τον υποβιβασμό της Κέρκυρας.
19:11
Πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα της ομάδας της Βοιωτίας. Πέντε νέες μεταγραφές στο αρχικό σχήμα.
19:12
Ο Αρετόπουλος (Τρικάλων) είναι ο ρέφερι της σημερινής αναμέτρησης.
19:13
Η ενδεκάδα του Ατρομήτου
19:14
Η ενδεκάδα του Λεβαδειακού
19:14
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Περιστέριου.
19:15
Με 4-2-3-1 ξεκινάει ο Γρηγορίου, με 4-3-3 ο Μάντζιος.
19:15
Σέντρα στην αναμέτρηση!
19:16
# 200 παιχνίδια συμπληρώνει με το αποψινό ο Μπρίτο στη Super League.
19:16
1' Πρώτο κόρνερ στο ματς υπέρ του Ατρομήτου.
19:17
2' Εύκολη δουλειά για τον Μιλιάζες που διώχνει στο πρώτο δοκάρι.
19:18
Για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα του Ατρομήτου βρίσκονται οι Στόιτσεφ και Λε Ταλέκ. Στον πάγκο ο Ναπολεόνι.
19:19
3' Έχουν μπει δυναμικά οι γηπεδούχοι που θέλουν το γρήγορο γκολ.
19:21
5' Χαμηλή σέντρα στο πρώτο δοκάρι από τον Μπίτολο, διώχνει ο Έντουϊν.
19:21
6' Οφ-σάιντ του Λε Ταλέκ. Πολύ καλή συνεργασία από Μπρίτο-Στόιτσεφ.
19:22
# Αήττητος στις δύο τελευταίες σεζόν της Super League στην έδρα του παραμένει ο Ατρόμητος.
19:25
9' Εκπληκτική ενέργεια του Στόιτσεφ που ξεμαρκάρεται και πετάει στον αμαρκάριστο Λε Ταλέκ στα αριστερά. Η σέντρα του Γάλλου όμως δεν είναι καλή...
19:26
11' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό.
19:27
12' Καλή η εκτέλεση του Μιλιάζες. Απομακρύνει η άμυνα του Ατρομήτου.
19:27
12' Η μπάλα φτάνει στον Μάντζιο που κάνει το σουτ από τα πλάγια, όμως είναι άστοχος.
19:30
Ο Ατρόμητος έχει την κατοχή της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να περιμένουν πίσω από τη σέντρα.
19:32
Και ο υπηρεσιακός προπονητής της Εθνικής Ελλάδας, Κώστας Τσάνας στο γήπεδο του Περιστερίου.
19:34
18' Με βαθιές μπαλιές προσπαθεί να επιτεθεί ο Λεβαδειακός.
19:35
# 69% - 31% η κατοχή μέχρι στιγμής.
19:36
20' Συμπληρώσαμε 20 λεπτά αγώνα, με τον Ατρόμητο να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος.
19:39
24' Κίτρινη κάρτα στον Εμπόου για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Στάθη.
19:41
Αρέσκονται στα χαμηλά σκορ οι δύο ομάδες. Το under 1.5 γκολ προσφέρεται στο 2.05 στον Stoiximan.gr.
19:41
25' Κίτρινη κάρτα στον Κιβρακίδη για μαρκάρισμα πάνω στον Μιλιάζες. Καλή ευκαιρία για απευθείας εκτέλεση έχει ο Λεβαδειακός.
19:43
27' Εκτελεί απευθείας ο Μίνγκας. Κοντράρει στο τείχος η μπάλα και απομακρύνεται.
19:45
# Αλλαγή στο σύστημα του Ατρομήτου από τον Γρηγορίου. Ο Μπρίτο ανεβαίνει στην επίθεση δίπλα στον Λε Ταλέκ και ο Στόιτσεφ περνάει στο αριστερό άκρο.Με 4-4-2 οι Περιστεριώτες.
19:46
30' Σουτ του Μάντζιου από μακρινή απόσταση. Ψηλά άουτ η μπάλα.
19:47
# 0 - 3 οι τελικές στο ματς!
19:47
32' Τρομερή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Μιλιάζες, που κάνει το σουτ εντός περιοχής και η μπάλα καταλήγει άουτ.
19:47
Φάση από την αναμέτρηση
19:49
34' Ο Λεβαδειακός πετυχαίνει γκολ με τον Τριποτσέρη, όμως ακυρώνεται σωστά ως οφ-σάιντ.
19:50
Ο αμυντικός του Λεβαδειακού έπιασε την κεφαλιά από φάουλ του Μιλιάζες, όμως βρισκόταν εκτεθειμένος στην περιοχή του Ατρομήτου.
19:51
35' Έχει ανέβει μέτρα στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά ο Λεβαδειακός.
19:53
37' ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! Ο Μπρίτο με ωραία κίνηση και σουτ μέσα στην περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα. Η ασίστ πιστώνεται στον Γοδόι.
19:54
Μία τελική, ένα γκολ για τον Ατρόμητο!
19:55
39' Κίτρινη κάρτα στον Μιλιάζες.
19:56
"Ηρέμησε" φωνάζει στον Μιλιάζες ο Άκης Μάντζιος, που είναι εκνευρισμένος μετά την κίτρινη κάρτα που δέχθηκε.
19:57
41' Φάουλ κερδίζει ο Ούμπιδες στα δεξιά, σε καλή θέση για σέντρα.
19:58
43' Κεφαλιά του Λε Ταλέκ, διώχνει εντυπωσιακά ο Τσιντώτας! Πολύ καλή ευκαιρία για να γράψει ο Ατρόμητος το 2-0. Τη σέντρα την έκανε ο Ούμπιδες.
