Πλατανιάς - Παναθηναϊκός 2-3

Ο Παναθηναϊκός τα "χρειάστηκε" απέναντι στον μαχητικό Πλατανιά, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 στα Περιβόλια, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Καλτσά. Αποχώρησαν τραυματίες οι Μπουμάλ και Τελάντερ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Πλατανιάς μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έκανε αισθητή την παρουσία του από τα πρώτα λεπτά, αλλά τόσο η κεφαλιά του Γιαγιά Μπανανά (10') όσο και το σουτ του Ουσμάν Κουλιμπαλί (12') δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μία "ανάσα" από το 0-1, αλλά το πλασέ του Βίκτωρα Κλωναρίδη κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Δημήτρη Σωτηρίου.

Οι Χανιώτες διατήρησαν τα ηνία, κυνήγησαν το πολυπόθητο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι "πράσινοι" άνοιξαν το σκορ με τον Νίκο Καλτσά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Όγκνιεν Γκνιάτιτς και την κακή αντίδραση του Σωτηρίου και έστειλε -προ κενής εστίας- την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Στο 53' ο Τζιαντομένικο Μέστο έβγαλε εξαιρετική σέντρα από δεξιά, ο Καλτσάς πρόλαβε την έξοδο του Σωτηρίου και με το δεύτερο προσωπικό γκολ του έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου δεν επηρεάστηκαν και μείωσαν δέκα λεπτά αργότερα με τον Φανούρη Γουνδουλάκη, ο οποίος απέφυγε εξαιρετικά τον Ντάνιελ Πράνιτς και με τη συμβολή του Μέστο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις... 5 λεπτά, αφού στο 68' ο Κλωναρίδης βρήκε στην αντεπίθεση και με όμορφο σουτ διαμόρφωσε το 3-1. Οι γηπεδούχοι δεν τα... παράτησαν και μείωσαν σε 3-2, με κεφαλιά του Λεονάρντο Ράμος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Μενδρινού.

Στο 81', ο Ολιβιέρ Μπουμάλ έγινε αναγκαστική αλλαγή, καθώς σε προσπάθεια να κατεβάσει την μπάλα έπεσε άτσαλα στο έδαφος και χτύπησε στον δεξί ώμο. Στα τελευταία λεπτά, ο αγώνας απέκτησε "άγρια ομορφιά", ο Πλατανιάς πάλεψε για την ισοφάριση, αλλά το τελικό σφύριγμα βρήκε το "τριφύλλι" να παίρνει μία σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Νίκος Καλτσάς δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά παρόλα αυτά, με τα δύο γκολ που σημείωσε βοήθησε τα μέγιστα ώστε ο Παναθηναϊκός να φύγει νικητής από τα Περιβόλια.

Η απερισκεψία του Όγκνιεν Γκνιάτιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους κόστισε στην ομάδα του, καθώς ήρθε σ' ένα σημείο που ο Πλατανιάς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πίεζε για το γκολ.

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να παρουσιάζει καλό πρόσωπο στα εκτός έδρας παιχνίδια, εν αντιθέσει με τη Λεωφόρο. Βέβαια, κόντρα στον Πλατανιά αντιμετώπισε δυσκολίες, αφού οι Χανιώτες ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο αλλά... άτυχοι, καθώς από ένα λάθος γύρισμα του Γκνιάτιτς βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος οι "πράσινοι" χτύπησαν στις αντεπιθέσεις, αλλά η ολιγωρία στην αμυντική γραμμή έδωσε ελπίδες στους Χανιώτες, οι οποίοι αν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να κάνουν ζημιά στο "τριφύλλι".

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σελίν, Δημήτρης, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (82' Ανγκούλο), Μουνάφο (57' Μιλούνοβιτς), Αποστολόπουλος (63' Ντίνας), Γουνδουλάκης, Ράμος.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μέστο, Ταυλαρίδης, Τελάντερ (51' Λουντ), Πράνιτς, Εσιέν, Αμπέντ, Ζέκα, Καλτσάς (68' Μπουμάλ, 83' Εβαντζελίστα), Κλωναρίδης, Πέτριτς.