19:59
44' Μακρινό σουτ του Ουσέρο. Η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του κίπερ του Λεβαδειακού.
20:01
Τέλος πρώτου ημιχρόνου! Χωρίς καθυστερήσεις από τον κ. Αρετόπουλο.
20:02
Το γκολ του Μπρίτο στο 37' κρίνει μέχρι στιγμής την αναμέτρηση. Ανώτερος ο Ατρόμητος, όμως ο Λεβαδειακός έχει "γράψει" περισσότερες τελικές. Αναμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον το δεύτερο μέρος.
20:03
Ο Στέφανο Ναπολεόνι βρίσκεται στον πάγκο του Ατρομήτου.
20:15
Επιστρέφουν στο γήπεδο οι παίκτες των δύο ομάδων.
20:16
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:18
46' Αδύναμο σουτ του Ούμπιδες, στα χέρια του Τσιντώτα η μπάλα.
20:20
Πρώτα λεπτά στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι ομάδες, πολλοί όμως αναπληρωματικοί έχουν ξεκινήσει προθέρμανση.
20:22
Με 4-2-3-1 και πάλι η ομάδα του Γρηγορίου.
20:23
51' Πολιορκεί ο Ατρόμητος που βρίσκεται έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων.
20:24
53' Οφ-σάιντ ο Λε Ταλέκ, τελειώνει η φάση για τους γηπεδούχους.
20:25
54' Φάουλ για τον Ατρόμητο σε καλή θέση για σέντρα από τα αριστερά.
20:26
Εκτελεί ο Ούμπιδες, όμως η μπάλα μένει χαμηλά και απομακρύνεται.
20:27
Ο σκόρερ μέχρι στιγμής της αναμέτρησης, Εντουάρδο Μπρίτο.
20:29
56' Συνεχίζει να ψάχνει με βαθιές μπαλιές τον Μάντζιο, ο Λεβαδειακός.
20:29
58' Μακρινό σουτ του Ρομέου. Πολύ άστοχο, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
20:30
59' Σουτ από τον Λε Ταλέκ εκτός περιοχής που όμως είναι άστοχο.
20:31
Ετοιμάζει αλλαγές ο Άκης Μάντζιος.
20:32
61' Κεφαλιά του Τριποτσέρη. Άουτ η μπάλα.
20:34
62' Απάντηση από τον Ατρόμητο. Ο Λε Ταλέκ πιάνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Ούμπιδες. Άουτ η μπάλα.
20:35
63' Διπλή αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Γιακουμάκης αντί Ρομέου και Μιλοσάβλιεφ αντί Μουλόπουλου. 4-4-2 πλέον το σύστημα των φιλοξενούμενων.
20:36
Ετοιμάζει τον Ναπολεόνι ο Μιχάλης Γρηγορίου. Να δούμε ποιος θα αποχωρήσει.
20:38
65' Ωραία ενέργεια του Στάθη από τα δεξιά που περνάει τον Μπίτολο, όμως η σέντρα του περνάει ανεκμετάλλευτη.
20:38
Στο χορτάρι ο Εμπόου. Πιάνει το δεξί του γόνατο και δείχνει να πονάει!
20:40
Δείχνει άσχημος ο τραυματισμός του αμυντικού του Ατρομήτου. Αναγκαστική αλλαγή θα γίνει. Στη θέση του περνά ο Λαζαρίδης.
20:40
69' Εκτός και ο Στόιτσεφ, που ήταν πολύ καλός σήμερα. Στη θέση του ο Στέφανο Ναπολεόνι.
20:42
70' Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη.
20:43
71' Διαγώνιο σουτ του Μίνγκα. Άουτ η μπάλα.
20:45
#  Θετικός ο Λε Ταλέκ στην αναμέτρηση που έχει βγει νικητής στις περισσότερες διεκδικήσεις.
20:45
Ετοιμάζεται και ο Πίτου Γκαρσία να μπει στο παιχνίδι.
20:46
75' Σουτ του Ναπολεόνι εκτός περιοχής. Η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
20:47
76' Με πολλά φάλτσα η εκτέλεση του Ούμπιδες που πάει απευθείας. Μπλοκάρει ο Τσιντώτας.
20:48
Εκνευρισμένος ο Ναπολεόνι από το μαρκάρισμα που του έκανε ο Στάθης.
20:48
Πολύ σκληρό το μαρκάρισμα του αμυντικού του Λεβαδειακού που πήγε με τα δύο πόδια στη φάση.
20:48
78' Κίτρινη κάρτα στον Στάθη.
20:49
78' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Εκτός περνάει ο Άντονι Λε Ταλέκ και στη θέση του μπαίνει ο Πίτου Γκαρσία.
20:50
79' Κίτρινη κάρτα στον Πίτου Γκαρσία.
20:51
79' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Εκτός ο Μίνγκας, μέσα ο Ναβάρο.
20:54
Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Έχει πέσει πλέον αισθητά ο ρυθμός.
20:56
 Φωνές από τον Γρηγορίου στους παίκτες του.
20:56
84' Σουτ του Ναπολεόνι, η μπάλα περνάει άουτ.
20:58
86' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλιεφ.
21:01
89' Τελευταίες φάσεις στο ματς.Πιέζει ψηλά ο Λεβαδειακός.
21:02
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:02
90+1' Τρομερή ευκαιρία για τον Λεβαδειακό! Ο Μάντζιος έκανε το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, όμως ο Γκορμπούνοφ με φανταστική επέμβαση κράτησε το 1-0.
21:04
90+2' Κρατάει μπάλα ο Ατρόμητος.
21:05
90+4' Φάουλ για τον Λεβαδειακό σε θέση για σέντρα. Η τελευταία φάση του ματς.