ΤΟ LIVE

16:56
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Πλατανιά και Παναθηναϊκό στα Χανιά.
16:57
Οι δυο ομάδες θέλουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς πάση θυσία. Ο μεν Παναθηναϊκός για να διατηρηθεί στο κυνήγι της ΑΕΚ για την δεύτερη θέση και να ξεφύγει από τον ΠΑΟΚ που στραβοπάτησε χθες κόντρα στον Ατρόμητο ενώ η ομάδα των Χανίων για να ξεφύγει και άλλο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
16:59
Ας δούμε τις δυο ενδεκάδες:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ:  Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σελίν, Δημήτρης, Μπανανά, Γνιάτιτς, Μενδρινός, Μουνάφο, Ράμος, Γουνδουλάκης, Αποστολόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μέστο, Ταυλαρίδης, Τελάντερ, Πράνιτς, Ζέκα, Εσιέν, Αμπέντ, Κλωναρίδης, Καλτσάς, Πέτριτς.
17:00
Στον πάγκο για τις δυο ομάδες:

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Ιτούα, Στανισάβλιεβιτς, Τσουράκης, Ντίνας, Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Νάνο, Λαγός, Λουντ, Βλαχοδήμος, Μπουμάλ.
17:02
Για τον Παναθηναϊκό να τονίσουμε ότι στον πάγκο βρίσκεται για πρώτη φορά και ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος. Ο οποίος δεν αποκλείεται να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.
17:07
Τρία ματς πρωταθλήματος έχουν διεξαχθεί στα Χανιά με αντίπαλες τις δύο ομάδες και κάθε σημείο έχει έρθει από μία φορά:
25/11/2012 Πλατανιάς-Παναθηναϊκός 2-1
15/09/2013 Πλατανιάς-Παναθηναϊκός 1-1
21/09/2014 Πλατανιάς-Παναθηναϊκός 2-3
17:09
Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο ίδιο γήπεδο για το Κύπελλο στις 23 Ιανουαρίου του 2013, όταν ο Πλατανιάς νίκησε 1-0.
17:13
Οι δύο ομάδες και η διαιτητική τριάδα βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
17:13
Περίπου 2000 θεατές στις εξέδρες.
17:15
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
17:15
1' Αρχίζει το ματς.
17:17
Με την τρίτη εμφάνιση παίζει ο Παναθηναϊκός.
17:18
2' Ο Πέτριτς προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά στην περιοχή, αλλά δεν τα κατάφερε.
17:20
Ο Στραματσόνι δεν έχει παρατάξει τον Παναθηναϊκό με 4-3-3, αλλά με 4-2-3-1, τους Ζέκα - Εσιέν αμυντικά χαφ, τον Πέτριτς δεκάρι, δεξί εξτρέμ τον Καλτσά, αριστερό τον Αμπέντ και επιθετικό τον Κλωναρίδη.
17:22
6' Μπαλιά του Μπανανά στην πλάτη των στόπερ του Παναθηναϊκού, όμως ο Γουνδουλάκης δεν πρόλαβε να βγει στη μπάλα.
17:22
Διαδοχικά κόρνερ για τον Πλατανιά.
17:24
9' Σουτ του Γουνδουλάκη εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Τελάντερ και άλλαξε πορεία.
17:24
10' Κεφαλιά του Μπανανά από το κόρνερ του Μενδρινού, η μπάλα κατέληξε άουτ.
17:26
10' Ο Πέτριτς έκανε την κάθετη πάσα στον Κλωναρίδη, αυτός πέρασε τον Σωτηρίου και σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι.
17:27
12' Ο Κουλιμπαλί αμαρκάριστος στην περιοχή, σούταρε και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
17:27
12' Κίτρινη κάρτα στον Δημήτρη για τράβηγμα στον Καλτσά.
17:28
12' Από την εκτέλεση κόρνερ του Μενδρινού, η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.
17:31
Οι χαφ του Παναθηναϊκού δεν ακολουθούν τις προωθήσεις των αντιπάλων και αυτοί μένουν αμαρκάριστοι στην περιοχή.
17:33
Ο Πλατανιάς έχει την κατοχή της μπάλας και είναι πιο απειλητικός.
17:33
Ο Ζέκα έκοψε την σέντρα του Γουνδουλάκη.
17:35
20' Ωραία ενέργεια και σουτ του Αποστολόπουλου, η μπάλα άουτ.
17:37
Παρά τα δίδυμα στα άκρα, ο Παναθηναϊκός δεν έχει πάρει φάσεις.
17:38
22' Ο Δημήτρης έκλεψε από τον Αμπέντ, προωθήθηκε και σούταρε αλλά αστόχησε.
17:41
Ο Πλατανιάς έχει μπλοκάρει σωστά τον Παναθηναϊκό και δεν τον αφήνει να αναπτυχθεί.
17:45
30' Σέντρα του Γουνδουλάκη, μπλοκάρε ο Στιλ.
17:46
31' Ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από δεξιά αλλά ο αφύλακτος Κλωναρίδης έκανε κάκιστο κοντρόλ και η μπάλα πέρασε.
17:47
Ο Παναθηναϊκός ελέγχει την κατοχή στα τελευταία λεπτά.
17:48
Συνάντηση... γιγάντων! Παναγιώτης Γιαννάκης και Γιώργος Καραγκούνης LIVE στο στούντιο του Contra.gr για τα 15 χρόνια του site.

Ραντεβού τη Δευτέρα στις 13:00.

17:49
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού φτάνουν σε θέση να σεντράρουν, αλλά αυτές είναι κακές στην εκτέλεση τους.
17:52
37' Ο Πέτριτς χτύπησε το πρόσωπο μετά από μία σύγκρουση με τον Γκνιάτιτς.
17:53
38' Σέντρα του Σελίμ από αριστερά, μπλόκαρε ο Στιλ.
17:56
Προσπαθούν να ξεμαρκαστούν οι παίκτες του Παναθηναϊκού αλλά οι αντίπαλοι τους κλείνουν καλά.
17:58
43' Ο Μπανανά χτύπησε τον Ζέκα στο δεξί αστράγαλο και ο Πορτογάλος σφαδάζει στο έδαφος.
17:59
44' Κίτρινη κάρτα στον Μπανανά για το τάκλιν του.
18:00
Ο Ζέκα είναι καλά και θα συνεχίσει.
18:01
Συμπληρώθηκαν τα 45 λεπτά, ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
18:02
45'+1' Ο Γκνιάτιτς γύρισε τη μπάλα στον Σωτηρίου, ο Καλτσάς κατάλαβε την πρόθεση του και κινήθηκε στην μπάλα, έκανε προσποίηση και μπέρδεψε τον Σωτηρίου, ο οποίος εξουδετερώθηκε και ο Καλτσάς σκόραρε σε κενή εστία.
18:03
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
18:16
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.
18:16
46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
18:18
47' Στο έδαφος ο Τελάντερ, ο Μέστο κάνει νόημα για αλλαγή.
18:19
47' Οι Πράνιτς και Ταυλαρίδης επαναλαμβάνουν το νόημα για αλλαγή.
18:19
48' Ο Εβανζελίστα κάνει προθέρμανση, για να εισέλθει.
18:19

18:20
Συνεχίζει με δέκα ο Παναθηναϊκός για την ώρα.
18:22

18:22
51' Ο Λουντ αντικαθιστά τον Τελάντερ.
18:22
Ο Εσιέν παραμένει δίπλα στον Ταυλαρίδη, για να καλύψει τη θέση του στόπερ.
18:25
53' Σέντρα του Μέστο από δεξιά, η κεφαλιά του Καλτσά πρόλαβε την έξοδο του Σωτηρίου και κατέληξε στα δίχτυα.
18:25
53' Κατά την έξοδο του ο Σωτηρίου, βρήκε τον Κουλιμπαλί και τον χτύπησε.
18:26
55' Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί, επειδή εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς άδεια.
18:28
57' Σέντρα του Καλτσά από δεξιά, ο Κλωναρίδης σούταρε στην κίνηση αλλά αστόχησε.
18:29
57' Ο Μιλούνοβιτς στη θέση του Μουνάφο.
18:30
Πιο επιθετική κάνει την ομάδα του ο Γιώργος Παράσχος, ώστε να διεκδικήσει ένα γκολ και να ξαναμπεί στο ματς.
18:32
Ο Παναθηναϊκός έχει φέρει το ματς εκεί που το θέλει και δεν έχει απειληθεί.
18:33
Ο Πλατανιάς έχει αναλάβει την κατοχή και ο Στραματσόνι φωνάζει στους παίκτες του να ενεργοποιηθούν.
18:35
63' Στην περιοχή ο Μιλούνοβιτς πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Εσιέν, μετά ο Γουνδουλάκης τον Πράνιτς και πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στον Μέστο και κατέληξε στα δίχτυα του Στιλ.
18:36
63' Ο Ντίνας στη θέση του Αποστολόπουλου.
18:37
65' Ο Γουνδουλάκης έπεσε από επαφή που είχε με τον Ζέκα, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς.
18:39
67' Ο Μπουμάλ στη θέση του Καλτσά.
18:40
68' Ο Γουνδουλάκης γύρισε τη μπάλα επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά ο Εσιέν έβγαλε τελευταία στιγμή.
18:41
68' Ο Μπουμάλ είδε τον Κλωναρίδη στον κενό χώρο και πάσαρε, αυτός μπήκε στην περιοχή και πέρασε τον Δημήτρη και με δυνατό πλασέ, σκόραρε.
18:43
Απογοήτευση στον Γιώργο Παράσχο για τον τρόπο που επιτεύχθηκε το γκολ.
18:43
Ο Ντίνας παίρνει αρκετές προσπάθειες από δεξιά και έχει κερδίσει στατικές φάσεις.
18:44
72' Σέντρα-σουτ του Μενδρινού από δεξιά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο Στιλ απέκρουσε δύσκολα.
18:45
73' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μενδρινό από αριστερά, ο Ράμος σηκώθηκε μόνος του και με κοντινή κεφαλιά, "εκτέλεσε" τον Στιλ.
18:46
Η σειρά του Στραματσόνι να δείξει δυσφορία για την αδράνεια των παικτών του.
18:48
Νέο κόρνερ για τον Πλατανιά.
18:49
77' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μιλούνοβιτς, ο Στιλ στο δεύτερο δοκάρι απέκρουσε.
18:51
Ο Στραματσόνι ζητά από τους παίκτες του να ανακτήσουν την κατοχή και να επιτεθούν.
18:52
80' Στο έδαφος ο Μπουμάλ, κρατά τον δεξιό ώμο του.
18:53
81' Ο Αγκούλο στη θέση του Μενδρινού.
18:54
Πιέζει ο Πλατανιάς για να ισοφαρίσει.
18:54
83' Αλλαγή στην αλλαγή, ο τραυματίας Μπουμάλ αντικαθίσταται από τον Εβανζελίστα.
18:57

18:57
86' Κεφαλιά του Μπανανά, η μπάλα καταλήγει άουτ.
18:57
Τοποθετείται νάρθηκας στο δεξί χέρι του Μπουμάλ.
18:58
87' Στο έδαφος ο Γκνιάτιτς, μετά από σπριντ.
19:00
88' Τραγικό λάθος του Μπανανά, ο Λουντ έκλεψε τη μπάλα και βγήκε τετ α τετ αλλά πλάσαρε άουτ.
19:03
92' Κίτρινη κάρτα στον Ταυλαρίδη.
19:04
93' Κόρνερ παραχωρεί ο Ταυλαρίδης.
19:04
93' Ο Εσιέν έβγαλε τη μπάλα με κεφαλιά.
19:06
Τέλος παιχνιδιού.
19:06
Ο Παναθηναϊκός επικρατεί 3-2 του Πλατανιά στα Χανιά.
19:07
Ο Παράσχος δήλωσε μετά το ματς:
Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά, γιατί έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Αδικήσαμε τον εαυτό μας, φάγαμε εύκολα γκολ και ώσπου να συνέλθουμε ήταν δύσκολο να κάνουμε κάτι καλό. Τα παιδιά έδειξαν διάθεση, έκαναν το 3-2 και μέχρι το 90' διεκδίκησαν τον ένα βαθμό.
19:10
Ο Στραματσόνι δήλωσε:
Για μένα είναι σημαντική νίκη. Αυτό είναι ένα δύσκολο γήπεδο και δεν είναι εύκολο να έρθουμε εδώ και να πετύχουμε τρία γκολ. Δεν κάναμε γκολ στα προηγούμενα ματς, αλλά τώρα με τον Πέτριτς πίσω από τον επιθετικό βρήκαμε λύσεις και δημιουργήσαμε φάσεις. Μην ξεχνάτε ότι τελειώσαμε το ματς με έναν στόπερ και λυπάμαι για τον Τελάντερ και τον Μπουμάλ. Μπράβο στα παιδιά. Δεν μπορώ να μιλήσω για τη σοβαρότητα των τραυματισμών, πρέπει να ενημερωθώ από τον γιατρό. Λυπάμαι πολύ όμως.